„Rachunek za prąd” tylko z nazwy dotyczy samego prądu. Wśród opłat znajduje się kilka składowych – jedne są stałe i obowiązkowe, inne można znacząco obniżyć. W tym artykule wyjaśnimy, jak odczytywać rachunki za prąd.
Energia czynna (kWh) – opłata za energię elektryczną pobraną z zakładu w danym okresie. Po założeniu instalacji fotowoltaicznej będzie znacząco niższa lub będzie wynosić „0” – zobacz rachunek naszego klienta na dole strony.
Składnik zmienny stawki sieciowej (kWh) tzw. przesył – zależy od zużycia, opłata za przesył energii, odzwierciedla koszty związane z funkcjonowaniem sieci (m.in. za utrzymanie sieci rozpiętych na słupach wysokiego napięcia). Po założeniu instalacji fotowoltaicznej będzie znacząco niższa lub będzie wynosić „0” – zobacz rachunek naszego klienta na dole strony.
Stawka jakościowa (kWh) – zależy od zużycia, pokrywa koszty związane z utrzymaniem równowagi systemu elektroenergetycznego. Po założeniu instalacji fotowoltaicznej będzie znacząco niższa lub będzie wynosić „0” – zobacz rachunek naszego klienta na dole strony.
Opłata OZE (kWh) – opłata, z której pokrywa się dopłaty dla producentów zielonej energii i która na mocy ustawy jest doliczana do rachunku od lipca 2016 roku. Od końca 2017 r. Urząd Regulacji Energetyki wyzerował stawkę opłaty OZE na rok 2018, w 2019 r. stawka również będzie wyzerowana.
Składnik stały stawki sieciowej (kW) – opłata konieczna, ma pokrywać koszty utrzymania urządzeń energetycznych.
Stawka opłaty przejściowej (kW) – opłata konieczna, wyznacza ją Urząd Regulacji Energetyki. Pokrywa koszty elektrowni związane z kredytami zaciągniętymi na rozbudowę mocy wytwórczych.
Abonament (zł/mc) – opłata konieczna; dotyczy bieżącej obsługi sprawowanej przez zakład energetyczny, np. gdy przedstawiciel zakładu będzie odczytywał nasz licznik, zakład będzie sporządzał rachunki.
Gdy masz już instalację fotowoltaiczną, zobaczysz na swoim rachunku pozycje informujące o :
Energia czynna pobrana (kWh) – ilość energii pobranej z zakładu energetycznego, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie produkowała prądu np. nocą lub gdy nasze zapotrzebowanie na prąd było wyższe niż produkcja.
Energia czynna oddana (kWh) – ilość energii, którą wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna, i która została przekazana na przechowanie do zakładu energetycznego. W okresach dużego nasłonecznienia, instalacja produkuje nadwyżki prądu, które następnie są magazynowane w zakładzie energetycznym i możliwe do odebrania w ciągu 365 dni, np. zimą, kiedy produkcja z instalacji jest mniejsza (dzieje się to w pełni automatycznie). Klienci nieposiadający jeszcze instalacji fotowoltaicznej mają tę pozycję zawsze wyzerowaną.
Współczynnik korekty – czyli opust, współczynnik wskazujący procent energii, którą w ciągu 365 dni możemy odebrać z magazynu zakładu energetycznego. Zgodnie z ustawą dla instalacji do 10 kWp współczynnik wynosi 0,8 (80%), dla większych instalacji 0,7 (70%).
Żeby lepiej zobrazować jak zmienią się Twoje rachunki, przedstawiamy faktury VAT naszych klientów.
Wysokość rachunku przed instalacją fotowoltaiczną – 1 208,36 zł
Wysokość po instalacji – 68,29 zł