Pompy ciepła

rodzina-pompa-ciepla

Pompa ciepła = ciepło dla Twojej rodziny przez cały rok!

Pompa ciepła jest najnowocześniejszym i najkorzystniejszym sposobem ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Całkowicie zastępuje wszystkie inne formy ogrzewania od kotłów węglowych, pelletowych, gazowych po elektryczne.

Pompa ciepła = dom bez komina, bez dymu, bez sadzy, bez czyszczenia pieca i „dorzucania do pieca”. Czysto, nowocześnie i tanio.

Według raportu rynkowego PORTPC 2019 już w co siódmym nowym budynku ogrzewanie realizowane jest przez pompę ciepła!
W 2030 roku będzie pracować ponad 1 milion pomp ciepła do ogrzewania polskich budynków.


 

 

 Pompa-ciepla-urzedzenie

Co to jest pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła (lub pompa typu powietrze/woda) wykorzystuje nieograniczone, naturalne i ekologiczne źródło energii - powietrze, które przekształcane jest na energię cieplną na potrzeby całego domu.
Jest to obecnie jedna z najtańszych opcji wśród metod ogrzewania domu i wody.
To proste urządzenie zastępuje wszystkie inne komponenty domowej instalacji grzewczej takie jak kocioł węglowy czy kocioł gazowy. Pompa ciepła dostarcza również tanią ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a także może pełnić funkcję klimatyzatora, który schłodzi dom w upalne dni.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania, ale także do produkcji ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia, jednak same z siebie nie stanowią źródła ciepła lub chłodu. W jaki więc sposób pompa ciepła zapewnia komfort temperaturowy w naszych budynkach?

 

 

Ile kosztuje fotowoltaika

Ile kosztuje?

Aby móc dobrać odpowiednią pompę ciepła, należy dokładnie przeanalizować warunki termiczne danego budynku. Możliwości montażowe i stan instalacji grzewczej bezpośrednio wpływają na dobór urządzenia i jego komponentów. Z tego powodu, aby przygotować kosztorys niezbędne jest spotkanie na miejscu planowanej inwestycji.

Jak wyglądają szacunkowe roczne koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla różnych typów ogrzewania?
Dla przykładu: dla domu o powierzchni ok. 200 m2 wynoszą one:
- kocioł elektryczny 16 462 zł
- kocioł gazowy na gaz płynny 8 065 zł
- kocioł olejowy 7 944 zł
- kocioł gazowy na gaz ziemny 5 599 zł
- kocioł peletowy 4 863 zł
- kocioł węglowy "Ekogroszek" 4 622 zł
- pompa ciepła powietrzna 4 227 zł (!)

 •  

  Dlaczego pompa powietrzna, a nie gruntowa?

  Pompa powietrzna jest przede wszystkim tańsza od gruntowej, zachowując przy tym wysoki czynnik sprawności COP. Instalacja pompy powietrznej nie wymaga robienia odwiertów w gruncie ani innych prac ziemnych i trwa zazwyczaj jeden dzień. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła są również bardzo cichymi jednostkami.

 •  

  Czy silny wiatr, mróz, deszcz lub śnieg mogą uszkodzić pompę ciepła?

  Producent przewidując zmienne warunki pogodowe odpowiednio zaprojektował urządzenie dla jego maksymalnej wydajności nawet przy skrajnych warunkach atmosferycznych. Jednostki zewnętrzne powietrznych pomp ciepła są fabrycznie przystosowane do ustawienia na zewnątrz budynku, jednak w celu kompletnego zabezpieczenia jednostki przed wpływem zewnętrznych warunków atmosferycznych, firma wykonująca instalację powinna odpowiednio zaplanować montaż jednostki zgodnie z wytycznymi producenta. Dodatkowo podczas pracy pompy ciepła w okresie zimowym występuje cykliczne oszronienie parownika, co jest naturalnym zjawiskiem. Pompa ciepła posiada zaawansowane sterowanie i w zależności od panujących warunków oraz osiągniętych parametrów w układzie chłodniczym realizuje samoczynnie proces odszraniania parownika jednostki zewnętrznej.

 •  

  Jak mogę sfinansować pompę ciepła?

  Są dwie główne możliwości:
  - gotówką lub
  - poprzez jeden z programów dotacyjnych.
  Najbardziej znanym jest ogólnopolski program "Czyste Powietrze", gdzie na pompy ciepła można uzyskać nawet 30 000 zł dofinansowania - nasza firma zajmuje się składaniem wniosków w ramach tego programu.

 •  

  Jak często należy serwisować pompę ciepła?

  Pompy ciepła Bosch posiadają 2-letnią gwarancję, którą można przedłużyć do 5 lat. Na przedłużenie gwarancji o kolejne lata nie trzeba decydować się od razu przy zakupie urządzenia. Inwestor po 2 latach użytkowania pompy ciepła może zdecydować się na przedłużenie gwarancji o kolejny rok, aż do 5 lat (2 lata gwarancji podstawowej + 3 lata gwarancji dodatkowej). Warunkiem utrzymania gwarancji jest wykonanie pierwszego uruchomienia urządzenia przez Autoryzowany Serwis oraz wykonanie także przez Autoryzowany Serwis w ciągu trwania 3 ostatnich miesięcy 1-ego roku gwarancji odpłatnego przeglądu urządzenia.

 •  

  Czy korzystanie z pompy ciepła jest bezpieczne?

  Tak, korzystanie z pomp ciepła jest proste i bezpieczne. Urządzenie raz zaprogramowane zwykle nie wymaga modyfikacji ustawień. Sterownik urządzenia jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, a całe menu jest w języku polskim. Użytkownik jest w stanie odczytać wszystkie parametry systemu grzewczego z poziomu sterownika. W pompie ciepła nie występują procesy spalania przez co urządzenie jest bezpieczne zarówno dla samych użytkowników, ale także dla całego otoczenia, w którym budynek się znajduje, ponieważ nie przyczynia się do powstawania smogu.