Blog

Karta dużej rodziny a prąd – zniżki, co musisz wiedzieć w 2023

Udostępnij

Chyba nikomu nie trzeba przypominać o rosnących cenach energii elektrycznej – w trosce o Polaków rząd zdecydował się zamrozić je na określonych poziomach. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na limit wyższy niż przeciętny obywatel – wynosi on bowiem 3000 kWh. Jeśli masz kartę i chcesz skorzystać z przysługującej Ci zniżki, musisz pamiętać, aby w ustalonym terminie złożyć niezbędne oświadczenie i kserokopię dokumentu uprawniającego Cię do skorzystania z określonego progu.

Kto może posiadać Kartę Dużej Rodziny?

Posiadanie Karty Dużej Rodziny zostało zarezerwowane dla rodzin, w których na utrzymaniu jest przynajmniej troje dzieci. Co ważne, może posiadać ją każdy członek takiej rodziny, co oznacza, że o przyznanie karty mogą wystąpić rodzice, macocha/ojczym, a także dzieci. Przysługuje ona również rodzinom zastępczym oraz rodzinnym domom dziecka. W 2019 roku wprowadzono przepis, na mocy którego Karta Dużej Rodziny przysługuje każdemu rodzicowi, który kiedykolwiek miał na utrzymaniu nie mniej niż troje dzieci – z przywileju można skorzystać bez względu na wiek w momencie składania wniosku. Znaczenia nie ma również wiek dzieci. Karta jest niezależna od dochodu – to oznacza, że przysługuje każdej rodzinie bez względu na to, jaką kwotą miesięcznie ona dysponuje.

Gdzie złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?

Jeśli chcesz wyrobić Kartę Dużej Rodziny, możesz to zrobić osobiście lub za pośrednictwem Internetu. W pierwszym przypadku musisz odwiedzić instytucję w gminie, pamiętając, że musi to być urząd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli nie chcesz tracić czasu, możesz skorzystać z komputera – wniosek złożyć naprawdę szybko i bez zbędnych problemów.

Czy Karta Dużej Rodziny obniża cenę prądu?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z niższych cen energii do limitu wynoszącego 3000 kWh w ciągu roku. To oznacza, że jeśli wychowujesz lub wychowywałeś przynajmniej troje dzieci, możesz liczyć na niższe rachunki za prąd. Aby jednak skorzystać z przysługującej Ci zniżki, musisz u swojego dostawcy energii elektrycznej złożyć stosowne oświadczenie i dostarczyć kserokopię dokumentu, który uprawnia Cię do skorzystania ze zniżki. Pamiętaj, że możesz zostać poproszony o okazanie oryginału Karty Dużej Rodziny – dostawca prądu ma prawo tego żądać.

Jak skorzystać z niższych cen prądu?

Tak, jak powiedzieliśmy wcześniej, ze zniżki można skorzystać dopiero po złożeniu wniosku. Dokument, który trzeba wypełnić można pobrać z oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Znajdziesz go również na stronach www dostawców prądu niezależnie od tego, z usług jakiej firmy korzystać. UWAGA: bardzo ważne jest, aby zrobić to w określonym terminie – ustawodawca ustalił, że termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2023 roku. Jeśli spóźnisz się z wnioskiem, nie zostanie on rozpatrzony, a Ty nie skorzystasz z upustu. Bardzo jest, w jakiej formie dokument należy dostarczyć: możesz zrobić to albo osobiście albo w formie listu poleconego. Niestety, nie ma możliwości złożenia wniosku za pośrednictwem Internetu.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez energii elektrycznej – bez prądu nie działałyby bowiem wszystkie wykorzystywane przez nas w codziennym życiu sprzęty. Rosnące ceny sprawiają, że szukamy rozwiązań, które pozwalają nam zaoszczędzić. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać ze specjalnych zniżek, dzięki którym w tym roku za prąd zapłacą zdecydowanie mniej. Ważne jest jednak, aby na czas złożyć odpowiednio wniosek.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments