Jak szybko zwróci się inwestycja w pompę ciepła?

Pompa ciepła oze projekt

Kompensacja kosztów inwestycji w pompę ciepła zajmuje średnio od 5 do 15 lat. To bardzo dobry wynik w porównaniu do konwencjonalnych metod ogrzewania. Jak maksymalnie skrócić czas zwrotu inwestycji w pompę ciepła? Zależy to m.in. od rodzaju urządzenia, z którego korzystamy.

SPIS TREŚCI:

  1. Na czas zwrotu inwestycji w pompę wpływa jej rodzaj
  2. Przegląd pompy ciepła a zwrot inwestycji
  3. Żywotność pompy ciepła – ile wytrzyma?
  4. Zwrot inwestycji w pompę ciepła a dofinansowanie

Zwrot inwestycji w pompę ciepła – rodzaj ma znaczenie

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Każdy z typów działa na zasadzie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Z drugiej strony konstrukcja całej instalacji w której pracuje dana PC, ma duży wpływ na czas kompensacji kosztów inwestycji, który może trwać od 5 do 15 lat. Choć gruntowe pompy ciepła mają z reguły nieco wyższy współczynnik COP, to są droższe od urządzeń, w których dolnym źródłem jest powietrze. Dodatkowo instalacje z „gruntówką” są stosunkowo skomplikowane. Przez to stają się bardziej awaryjne. Należy też pamiętać, iż koszt montażu pompy gruntowej będzie dużo wyższy. Powodem jest tu chociażby konieczność wykonania odwiertów.

Wcześniej wspomniane powietrzne pompy ciepła charakteryzuje prosta instalacja, bez wyznaczania dużej ilości miejsca pod montaż całego systemu oraz niska awaryjność. To właśnie w przypadku tych jednostek grzewczych zwrot inwestycji w pompę ciepła jest najszybszy. Trzeba także pamiętać, że pompy ciepła mogą pracować w zarówno w trybie grzania jak i chłodzenia. Warto korzystać z każdego z nich, dzięki czemu nie musimy instalować klimatyzacji i nie wydajemy niepotrzebnie pieniędzy.

Aby pompa ciepła mogła wydajnie pracować, potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Jeśli efektywność stoi na wysokim poziomie, to pompa zużywa mniej energii do ogrzania domu i płacimy mniejsze rachunki za prąd. Skraca to tym samym czas zwrotu inwestycji w PC. Tylko jak zapewnić pompie dobre warunki do pracy?  Na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na dobrą izolację pomieszczeń. Warto też rozważyć wymianę okien i drzwi, aby ograniczyć spadki ciepła.

Serwisowanie a zwrot inwestycji w pompę ciepła

Serwis pompy ciepła powinien być przeprowadzany przynajmniej raz w roku. Często to jeden z warunków zachowania gwarancji producenta. Przeglądy techniczne mają także znaczenie w kontekście kompensacji kosztów inwestycji. Dlaczego? Serwisant sprawdza wszystkie elementy instalacji, co pozwala przedłużyć żywotność tego urządzenia grzewczego.

Z drugiej strony ważnym elementem przeglądów jest kwestia optymalizacji pracy urządzenia PC. Nie zawsze pierwotne ustawienia pompy po pewnym czasie jej działania są wydajne i należy je skorygować, aby zapewnić jak najoszczędniejszy tryb pracy przy maksymalnej możliwej wydajności. Im lepiej pompa ogrzewa dom przy relatywnie niskim poborze energii, tym szybciej zwróci się inwestycja. Warto wspomnieć, że znaczenie ma tu także czynnik chłodniczy do pompy ciepła.

Jak długa jest żywotność pompy ciepła?

W pompach ciepła elementem będącym pod największym obciążeniem jest sprężarka. To swoiste centrum urządzenia, które może pracować bezawaryjnie nawet 25 lat! Ma to duże znaczenie w kontekście kompensacji kosztów inwestycji. Jeśli prawdopodobieństwo awarii spada, to automatycznie wzrasta szansa na szybszy zwrot za pompę ciepła.

Choć  wspomniany wcześniej okres jest bardzo długi, można go jeszcze wydłużyć. W tym przypadku kluczowe jest takie zaprojektowanie systemu, które poskutkuje długotrwałymi okresami pracy sprężarki bez częstego włączania i wyłączania. Do tego celu można zastosować np. zasobnik buforowy. Wpłynie to jednak na całkowity koszt pompy ciepła.

Kiedy zwróci się pompa ciepła? Szybciej, jeśli skorzystasz z dofinansowania

Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na zwrot inwestycji  są dofinansowania na pompy ciepła. Mowa tu przede wszystkim o rządowym programie „Czyste Powietrze” w ramach którego można zyskać nawet 37 000 zł dotacji. Warto także wspomnieć o uldze termomodernizacyjnej dla osób, które zdecydują się na wymianę konwencjonalnej metody ogrzewania na pompę ciepła i związane z tym prace. Dzięki niej możliwe staje się odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów inwestycji.

Interesuje Cię pompa ciepła w Warszawie? Zainteresuj się programem ’ Zlikwiduj kopciucha’!

Zwrot kosztów pompy ciepła jest więc zależny od wielu czynników, które składają się na całość inwestycji, a największe znaczenie ma rodzaj PC. W porównaniu z systemami grzewczymi, które nie są oparte na OZE, czas kompensacji kosztów jest dużo krótszy.

Chcesz wiedzieć więcej o pompach ciepła i fotowoltaice? Zajrzyj do Panelu Wiedzy, gdzie znajdziesz przydatne i ciekawe informacje na tematy związane z OZE.

Call Now Button