Blog

Net billing – net metering – czym są? Jak się je liczy?

Udostępnij

Zwiększające się zanieczyszczenie środowiska oraz ograniczone zasoby energetyczne wymuszają poszukiwanie bardziej zrównoważonych i ekologicznych sposobów produkcji energii. W tym kontekście odnawialne źródła energii takie jak energia słoneczna czy też wiatrowa, zdobywają coraz większą popularność.

Jednym z wyzwań, z którymi muszą mierzyć się indywidualni właściciele systemów odnawialnych źródeł energii, jest jej optymalne wykorzystanie oraz władanie nadmiarem bądź niedoborem. Eksperci pracujący nad efektywnymi sposobami zarządzania energią, mocno zwracają uwagę zarówno na Net Metering, jak i Net Billing – dwa podstawowe pojęcia, które powinien znać każdy, kto chce lepiej wykorzystać potencjał energii odnawialnej.

Net metering, czyli system upustów

Net metering to powszechny system upustów, z którego od 2016 roku mogli korzystać prosumenci w Polsce. Znany jest on głównie jako doskonałe narzędzie, idealne sprawdzające się w początkowej fazie rozwoju fotowoltaiki. Mechanizm ten zakładał mierzenie i rozliczenie wyprodukowanej energii z OZE, a także dostęp do jej nadwyżki w dowolnym momencie – mowa tutaj głównie o sezonie zimowym lub nocach, kiedy to produkcja nie pokrywa zapotrzebowania na energię. Zgodnie z zasadami wytworzone przez instalacje on-grid (podłączone do krajowej sieci energetycznej) nadwyżki powinny zostać odesłane oraz odebrane w kryzysowych momentach.

Jak działa Net metering?

 1. Produkcja energii – instalacja odnawialnego źródła energii generuje prąd elektryczny, który może być używany do zasilania budynku.
 2. Monitorowanie zużycia i produkcji – dwukierunkowy licznik mierzy zużycie energii przez instalację oraz ilość energii, która jest przekazywana do sieci.
 3. Zużycie i dostawa energii – jeśli instalacja wytwarza więcej energii niż jest potrzebne w danym momencie, nadmiar jest przekazywany do sieci elektroenergetycznej.
 4. Kredyt na rachunku – operator sieci zapisuje kredyt na rachunku właściciela za energię przekazaną do sieci. Kredyt ten może być wykorzystany w przyszłości do pokrycia kosztów energii, gdy produkcja będzie niższa niż zużycie.

O czym musi wiedzieć osoba korzystająca z Net meteringu?

 • Odbiór odesłanej energii musi odbyć się w ciągu 12 miesięcy,
 • Energia powinna zostać wykorzystana na potrzeby własne,
 • Moc instalacji nie powinna przekraczać 50 kW,
 • W przypadku odesłania 1.000 kWh prosument może odzyskać nawet 800 kWh,
 • Nadwyżkę o mocy większej niż 10 kW obowiązuje zwrot 700 kWh,
 • Brak dodatkowych kosztów bezpośrednich dla prosumentów.

Czym jest Net billing?

Net billing to mechanizm przegłosowany przez sejm w grudniu 2021 roku. Praktycznie zaczął obowiązywać 1 kwietnia 2022 roku. W zamiarze miał on zastąpić Net metering, a tym samym otworzyć nowy etap rozwoju fotowoltaiki. Konkretniej jest on polityką umożliwiającą właścicielom instalacji odnawialnych źródeł energii korzystanie z wytworzonego prądu, a jednocześnie pozwalającą  na sprzedaż nadmiaru energii do lokalnej sieci energetycznej. Działanie to opiera się na dwukierunkowym liczniku, który jest zainstalowany u właściciela. Sprzedaż ta może się opłacać prosumentowi, gdyż ustalona wartość energii będzie wpływać na specjalnie stworzone konto. Zebrane tam fundusze mogą być pobierane na pokrycie kosztów energii pobranej z sieci.

Net billing – zasady działania i obliczania

Aby zrozumieć, jak działa Net billing, warto przyjrzeć się mechanizmom zaangażowanym w tym procesie:

 1. Produkcja energii – panele fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe generują prąd elektryczny, którym można zasilać dom lub firmę.
 2. Monitorowanie zużycia i produkcji – dwukierunkowy licznik mierzy zarówno ilość energii zużytej przez instalację, jak i ilość energii, którą instalacja przekazuje do sieci.
 3. Zużycie i dostawa energii – jeśli właściciel potrzebuje więcej energii niż wytworzył w danym okresie, może czerpać ją z lokalnej sieci. W przeciwnym razie, gdy produkcja przewyższa zużycie, nadmiarowa energia jest przekazywana do sieci.
 4. Rozliczenie – w określonym czasie – na przykład w ciągu miesiąca, operator sieci rozlicza różnicę między energią wytworzoną a zużytą. Jeśli wytworzono więcej energii niż zużyto, właściciel otrzymuje wynagrodzenie za nadwyżkę. W przypadku niedoboru energii prosument płaci za jej brak.

Czy Net billing to korzystne rozwiązanie? Najważniejsze zasady

Net billing, według opinii wielu osób, na pierwszy rzut oka wydaje się mniej korzystny niż powszechny system upustów. Jakie zasady są jednak kluczowe? Mowa o sprzedaży nadwyżek, która nie jest objęta podatkiem PIT i VAT. Dodatkowo okres rozliczeniowy w Net billingu wynosi 12 miesięcy, co z kolei oznacza, że z wyprodukowanej energii będzie można korzystać przez cały rok, od momentu przypisania jej do konta. Niewykorzystany depozyt zaś zostanie odpowiednio obliczony, czyli 20% pozostałej energii zostanie zwrócone do końca 13 miesiąca. Jeśli zaś dojdzie do ujemnej wartości energii i ujemnych cen na giełdzie, prosument będzie zobowiązany do wyłączenia instalacji.

Net billing i Net metering to dwa różne podejścia do wykorzystania energii z odnawialnych źródeł w systemie energetycznym. Oba rozwiązania mają na celu promowanie ekologicznych technologii oraz zwiększenie dostępności energii dla społeczeństwa. Wybór między Net billing a Net metering zależy od lokalnych przepisów, preferencji i potrzeb właściciela instalacji. Zrozumienie mechanizmów i sposobów liczenia zaś to szansa na lepsze wykorzystanie potencjału energii odnawialnej, co z kolei przyczynia się do ochrony środowiska i długoterminowej stabilności dostaw energii.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments