Blog

Odliczenie od podatku instalacji fotowoltaicznej w 2023 PIT

Udostępnij

Odliczenia od podatku to sprawa, która dotyczy każdego podatnika w pierwszym kwartale roku. W tym czasie każdy zainteresowany zastanawia się, co może odliczyć, aby legalnie zmniejszyć podstawę opodatkowania. Z uwagi na coraz to bardziej rosnące koszty energii elektrycznej oraz większą świadomość ekologiczną, warto wiedzieć, iż instalację fotowoltaiczną również można odliczyć w swojej deklaracji PIT.

Wyślij darmowe zapytanie. 0% spamu.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Wybrana wartość: 80 m2
Nasi specjaliści specjalnie dla Twojego domu dobiorą idealne oferty.

Jest to także jeden z kluczowych czynników, który ma bezpośredni wpływ na decyzję o inwestycji w panele słoneczne. W tym artykule przyjrzymy się odliczeniu od podatku za instalację – czyli kto może z niej skorzystać, jakie są tego warunki oraz ile może wynosić ulga.

Odliczenie instalacji od podatku – komu się należy i jakie są warunki decydujące?

Odliczenie dostępne jest głównie dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz podatników, którzy osiągają dochody z pracy na umowę o pracę lub zlecenie. Aby móc skorzystać z odliczenia od podatku za instalację fotowoltaiczną w Polsce w 2023 roku należy spełnić kilka podstawowych warunków:

  1. Instalacja musi być zrealizowana w okresie objętym danym rokiem podatkowym – istnieje jednak możliwość, że umowa na zakup i montaż zostanie zawarta w danym roku podatkowym, a faktyczny montaż nastąpi w kolejnym roku. Wszelkie szczegóły należy sprawdzić w ustawach podatkowych oraz skonsultować się z odpowiednim doradcą podatkowym.
  2. Instalacja musi być wykonana zgodnie ze wszystkimi normami i wymogami technicznymi.
  3. Osoba rozliczająca się musi posiadać wszelkie potrzebne rachunki potwierdzające wydane środki na inwestycję.
  4. Instalacja musi być wykorzystywana na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Panele powinny być zamontowane na dachu domu.

Ile wynosi odliczenie na panele fotowoltaiczne? Jak tego dokonać?

Chcąc odliczyć koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych, należy wykazać odpowiednie kwoty na jednym z formularzy PIT 28, PIT 37 lub PIT 36. W 2023 roku można odliczyć wszelkie koszty poniesione w 2022 roku. W rozliczeniu można ująć wydatki z zakupu i montażu paneli, nabycie niezbędnych akcesoriów, a także przygotowania miejsca pod nowoczesną instalację. W koszty te zaliczają się również prace ziemne oraz adaptacja elektryki.

Maksymalna kwota, jaką można odliczyć, to 16 960 zł.

Fotowoltaika przyszłością Polski

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która nie tylko pozwala na obniżenie rachunków za prąd i zwiększenie niezależności energetycznej, ale także daje możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Należy jednak pamiętać, aby przestrzegać odpowiednich przepisów oraz w razie potrzeby konsultować się z doradcą podatkowym.

Dzięki możliwości odliczenia podatkowego, korzyści ekologicznych oraz rozwiązania, które pozwala na produkcje własnego prądu, instalacja paneli fotowoltaicznych może okazać się opłacalnym i przyjaznym dla środowiska wyborem zarówno w 2023 roku, jak i w kolejnych latach.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments