Blog

Taryfa G11 a G12 – czym się różnią?

Udostępnij

Rachunki za prąd są jedną z opłat, którą musimy ponosić z racji prowadzenia własnego gospodarstwa domowego. Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami mieszkania w bloku, domu w szeregowej zabudowie, czy też w jednorodzinnym domu, wszędzie korzystamy z prądu elektrycznego. Naszą intencją będzie to, aby płacić jak najmniej za rachunki. Właśnie z tego względu warto dowiedzieć, czym się różni taryfa G11 od taryfy G12.

Wyślij darmowe zapytanie. 0% spamu.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Wybrana wartość: 80 m2
Nasi specjaliści specjalnie dla Twojego domu dobiorą idealne oferty.

Taryfa G11 – co to jest?

Jest to najczęściej wybierana taryfa przez właścicieli gospodarstw domowych. Oznacza ona jednostrefowy sposób rozliczania. Dlatego niezależnie od tego, w jakim dniu lub o jakiej godzinie pobieramy prąd elektryczny, zawsze będzie obowiązywała nas ta sama stawka za kilowatogodzinę (kWh).

Jak już wspomniano, najczęściej z taryfy G11 korzystają głównie właściciele mieszkań lub domu. Jednak nie jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie osobom fizycznym. Jednak, zanim zdecydujemy się na taryfę G11, warto sprawdzić, jakie warunki powinny zostać spełnione, a także, na jakie udogodnienia z tego tytułu możemy liczyć. Przede wszystkim, aby przystąpić do taryfy G11, należy:

  • Wykazać się maksymalną mocą poboru prądu, która nie może przekroczyć 40 kW
  • Być właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkania, domku letniskowego, garażu, lokalu wyróżniającego się zbiorczym zamieszkaniem, czy też pomieszczenia gospodarczego, budowy domu jednorodzinnego etc.
  • Wykazać, iż w danej nieruchomości nie jest prowadzona działalność gospodarcza

Czym wyróżnia się taryfa G11?

Jeżeli zaliczamy się do grupy potencjalnych odbiorców prądu elektrycznego, którzy mogą skorzystać z taryfy G11, warto zobaczyć, na czym polega potencjalna umowa. Należy jednak mieć na uwadze to, iż każdy operator energii elektrycznej może wewnątrz tej taryfy proponować różne warianty do wyboru.

Przede wszystkim taryfa G11 wyróżnia się taką samą stawką, która obowiązuje bez względu na godzinę i dzień tygodnia, w którym pobieramy prąd elektryczny. Obecnie średnia stawka za kilowatogodzinę wynosi ok. 0,63 zł/kWh. Warto jednak przyjrzeć się dostępnym wariantom, które jak się okazuje, dają różne możliwości. Wśród nich na przykład znajduje się gwarancja zamrożonej stawki przez pół roku, rok, a nawet czas zawarcia umowy. Dlatego może to być rzeczywiście atrakcyjna oferta, szczególnie w czasach inflacji, kiedy koszty energii elektrycznej z każdym miesiącem są coraz wyższe.

Warto na pewno rozważyć skorzystanie z taryfy G11 jeżeli korzystamy z urządzeń elektrycznych w różnych porach dnia. Może się okazać, że na przykład pracujemy na dwie zmiany lub też często pracujemy zdalnie w swoim domu. Wtedy również nasze sprzęty mogą działać z różną intensywnością w skali całej doby.

Kiedy taryfa G11 może okazać się niekorzystna?

Natomiast warto wyróżnić pewne sytuacje, w których skorzystanie z taryfy G11 nie będzie do końca korzystne dla naszego portfela. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o skorzystanie z takiej taryfy, ale nie jest to jednoznaczne z takimi samymi warunkami, jak w przypadku osoby prywatnej. Dlatego wcześniej należy zapoznać się z cennikiem, a także dobrze jest zgłosić się do konkretnego operatora, dzięki czemu będziemy dokładnie znali warunki i dokładny cennik.

Kolejnym powodem, dla którego właśnie taryfa G11 może okazać się dla nas niekorzystna, jest ogrzewanie elektryczne całego domu. Wtedy będziemy mogli spodziewać się bardzo wysokich rachunków, przez co ogrzewanie domu nie będzie dla nas zbyt ekonomiczne. Ponadto warto rozważyć inną taryfę, którą jest taryfa G12, jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, iż wykonujemy pewne czynności w konkretnych porach dnia i one będą na pewno stałe.

Czym się wyróżnia taryfa G12?

Jeżeli już wiemy, czym jest taryfa G11, to od razu nasuwa nam się odpowiedź na pytanie, czym wyróżnia się taryfa. Jest to system naliczania opłat za zużycie energii elektrycznej według dwóch stref. Zatem według tej taryfy doba dzieli się na strefę szczytową oraz pozaszczytową.

Jak się można łatwo domyślić, w czasie strefy szczytowej zużycie energii elektrycznej będzie dużo droższe. Różnica w cenie może być prawie dwukrotna. Cena za kilowatogodzinę w strefie szczytowej, która przypada najczęściej od godziny 15:00 do 20:00 lub od rana do 22:00, wynosi ok. 0,80 zł. Warto jednak dodać, iż taka cena jest, jeżeli limit roczny zużytej mocy nie przekroczy 3000 kWh. Taki limit jest ustalony przez każdego operatora indywidualnie. Natomiast po przekroczeniu takiego limitu, należy liczyć się z dużo większą stawką, wynoszącą nawet ok. 1,80 zł/kWh.

Bardzo dużym udogodnieniem w taryfie G12 jest możliwość korzystania z urządzeń elektrycznych w strefie pozaszczytowej. W pozostałych godzinach stawka za kilowatogodzinę wynosi ok. 0,30 zł. Jak widać, różnica w cenie jest bardzo wysoka.

Kiedy skorzystać z taryfy G12?

Zanim przystąpi się do taryfy G12 wcześniej należy dokładnie zapoznać się u wybranego operatora z cennikiem za kilowatogodzinę, limitami zużycia mocy energii elektrycznej w skali roku, a także, w jakich godzinach obowiązują poszczególne strefy. Wtedy będzie nam łatwiej ocenić, czy rzeczywiście w strefie pozaszczytowej nasz pobór energii elektrycznej okaże się dużo wyższy w porównaniu do strefy szczytowej.

Ponadto warto wymienić tutaj również sytuację, w której taryfa G12 będzie dla nas korzystniejsza. Mowa jest o ogrzewaniu domu energią elektryczną. Wtedy nasze rachunki za prąd w porównaniu do taryfy G12 będą o wiele niższe. Natomiast warto mieć na uwadze, że taryfa G12 nie sprawdzi się kompletnie w przypadku przedsiębiorców, w których pobór prądu rozkłada się równomiernie.

Taryfa G11, czy G12?

Podsumowując, zarówno taryfa G11, jak i również taryfa G12 niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak warto zwrócić uwagę na swoją sytuację, a także to, w jakich godzinach najczęściej korzystamy z energii elektrycznej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dopasować się do strefy pozaszczytowej, to niestety musimy liczyć się z tym, iż taryfa G12 nie będzie dla nas odpowiednia. Przy nieregularnym poborze prądu w różnych godzinach, lepiej jest się zdecydować na taryfę G11.

Natomiast G12 jest idealną opcją dla osób, które są w stanie świadomie korzystać z energii elektrycznej. Tak, jak to się dzieje w przypadku osób pracujących na zmiany, pracujących zdalnie w swoim domu lub też po prostu prowadzących gospodarstwo domowe. Wtedy odkurzanie, pranie, czy też prasowanie możemy sobie zaplanować w godzinach zaliczających się do strefy pozaszczytowej.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments