Blog

Taryfa G12W – PGE czas letni a zimowy godziny – jaka cena

Udostępnij

Niemalże każdy dostawca prądu działający na polskim rynku energetycznym oferuje swoim klientom taryfę G12 – jeśli zależy Ci na tym, aby oszczędzać energię elektryczną, jest to naprawdę dobry wybór. Podstawą takiej taryfy jest podział doby na dwa okresy czasowe: pierwszy to strefa dzienna, w przypadku której prąd jest droższy, druga zaś nocna, która jest zdecydowanie tańsza. Odmianą taryfy G12 jest G12w, która jest taryfą weekendową. Jak sama nazwa wskazuje, zapewnia ona niższe ceny energii elektrycznej w weekendy oraz dni świąteczne.

Jaką taryfę wybrać?

Nie brakuje osób zastanawiających się nad tym, która taryfa jest w ich przypadku lepsza: G11 czy G12. Aby się o tym przekonać, wystarczy skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego w Internecie – wystarczy wpisać kilka prostych danych, a aplikacja szybko pokaże, która opcja będzie się bardziej opłacać. Do niezbędnych informacji zalicza się:

  • miesięczne zużycie energii elektrycznej;
  • procent energii elektrycznej, który zużywany jest w nocy.

Właściciele samochodów elektrycznych, którzy ładują je w domu muszą również wprowadzić dane dotyczące:

  • pokonywanego w ciągu miesiąca dystansu;
  • ilości energii, jaka niezbędna jest do tego, aby samochód mógł przejechać określoną liczbę kilometrów.

Podobnie, jak w przypadku zużycia prądu na korzystanie z oświetlenia i sprzętów domowych, trzeba prowadzić ilość energii, która wykorzystywana jest w porze nocnej. Korzystanie z takich kalkulatorów jest na ogół darmowe.

Dla kogo odpowiednia jest taryfa G11?

Jeśli nie chcesz zastanawiać się, czy możesz właśnie włączyć pralkę bądź komputer, zdecyduj się na taryfę G11. Nie będziesz musiał wówczas zmieniać posiadanych dotychczas nawyków. Aby bowiem korzystanie z taryfy G12 miało sens, większość najbardziej energochłonnych urządzeń będzie musiała być użytkowana w porze nocnej – może to okazać się kłopotliwe.

W jakich godzinach obowiązuje taryfa G12?

Taryfa G12 dzieli się na strefy czasowe, w przypadku których ceny za energię elektryczną są różne. Należy pamiętać, że godziny są zróżnicowane w zależności od tego, czy obowiązuje aktualnie czas letni, czy zimowy. Ciekawostką jest fakt, że konkretne godziny taryfy G12 są narzucone odgórnie – nie ustalają ich indywidualnie dostawcy prądu. Jeśli chcesz korzystać z tańszej energii elektrycznej, pamiętaj, aby pralkę, komputer czy telewizor włączać w sezonie zimowym w godzinach 13 – 15 oraz 22 – 6, zaś w sezonie letnim 15 – 17 oraz 22 – 6.


Chcesz dostać darmową wycenę fotowoltaiki w domu/mieszkaniu?

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
DOM


W jakich godzinach obowiązuje taryfa G12w?

W przypadku tej taryfy godziny kształtują się nieco inaczej. Strefa dzienna została w okresie letnim wyznaczona na czas między 6 a 15 oraz 17 a 22, z kolei strefa nocna obowiązuje między 15 a 17 oraz 22 a 6. W okresie zimowym godziny wyglądają nieco inaczej:

  • strefa dzienna między 6 a 13 oraz 15 a 22;
  • strefa nocna między 13 a 15 oraz 22 a 6.

Pamiętaj, że taryfa G12w obowiązuje nie tylko w weekendy, ale wszystkie dni, które ustawowo są wolne od pracy.

licznik prądu PGE

Podpisując umowę z dostawcą energii, pamiętać, że dostępne są różne taryfy. Wprawdzie najczęściej korzystamy z G11, ale nie oznacza to, że jest ona jedyna. Jeśli umiesz wprowadzić dyscyplinę w swoim domu, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby chociaż trochę mniej płacić za prąd, taryfa G12 oraz jej odmiana – G12w – to bardzo dobry wybór. Statystyki pokazują, że korzystając z nich, można w ciągu roku naprawdę sporo zaoszczędzić. Co ważne, im więcej sprzętów masz w domu, tym oszczędności mogą być większe.

Uda się to jednak tylko wtedy, kiedy będziesz pamiętać o godzinach obowiązywania taryfy.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (3)

3 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
2024.03.20 07:31

Tm

John
John
2023.11.01 00:35
Ocena :
     

@agyagus……są….dla ludzi pracujących 😉
Takim co w weekendy w domu najwięcej czasu spędzają😉

agyaguas
agyaguas
2023.08.24 23:45
Ocena :
     

Te taryfy nie sa korzystne dla ludzi – oszukuja nas