Blog

Moc fotowoltaiki w Polsce – ile w tym roku? Prognozy dla PV

Udostępnij

Fotowoltaika zdobywa coraz większą popularność jako jedno z rozwiązań w związku z koniecznością wymiany tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne i efektywne źródła energii.

Wyślij darmowe zapytanie. 0% spamu.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Wybrana wartość: 80 m2
Nasi specjaliści specjalnie dla Twojego domu dobiorą idealne oferty.

Wiele krajów i miast, w tym również Polska, stawia sobie ambitne cele związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i transformacją swoich systemów energetycznych w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jak powszechnie wiadomo, fotowoltaika jako odnawialne źródło energii odgrywa kluczową rolę w tych działaniach.

W artykule tym dowiesz się, ile wynosi moc fotowoltaiki na obecny rok oraz jakie są prognozy na przyszły.

Fotowoltaika – obecny stan w Polsce

W Polsce rynek fotowoltaiki rozwija się błyskawicznie. Obecnie zainstalowana moc fotowoltaiczna w kraju wynosi 13 GW i ciągle rośnie. Co ma wpływ na ten wzrost?

  • Subsydia i wsparcie rządu – Polska wprowadziła różnorodne mechanizmy wsparcia dla fotowoltaiki, w tym programy rządowe, które zachęcają zarówno firmy, jak i indywidualnych użytkowników do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Subsydia obejmują między innymi ryczałty, taryfy gwarantowane oraz zwolnienia podatkowe.
  • Spadek kosztów instalacji – koszty zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku lat, co uczyniło technologię bardziej dostępną dla szerszego grona odbiorców.
  • Wzrost świadomości ekologicznej – rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiła, że wiele firm i osób prywatnych zaczęło szukać bardziej zrównoważonych źródeł energii, w tym właśnie energii słonecznej.

Obecna moc fotowoltaiki w Polsce – konkretne liczby

Z danych z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, iż rok 2022 był znacznie lepszy niż 2021. Oznacza to, że wówczas fotowoltaika stała się liderem i głównym napędem wzrostu rynku OZE. Rok 2022 to znaczący przyrost mocy w porównaniu z rokiem 2021 – mowa tutaj o przyroście aż 4,7 GW. Moc na koniec 2022 roku wyniosła zatem 12,4 GW. Według najnowszych obliczeń – na koniec pierwszego kwartału 2023 roku ogólna zainstalowana moc PV przekroczyła 13 GW, co jest kolejnym, rekordowym wynikiem.

Jakie są prognozy dla fotowoltaiki na przyszłość?

Perspektywy rozwoju fotowoltaiki w Polsce są bardzo obiecujące. W ciągu najbliższych lat można spodziewać się znacznego wzrostu mocy fotowoltaicznej w kraju. Większa moc powinna pozytywnie wpłynąć na transformację sektora energetycznego i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Na czym jednak konkretnie opierają się prognozy? Instytut Energetyki Odnawialnej bierze pod uwagę:

  • Dalszy spadek kosztów – można spodziewać się, że koszty zakupu i instalacji panele fotowoltaicznych nadal mogą maleć, co sprawi, że inwestycje w fotowoltaikę staną się jeszcze bardziej opłacalne.
  • Wsparcie rządu – polskie władze mogą kontynuować politykę wspierania odnawialnych źródeł energii, co zachęci do inwestycji w fotowoltaikę.
  • Rozwój technologii – postęp w technologiach fotowoltaicznych, takich jak panele o wyższej wydajności i lepszej trwałości, przyczyni się do zwiększenia efektywności i atrakcyjności tej formy energii.

Fotowoltaika zatem ma duży potencjał rozwoju w Polsce. Obecny stan oraz prognozy na przyszłość wskazują na dynamiczny wzrost mocy fotowoltaicznej w kraju. Wspierając rozwój tej technologii, Polska może przyczynić się do osiągnięcia celów związanych z transformacją energetyczną i walką ze zmianami klimatycznymi.

OCENA WPISU

Udostępnij

Komentarze (0)

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments