Blog

Ogniwa perowskitowe – co to za panele, gdzie można kupić?

Udostępnij

Ostatnie lata to czas, w którym nastąpił dynamiczny rozwój technologii w kwestii odnawialnych źródeł energii, a jednym z najbardziej obiecujących odkryć w tej dziedzinie są ogniwa perowskitowe. Jest to nowatorska technologia słoneczna, która zdobywa coraz większą popularność dzięki swojej wydajności, elastyczności i przystępności cenowej. Czym konkretnie są te panele? Jakie są ich zalety? Gdzie można je kupić? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są panele perowskitowe?

Ogniwa perowskitowe to rodzaj cienkich warstwowych paneli słonecznych opartych na perowskitach, czyli strukturach krystalicznych. Ich nazwa pochodzi od naturalnie występującego minerału – perowskitu, który charakteryzuje się niezwykłą zdolnością pochłaniania światła. Aby jednak mogły zyskać zdolność do przenoszenia prądu, muszą zostać poddane specjalnym interwencjom laboratoryjnym, gdzie perowskity zostają połączone z innymi pierwiastkami, skutkiem czego są nowe właściwości ogniw.

Panele perowskitowe charakteryzują się niesamowitą lekkością, częściową przeźroczystością, a także funkcjonalnością, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, nie muszą być zamykane w sztywnej, metalowej ramie. Ich ogromnym atutem zatem jest możliwość montażu w dowolnym, nawet trudno dostępnym miejscu – wszystko dzięki ich konstrukcji.

Zalety paneli perowskitowych

  1. Wysoka efektywność – jedną z najważniejszych zalet ogniwa perowskitowego jest jego wydajność. Ogniwa te osiągają aktualnie efektywność przekraczającą 25%, co stawia je w czołówce paneli słonecznych dostępnych na rynku.
  2. Elastyczność – ogniwa perowskitowe można produkować na elastycznym podłożu, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu różnych aplikacjach, np. w zintegrowanych systemach z ubraniami, w obiektach o nietypowych kształtach, czy też ruchomych powierzchniach.
  3. Niski koszt produkcji – technologia produkcji ogniwa perowskitowego jest relatywnie prosta i opiera się na stosunkowo tanich materiałach. Dzięki temu można spodziewać się, że z czasem koszty zakupu paneli perowskitowych będą jeszcze bardziej konkurencyjne.
  4. Wysoka funkcjonalność i łatwość adaptacji – panele perowskitowe można dostosować do różnych warunków atmosferycznych, co czyni je bardziej efektywnymi niż znane do tej pory metody, typu panele fotowoltaiczne, które siłą rzeczy są mniej wydajne w pochmurne dni lub w sezonie zimowym, przy niskich temperaturach.

Gdzie można zamontować ogniwa perowskitowe?

Z powodu swojej elastyczności i wysokiej efektywności ogniwa perowskitowe znalazły zastosowanie na kilku obszarach, w tym:

  • Energetyka słoneczna – główne zastosowanie ogniwa, gdyż ich zadaniem jest generowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Mogą więc być stosowane zarówno na dachach budynków, jak i na dużych farmach solarnych.
  • Integracja budynków – panele perowskitowe mogą być wkomponowane w fasady i okna, umożliwiając tym samym produkcję energii w sposób niewidoczny dla oka.
  • Elektronika noszona – z uwagi na wysoką elastyczność i lekkość, panele perowskitowe mogą być zastosowane w ubraniach i pełnić funkcję mobilnego źródła zasilania dla różnych urządzeń elektrycznych.
  • Aparaty mobilne – wiele wskazuje na to, że w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie perowskitów w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety, czego efektem będzie wydłużenie czasu pracy baterii.

Gdzie można kupić panele perowskitowe?

Ze względu na rosnącą popularność i rozwijającą się technologię, ogniwa perowskitowe można zakupić zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oto dwie najbardziej znane firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą nowoczesnych artykułów:

  • Oxford PV – brytyjskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się badaniami i produkcją zaawansowanych technologiczne paneli perowskitowych.
  • Saule Technologiespierwsza firma na świecie, która produkuje i wytwarza ogniwa słoneczne od maja 2021 roku. Fabryka kierowana jest przez dr Olgę Malinkiewicz, która jako pierwsza uruchomiła zakład we Wrocławiu, dokonując dokładnej analizy działania paneli, a także badając dalsze działania mające na celu optymalizację kosztów związanych z wdrożeniem nowatorskiej technologii. 

Ogniwa perowskitowe to bez wątpienia fascynujący kierunek rozwoju w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Wprowadzają one rewolucję w energetyce, zwiększają wydajność, a także pozwalają osiągnąć większą niezależność energetyczną. Ich przystępność cenowa to także rewelacyjny atut, który sprawia, że panele stają się coraz bardziej popularnym wyborem zarówno w małych gospodarstwach domowych, jak i w dużych inwestycjach przemysłowych.

Ogniwa perowskitowe dają także nadzieję na zrównoważoną przyszłość naszej planety, oferując coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania dla indywidualnych użytkowników energii.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments