Pompy ciepła -
ciepło dla
Twojej rodziny
przez cały rok!
OZE Projekt

Pompa ciepła Ostróda oze projekt

Pompy ciepła to jedno z najtańszych i najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. 

Wymiana starego źródła ciepła nie musi się wiązać jedynie ze zmianą pieca na paliwa stałe, na jego nowszą generację. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się pompa ciepła. 

Pompa ciepła = ciepło dla Twojej rodziny przez cały rok!

OZE Projekt - kolory marki
Fotowoltaika dla Twojej rodziny
Pompy ciepła są najnowocześniejszym i najkorzystniejszym sposobem ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Całkowicie zastępuje wszystkie inne formy ogrzewania od kotłów węglowych, pelletowych, gazowych po elektryczne.
Pompa ciepła = dom bez komina, bez dymu, bez sadzy, bez czyszczenia pieca i „dorzucania do pieca”. Czysto, nowocześnie i tanio.

Według raportu rynkowego PORTPC 2019 już w co siódmym nowym budynku ogrzewanie realizowane jest przez pompę ciepła!
W 2030 roku będzie pracować ponad 1 milion pomp ciepła do ogrzewania polskich budynków.

czyste powietrze
Co to jest pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła (lub pompa typu powietrze/woda) wykorzystuje nieograniczone, naturalne i ekologiczne źródło energii – powietrze, które przekształcane jest na energię cieplną na potrzeby całego domu. Jest to obecnie jedna z najtańszych opcji wśród metod ogrzewania domu i wody. To proste urządzenie zastępuje wszystkie inne komponenty domowej instalacji grzewczej takie jak kocioł węglowy czy kocioł gazowy. Pompa ciepła dostarcza również tanią ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a także może pełnić funkcję klimatyzatora, który schłodzi dom w upalne dni.
Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania, ale także do produkcji ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia, jednak same z siebie nie stanowią źródła ciepła lub chłodu. W jaki więc sposób pompa ciepła zapewnia komfort temperaturowy w naszych budynkach?

Fotowoltaika a oszczędności
Pompy ciepła – ile to kosztuje?

Aby móc dobrać odpowiednią pompę ciepła, należy dokładnie przeanalizować warunki termiczne danego budynku. Możliwości montażowe i stan instalacji grzewczej bezpośrednio wpływają na dobór urządzenia i jego komponentów.
Z tego powodu, aby przygotować kosztorys niezbędne jest spotkanie na miejscu planowanej inwestycji.

Jak wyglądają szacunkowe roczne koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla różnych typów ogrzewania?
Dla przykładu: dla domu o powierzchni ok. 200 m2 wynoszą one:
– kocioł elektryczny 16 462 zł
– kocioł gazowy na gaz płynny 8 065 zł
– kocioł olejowy 7 944 zł
– kocioł gazowy na gaz ziemny 5 599 zł
– kocioł peletowy 4 863 zł
– kocioł węglowy „Ekogroszek” 4 622 zł
– pompa ciepła powietrzna 4 227 zł (!)

Pytania i odpowiedzi

OZE Projekt - kolory marki
Pompy ciepła — dlaczego pompa powietrzna, a nie gruntowa?

Pompa powietrzna jest przede wszystkim tańsza od gruntowej, zachowując przy tym wysoki czynnik sprawności COP. Instalacja pompy powietrznej nie wymaga robienia odwiertów w gruncie ani innych prac ziemnych i trwa zazwyczaj jeden dzień. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła są również bardzo cichymi jednostkami.

Czy silny wiatr, mróz, deszcz lub śnieg mogą uszkodzić pompę ciepła?

Producent, przewidując zmienne warunki pogodowe, odpowiednio zaprojektował urządzenie dla jego maksymalnej wydajności nawet przy skrajnych warunkach atmosferycznych. Jednostki zewnętrzne powietrznych pomp ciepła są fabrycznie przystosowane do ustawienia na zewnątrz budynku, jednak w celu kompletnego zabezpieczenia jednostki przed wpływem zewnętrznych warunków atmosferycznych, firma wykonująca instalację powinna odpowiednio zaplanować montaż jednostki zgodnie z wytycznymi producenta. Dodatkowo podczas pracy pompy ciepła w okresie zimowym występuje cykliczne oszronienie parownika, co jest naturalnym zjawiskiem. Pompa ciepła posiada zaawansowane sterowanie i w zależności od panujących warunków oraz osiągniętych parametrów w układzie chłodniczym realizuje samoczynnie proces odszraniania parownika jednostki zewnętrznej.

Jak mogę sfinansować pompę ciepła?
Są dwie główne możliwości:
  • gotówką lub
  • poprzez jeden z programów dotacyjnych, np. dostępny w mieście Warszawa program ’Zlikwiduj kopciucha’

 

Najbardziej znanym jest ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, gdzie na pompy ciepła można uzyskać nawet 13 500 zł dofinansowania — nasza firma zajmuje się składaniem wniosków w ramach tego programu.

Jak często należy serwisować pompę ciepła?

Pompy ciepła takich firm jak Daikin i Viessmann posiadają pięcioletnią gwarancję. Warunkiem jej utrzymania jest wykonanie pierwszego uruchomienia urządzenia przez Autoryzowany Serwis oraz wykonanie także przez Autoryzowany Serwis w ciągu trwania 3 ostatnich miesięcy 1-ego roku gwarancji odpłatnego przeglądu urządzenia.

Czy korzystanie z pompy ciepła jest bezpieczne?

Tak, korzystanie z pompy ciepła jest proste i bezpieczne. Urządzenie raz zaprogramowane zwykle nie wymaga modyfikacji ustawień. Sterownik urządzenia jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, a całe menu jest w języku polskim. Użytkownik jest w stanie odczytać wszystkie parametry systemu grzewczego z poziomu sterownika. W pompie ciepła nie występują procesy spalania, przez co urządzenie jest bezpieczne zarówno dla samych użytkowników, ale także dla całego otoczenia, w którym budynek się znajduje, ponieważ nie przyczynia się do powstawania smogu.

Dzięki pracy pompy ciepła:

REDUKCJA CO2
PRACA DO -25°C
CO, CWU i chłodzenie
Chcesz wiedzieć, ile dokładnie zyskasz dzięki pompie ciepła?

Dofinansowanie do pompy ciepła – z jakich dotacji warto skorzystać?

Pompa ciepła to tania w eksploatacji i ekologiczna forma ogrzewania budynków. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest opłacalną inwestycją, której koszt możesz dodatkowo obniżyć dzięki dotacjom. Z jakich dofinansowań do pompy ciepła mogą skorzystać inwestorzy? Sprawdź dostępne rozwiązania i dowiedz się, które udogodnienia warto wziąć pod uwagę.

Dofinansowanie do pompy ciepła – gdzie otrzymam dotację?

W przypadku inwestycji w OZE przyszli inwestorzy mają stosunkowo szerokie pole manewru, jeśli chodzi o kwestię dofinansowań. Jednym z najbardziej popularnych programów jest “Czyste Powietrze”. Cecha charakterystyczna tego rodzaju dotacji to możliwość otrzymania podwyższonej kwoty dofinansowania w przypadku dodatkowej inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Program obejmuje obszar całej Polski.

Mieszkańcy miasta Warszawa mogą wziąć udział w dotacji przeznaczonej dla rejonu Warszawy – mowa tu o programie “Zlikwiduj Kopciucha”, gdzie dofinansowanie obejmuje wymianę starego pieca na ekologiczną formę ogrzewania. Podobnie jak w “Czystym Powietrzu”, tutaj także istnieje możliwość otrzymania dodatkowych środków na moduły fotowoltaiczne, ale też kolektory słoneczne czy nawet turbiny wiatrowe.

Poruszając kwestię dofinansowania do pompy ciepła, nie sposób pominąć możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczymy od podstawy opodatkowania wartość naszej inwestycji w deklaracji rocznej PIT. Warto także wspomnieć o opcji finansowania zakupu oraz instalacji pompy ciepła w formie korzystnego kredytu na OZE.

Czyste Powietrze – najpopularniejsze dofinansowanie do pompy ciepła

Program “Czyste Powietrze” przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, a także lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła, np. pieca węglowego, na powietrzną pompę ciepła. Program obejmuje także dotację na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w naszym domu. Maksymalna kwota zdecydowanie zachęca, ponieważ tym sposobem da się uzyskać nawet 37 000 zł!

“Czyste Powietrze” obejmuje różne rodzaje wspieranych przedsięwzięć. Najwyższy próg dofinansowania do pompy ciepła będzie możliwy do uzyskania wtedy, gdy dodatkowo zainwestujemy w fotowoltaikę. Dopuszcza się także otrzymanie kapitału np. na zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, nowych okien czy drzwi zewnętrznych.

Wnioski o dofinansowanie można składać w wersji elektronicznej. Warto jednak wiedzieć, że nie musisz martwić się wypełnianiem szeregu dokumentów i skomplikowanymi formalnościami. W OZE Projekt zrobimy to za Ciebie!

Dofinansowanie do pompy ciepła w Warszawie – Zlikwiduj Kopciucha i weź dotację!

Przy wymianie starego pieca na pompę ciepła, mieszkańcy Warszawy mają możliwość skorzystania z programu “Zlikwiduj Kopciucha”. W przypadku tej formy dotacji warto jednak się pospieszyć, ponieważ jeśli złożymy wniosek do 31 marca 2021 r., otrzymamy nawet 90% kwoty naszej inwestycji. Wnioskodawcy, którzy wyślą niezbędne dokumenty po tym terminie, mogą liczyć już tylko na pokrycie 70% kosztów związanych z wymianą źródła ciepła. Wniosek na dotację w Warszawie możemy złożyć najpóźniej do 31 grudnia 2022 r.

Zlikwiduj Kopciucha to jednocześnie kolejny przykład udogodnień dla inwestorów, gdzie istnieje szansa na otrzymanie dodatkowych środków na inne formy inwestycji w OZE – fotowoltaikę, kolektory słoneczne czy turbiny wiatrowe. Trzeba jednak spełnić jeden ważny warunek, związany z działaniem takich instalacji. Muszą one współpracować z wcześniej wymienionym źródłem ciepła. Przykład? Jeśli zamontowaliśmy powietrzną pompę ciepła i fotowoltaikę, moduły PV powinny zasilać tę formę ogrzewania.

Wnioski o dofinansowanie do pompy ciepła w ramach “Zlikwiduj Kopciucha” można składać tradycyjną pocztą, poprzez e-mail lub infolinię. Tak jak w przypadku “Czystego Powietrza”, pomagamy naszym inwestorom w uzyskaniu dotacji.

Co oprócz dofinansowania do pompy ciepła? Ulga termomodernizacyjna!

Dotacje do pomp ciepła to tylko jedna z możliwości, które stoją przed osobami inwestującymi w OZE. Zakup ekologicznego źródła ogrzewania stwarza również okazję do odliczenia ceny takiej inwestycji w rocznej deklaracji podatkowej. Umożliwia to wprowadzona w życie 1 stycznia 2019 roku tzw. ulga termomodernizacyjna. Maksymalna kwota, którą można odjąć od podatku, to aż 53 000 zł! Co ciekawe, udogodnienie to obejmuje również inne formy przedsięwzięć termomodernizacyjnych, jak rekuperacja czy ulepszenie, które w efekcie sprawi, że zapotrzebowanie na energię w naszym domu będzie mniejsze.

Ulga termomodernizacyjna działa w sposób specyficzny. Wcześniej wspomniana kwota 53 000 zł jest przyporządkowana do jednego podatnika, a nie do konkretnego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Wartość ulgi możemy rozłożyć na kilka lat, np. w pierwszym roku odliczyć kwotę zakupu pompy ciepła, a w następnym modułów fotowoltaicznych czy wprowadzeniu rekuperacji.

Kwotę inwestycji należy uwzględnić w zeznaniu rocznym za okres, w którym zostały poniesione wydatki. Do tego celu potrzebne będą dowód zakupu w postaci faktury oraz załącznik PIT/0. Kwotę przedsięwzięcia wpisujemy w polu 27. lub 28. (część B załącznika). PIT/0 należy złożyć razem podstawową deklaracją, np. PIT-28, PIT-36 czy PIT-37.

Czy warto skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła?

Dofinansowanie do pompy ciepła to niezwykle korzystne rozwiązanie, jeśli chcemy ogrzewać budynek przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć koszty inwestycji, a tym samym sprawić, iż poniesione wydatki zwrócą się jeszcze szybciej.

Dotacje na stosowanie ekologicznych źródeł ogrzewania to znaczne udogodnienie, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej zaostrzających się przepisów dotyczących emisyjności. Prędzej czy później wymiana starego pieca będzie konieczna.

Choć początkowo restrykcje obejmowały najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce (przykładem niech będzie tu Kraków, gdzie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem), dostrzegalna jest wyraźna tendencja do ogólnopolskiego rozwiązania kwestii emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, gdzie jednym z jej przejawów jest chociażby nowy standard WT 2021. Zakup pompy ciepła i wzięcie dotacji to krok, na który warto się zdecydować już teraz. Skorzysta na tym nie tylko nasz portfel, ale także środowisko.

Pompy ciepła i ich zalety – poznaj najważniejsze korzyści!

Pompa ciepła to duża oszczędność i niskie koszty eksploatacji. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją, warto poznać inne korzyści. Sprawdź najważniejsze zalety pomp ciepła, także w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.

Pompa ciepła – koszty eksploatacji w porównaniu do innych form ogrzewania

Pompy ciepła są obecnie najbardziej opłacalną i najtańszą formą ogrzewania budynku. Nie tylko znajdą zastosowanie do nowych budowli, ale także do już istniejących instalacji. Urządzenia te nie potrzebują paliwa, ponieważ wykorzystują odnawialne źródła energii, np. powietrze. Do funkcjonowania trzeba im wprawdzie zapewnić prąd, lecz w porównaniu do innych form ogrzewania, wypadają nad wyraz korzystnie. Świadczą o tym m.in. średnie bieżące koszty użytkowania danych urządzeń (patrz tabela).

Jeśli chcemy ogrzewać pompą ciepła budynek o powierzchni 100 m², rocznie zapłacimy średnio jedynie 150,65 zł, co poskutkuje miesięcznym kosztem w wysokości nieco ponad 13 zł! Dla porównania, kocioł na ekogroszek to ponad dwukrotnie wyższe koszty eksploatacji.

Jednak najbardziej opłacalna będzie instalacja pompy ciepła w miejscach, gdzie pomieszczenia ogrzewane są kotłami węglowymi starszego typu. W ich przypadku średni roczny koszt na 1 m² to aż 53,88 zł. W domu o powierzchni 100 m² za ogrzewanie kotłem węglowym starszego typu trzeba płacić ponad 500 zł rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż przy wykorzystaniu pompy ciepła! W perspektywie 20 lat korzystanie z tego ostatniego urządzenia pozwoli zaoszczędzić ponad 7 600 zł, gdzie im większa powierzchnia budynku, tym większe oszczędności.

Bezobsługowa praca pomp ciepła – czysto i wygodnie

Źródła ogrzewania na paliwo stałe (nawet te ekologiczne) posiadają uciążliwą wadę. Chodzi o konieczność uzupełnienia co pewien czas pieca, aby zachować ciepło w pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że w przypadku zasypowych kotłów węglowych w kotłowni spędzamy średnio aż 19 godzin miesięcznie tylko na dokładaniu paliwa. Pompa ciepła to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także cennego czasu. Dlaczego?

Te ekologiczne formy ogrzewania są urządzeniami bezobsługowymi. Po montażu pompy ciepła i jej odpowiednim zaprogramowaniu możemy o niej zapomnieć. Urządzenia nie wymagają uzupełniania ich paliwem i działają samoczynnie w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie ogrzewanie każdego z pomieszczeń w budynku. Dodatkowo posiadanie instalacji z pompą ciepła to także czysta kotłownia bez pyłu i brudu.

Za gorąco? Z pompą ciepła nie musisz kupować klimatyzacji

Pompy ciepła mogą pracować w dwóch trybach. W pierwszym z nich urządzenie pobiera energię z dolnego źródła i ogrzewa pomieszczenia za pośrednictwem tzw. emiterów w postaci np. ogrzewania podłogowego, grzejników czy nawiewów. Nie każdy wie jednak o tym, że pompa ciepła może także chłodzić budynek, co znajdzie swoje zastosowanie w szczególności w okresie letnim.

Tryb chłodzenia pompy ciepła sprawia, że zakup oddzielnego urządzenia (np. klimatyzatora) staje się po prostu zbędny. Dzięki temu nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, jeśli zależy nam na komforcie termicznym przez cały rok.

Zadbaj o środowisko i swoich najbliższych z pompą ciepła

Inwestując w pompę ciepła nie tylko dbasz o swój budżet, ale również o środowisko. Dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze, woda lub grunt, pompy ciepła stanowią niskoemisyjne formy ogrzewania, które przyczyniają się do zauważalnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W ostatnich latach Europa podejmuje śmiałe działania prowadzące do obniżenia negatywnego wpływu na środowisko poprzez np. standard WT 2021 czy kary za korzystanie z kopciuchów w najbardziej zanieczyszczonych regionach naszego kraju. Korzystając z pompy ciepła przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza nie tylko dla siebie i swoich bliskich, ale także przyszłych pokoleń.

Pompa ciepła i fotowoltaika – doskonałe połączenie

Ostatnią (ale nie najmniej ważną) korzyścią płynącą z posiadania pompy ciepła jest możliwość połączenia jej z instalacją fotowoltaiczną. Taka forma ogrzewania do działania potrzebuje energii elektrycznej, którą mogą zapewnić moduły fotowoltaiczne, zainstalowane na dachu budynku lub gruncie obok niego.

Fotowoltaika produkuje prąd w oparciu o efekt fotowoltaiczny, przy wykorzystaniu energii słonecznej. W przypadku odpowiednio zwymiarowanej instalacji zapewnia ona 100% pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, dzięki czemu pompa ciepła działa niemal za darmo! Jeśli chcesz żyć w domu bez wysokich rachunków, to zdecydowanie warto rozważyć to rozwiązanie.

Oczywiście moduły fotowoltaiczne mogą produkować energię elektryczną nie tylko do zasilania pompy ciepła, ale także innych sprzętów czy oświetlenia. Dzięki własnej małej elektrowni możesz płacić mniej za prąd nawet o 90%. Przejdź na zieloną stronę mocy i skontaktuj się z nami już dziś!

Zdecydowałem się na instalację fotowoltaiki w pakiecie z pompą ciepła i miałem to szczęście, że trafiłem na firmę OZE Projekt. Jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem takiego rozwiązania, gdzie fotowoltaika wytwarza prąd, a pompa ciepła wytwarza z niego ekologiczne ciepło. Z pełnym przekonaniem mogę polecić firmę OZE Projekt. Od pierwszego kontaktu do samego zakończenia inwestycji otrzymałem fachowe doradztwo i pełne wsparcie w zakresie opracowania niezbędnej dokumentacji. To firma gdzie pracownicy podchodzą do realizacji z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Krzysztof Hermann Inwestor z Brzezin.
Zobacz więcej
Z firmą współpracowało mi się bardzo dobrze, konkretnie, szybko zrobione. Zdecydowałem się na pompę ciepła z powodu wygody i komfortu, ustawiam sobie stałą temperaturę, wracam do domu i mam ciepło. Dodatkowo jest czysto." - Zbigniew - Inwestor z Braniewa
Zobacz więcej
Poprzedni
Następny