Blog

Odliczenie pompy ciepła od podatku PIT – ile w 2023 roku?

Udostępnij

Zmiana klimatu, zwiększające się ceny energii oraz konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych to główne tematy, dzięki którym ekologiczne technologie grzewcze zyskują coraz większą popularność. Nic więc dziwnego, że każdy posiadacz domu – czy to starszej budowli, czy też nowo powstającej zastanawia się, który wariant ogrzewania może być dla niego najlepszy.

Jednym z najefektywniejszych i ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań jest instalacja pompy ciepła. W 2023 roku, jak i w latach poprzednich, rząd kontynuuje stymulowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym także pomp ciepła, poprzez korzystne odliczenia podatkowe. Koniecznie przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak wygląda odliczenie pompy ciepła od podatku PIT.

Ulga termomodernizacyjna a odliczenie pompy ciepła

Mówiąc o odliczeniu pompy ciepła od podatku PIT, nie można mieć na myśli nic innego jak ulgę termomodernizacyjną. Wspomniana ulga termomodernizacyjna przysługuje posiadaczom budynków jednorodzinnych, którzy wymienili okna, dokonali wymiany pieca, ocieplili dom, zamontowali fotowoltaikę lub też pompę ciepła.

Dla osób mniej wtajemniczonych pompa ciepła to nowatorskie urządzenie, które pozyskuje energię cieplną z otoczenia i przekształca ją w ciepło dostarczane do budynku. Ten ponadczasowy sprzęt działa na zasadzie odwrócenia procesu chłodzenia, wykorzystując energię z powietrza, ziemi lub wody, aby podgrzać medium grzewcze. Dzięki temu pompa ciepła może dostarczać ciepło do domu w sposób znacznie bardziej efektywny niż tradycyjne systemy grzewcze oparte na spalaniu paliw kopalnych.

Odliczenia od podatku PIT w związku z inwestycją w pompę ciepła

Od 2019 roku polska ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) przewiduje możliwość odliczenia od podatku poniesionych wydatków na zakup i montaż nowej pompy ciepła. Kto konkretnie może skorzystać?

  • Ulga skierowana jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, a także do posiadaczy domu w zabudowie szeregowej.
  • Właściciel domu musi być podatnikiem płacącym podatek na podstawie stawki liniowej 19%, a także rozliczać się na zasadach ogólnych (PIT-36 lub PIT-37) bądź ryczałtowo.
  • Osoba, która posiada fakturę lub rachunek potwierdzający wydatki związane z instalacją.
  • Właściciel, który oddał budynek do użytku oraz dopilnował, aby instalacja była zgodna z wymogami technicznymi.

Ulga termomodernizacyjna w 2023 roku – ile wynosi?

W 2023 roku wysokość odliczenia od podatku PIT w związku z zakupem i montażem pompy ciepła wynosi aż 53% poniesionego wydatku. Maksymalna kwota odliczenia wynosi więc 53 000 złotych od podstawy opodatkowania. Drugą stroną medalu jest jednak sytuacja, gdy odliczenie dotyczy małżeństwa, które ma wspólną nieruchomość i wspólnie poniosło koszty związane z instalacją pompy ciepła.

Małżonkowie w tym wypadku mogą więc zmniejszyć podstawę opodatkowania o 106 000 złotych.

Jeszcze inną kwestią jest wyższa kwota ulgi niż roczne zarobki inwestorów – w takiej sytuacji ulgę można bezproblemowo przenieść na kolejne lata. Do ważniejszych informacji należy także okres ważności przeprowadzenia odliczenia od podatku, który wynosi 6 lat.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments