Blog

Opłata mocowa – co to jest i ile w 2023 roku?

Udostępnij

Rachunki za prąd to rzec można obowiązkowy element codzienności każdego człowieka. W końcu każdy z nas korzysta z telewizji, pralki, lodówki i innych urządzeń, pobierających ogólnodostępną energię elektryczną. Od 2021 roku na fakturze za prąd widnieje całkiem nowa, nieznana wielu osobom pozycja – opłata mocowa. Czym konkretnie jest ta opłata? Jaka jest jej wysokość? Kogo dotyczy? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czym jest opłata mocowa?

Wyślij darmowe zapytanie. 0% spamu.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Wybrana wartość: 80 m2
Nasi specjaliści specjalnie dla Twojego domu dobiorą idealne oferty.

Opłata mocowa to jeden z elementów polityki energetycznej stosowanej w wielu krajach, mająca na celu zarządzanie i regulację dostępną mocą w systemie elektroenergetycznym. W prostszym języku opłata ta jest kosztem, jaki ponoszą dostawcy energii elektrycznej za możliwość zapewnienia odpowiedniej mocy w określonym czasie. Mowa tutaj w szczególności o okresach dużego zapotrzebowania na energię, takich jak upalne dni, kiedy to dostawcy muszą mieć wystarczającą rezerwę mocy, aby uniknąć przeciążenia sieci i awarii. Zatem jeśli dostawcy muszą ponosić taki koszt, logiczne jest, że przekłada się on również na odbiorców, czyli przedsiębiorców, gospodarzy i przeciętnych Kowalskich, którzy korzystają z energii elektrycznej.

Opłata mocowa – ile wynosi w 2023 roku?

Za obliczanie opłaty mocowej odpowiedzialny jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Dokonuje on tego co roku, biorąc pod uwagę różnorodne czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na wysokość tej opłaty – chodzi o wytworzoną ilość energii, obecną politykę energetyczną oraz rozwój technologiczny. Warto także dodać, że niektóre kraje zmieniają stawki w ciągu roku, wszystko po to, aby dostosować się do sezonowych zmian w zapotrzebowaniu na prąd. W miejscu tym nie sposób nie wspomnieć również o innym przeliczniku opłaty mocowej dla gospodarstw domowych ( tych z taryfą G), innym dla odbiorców z taryfą C1 oraz innym dla pozostałych podmiotów. Stąd też stawka na 2023 rok wynosi:

  • Od 2,93 zł do 16,42 zł – w przeliczeniu miesięcznym dla gospodarstw rolnych korzystających z taryfy G oraz podmiotów korzystających  z taryfy C1 o mocy do 16 kW.
  • 0,1024 złstawka dla firm i pozostałych podmiotów przeliczana w zależności zużytych kilowatogodzin pobranych w godzinach szczytowego zapotrzebowania.

Niebagatelną kwestią jest również fakt, iż stawki mocowe są jednakowe dla wszystkich firm energetycznych. Oznacza to, że niezależnie od dostawcy energii, opłata ta, jest taka sama.

Opłata mocowa jest istotnym mechanizmem w zarządzaniu i regulacji dostępnej mocy w systemie elektroenergetycznym. Jej wprowadzenie ma na celu zachęcenie dostawców energii do utrzymania odpowiedniej rezerwy mocy, co przyczynia się do stabilności i niezawodności systemu energetycznego.

Stawka opłaty mocowej może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozwój technologiczny, sezonowe zmiany w zapotrzebowaniu czy czynniki lokalne. Powszechnie wiadomo, że opłaty te są najbardziej dotkliwe dla firm i przedsiębiorstw, dlatego warto zastanowić się, jakie nawyki w zakładzie mogą sprzyjać zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej oraz wykorzystywaniu jej w optymalny sposób.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments