Blog

Dach fotowoltaiczny – nowość, czy to popularne i ile kosztuje

Udostępnij

Energia, która wytwarzana jest z promieni słonecznych jest Polsce coraz bardziej popularna – na coraz większej liczbie dachów domów jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej oraz zbudowanych na gruncie stelażach można zobaczyć panele fotowoltaiczne. Dzięki nim możliwe jest obniżenie rachunków za energię elektryczną. Mimo że na fotowoltaikę można uzyskać dofinansowanie z rządowego programu „Mój Prąd” czy z programów lokalnych, to wciąż wiele osób nie zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Niektórzy obawiają się, że montaż paneli może uszkodzić dach, inni uważają je za mało estetyczne. Jakiś czas temu pojawiło się jednak nowe rozwiązanie – dach fotowoltaiczny.

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika rozwija się bardzo prężnie, a jej znaczenie systematycznie rośnie. Wbrew pozorom nie jest jednak współczesnym wynalazkiem – zjawisko fotowoltaiczne, które wykorzystują panele fotowoltaiczne do wytwarzania prądu z promieniowania słonecznego zostało odkryte jeszcze w XIX stuleciu przez francuskiego fizyka Alexandre Edmonda Becquerel. Zauważył on, że istnieje pewna grupa materiałów, które wystawione na działanie światła zaczynają wytwarzać niewielkie ilości prądu. Dokonane przez niego odkrycie stało się bodźcem do dalszych badań. Obecnie ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są do zasilania świateł drogowych, lamp ogrodowych, kalkulatorów, panele PV dostarczają też zielonej energii do coraz większej liczby gospodarstw domowych. Powstają też duże farmy fotowoltaiczne zasilające obiekty użyteczności publicznej.

Jak zbudowany jest dach fotowoltaiczny?

Osoby, które są w trakcie budowy domu jednorodzinnego, ale także właściciele już istniejących domów zdecydowani na montaż instalacji fotowoltaicznej obawiają się, że montaż paneli PV uszkodzi poszycie dachowe czy wpłynie na pogorszenie walorów estetycznych budynku, nie muszą dzisiaj rezygnować z instalacji fotowoltaicznej. Mogą zdecydować się na tak zwany dach solarny zamiennie nazywany również dachem zintegrowanym. Składa się on z dwóch części, z których jedna zbudowana jest z paneli fotowoltaicznych i będzie produkować prąd, druga część jest pasywna i nie będzie wytwarzać energii elektrycznej. Obie części dachu wykonane są tak, aby wizualnie niczym się od siebie nie różniły. Oczywiście system dachu solarnego składa się nie tylko z paneli – wspierają się one na stalowej lub aluminiowej konstrukcji, a w skład systemu wchodzi również falownik, który automatycznie zamienia wytworzony przez dach prąd stały na zmienny. System posiada również wszystkie niezbędne do podłączenia akcesoria.

Jakie są zalety dachu fotowoltaicznego?

Dach fotowoltaiczny jest bardzo przyjazny środowisku naturalnemu – ślad węglowy, który pozostawia jest bardzo niewielki, gdyż ilość materiałów niezbędnych do jego wykonania jest mniejsza. W efekcie w porównaniu z tradycyjną instalacją fotowoltaiczną jego montaż zajmuje znacznie mniej czasu i nie jest skomplikowany. Osoby, które zdecydują się na dach PV nie muszą obawiać się, że konstrukcja dachu ulegnie zniszczeniu – dach fotowoltaiczny nie obciąża więźby dachowej. Wzrasta też estetyka dachu, gdyż bryła budynku nie traci swojej formy. Bardzo ważne jest to, że dach fotowoltaiczny jest rozwiązaniem dostępnym nie tylko dla właścicieli nowobudowanych domów – sprawdza się także na już istniejących budynkach. W tym drugim przypadku można wymienić część lub całość poszycia. Dach ten jest wydajny, bezpieczny w użytkowaniu i szczelny. Za jego szczelność odpowiada specjalna wodoszczelna i paroprzepuszczalna membrana, która jest również odporna na działanie wysokich temperatur, a swoje właściwości zachowuje przez lata. Oczywiście montaż dachu fotowoltaicznego wiąże się z niższymi rachunkami za prąd.

Ile kosztuje wykonanie dachu solarnego?

W chwili obecnej rozwiązanie to jest droższe niż montaż tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. Wyższe ceny spowodowane są tym, że technologia ta pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno, niewielu też producentów ma w swojej ofercie dachy solarne. Istotne jest to, że dachy fotowoltaiczne zaczynają oferować także polscy producenci, można więc przypuszczać, że ich cena z czasem zacznie maleć. To, ile będzie Cię kosztowało wykonanie fotowoltaicznego poszycia dachu zależy nie tylko od producenta, ale także od wielu innych czynników. Na koszt wpłynie powierzchnia dachu oraz wybrany kolor poszycia. Możesz jednak liczyć na dofinansowanie inwestycji z kolejnej edycji rządowego programu „Mój Prąd” albo z lokalnych programów.

Dach fotowoltaiczny jest nowością nie tylko na polskim rynku. To nowatorskie rozwiązanie ma wiele zalet, charakteryzuje się szybkim i łatwiejszym montażem. Panele fotowoltaiczne są zintegrowane z dachem, idealnie się z nim komponują. Poszycie posiada więc duże walory estetyczne. Oczywiście jest rozwiązaniem równie ekologicznym oraz wydajnym, jak klasyczny, montowany na dachu lub gruncie, system fotowoltaiczny. Na chwilę obecną jest od niego droższy, ale na pewno wykonanie takiego poszycia dachu warto wziąć pod uwagę.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (1)

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Tanala
Tanala
2024.01.09 20:36
Ocena :
     

Zaciekawił mnie temat dachów fotowoltaicznych, o których czytałem w Państwa artykule. Od dłuższego czasu myślę o przejściu na bardziej ekologiczne źródła energii dla mojego domku letniskowego w górach. Kilka lat temu, dokładnie w 2021, zainstalowałem tam nowoczesną pompę ciepła, ale teraz chciałbym pójść o krok dalej i zastanawiam się, czy dach fotowoltaiczny byłby odpowiedni.

Mam kilka pytań. Pierwsze dotyczy wytrzymałości takiego dachu. Czy jest on wystarczająco mocny, aby wytrzymać trudne warunki pogodowe, zwłaszcza obfite śniegi, które są normą w mojej okolicy zimą? Po drugie, interesuje mnie kwestia kosztów. Jaka jest różnica w cenie pomiędzy standardowym dachem a dachem fotowoltaicznym? Czy inwestycja ta szybko się zwraca?

Dodatkowo, chciałbym wiedzieć, jak instalacja takiego dachu wpływa na wartość nieruchomości. Czy taka modernizacja zwiększa wartość domu na rynku nieruchomości? I ostatnie pytanie: czy dachy fotowoltaiczne wymagają specjalnej konserwacji lub częstych napraw?

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi, gdyż jestem na etapie poważnego rozważania takiej inwestycji. Pozdrawiam!