Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

fotowoltaika wykonawca oze projekt

Jesteś zdecydowany na montaż instalacji fotowoltaicznej, ale nie wiesz komu powierzyć to zadanie? Jakie kompetencje powinna posiadać dobra firma instalatorska? Zebraliśmy dla Was sześć najważniejszych kwestii, o jakich trzeba pamiętać przy dokonywaniu wyboru wykonawcy fotowoltaiki.

JAKOŚĆ

Wykonawca pracuje na najwyższej jakości sprzęcie – nie tylko jeśli chodzi o komponenty instalacji, ale również sprzęt monterski. Przedstawia klientowi certyfikaty i gwarancje producenta modułów fotowoltaicznych i inwertera.

Wykonawca posiada własny magazyn, flotę (za przechowywanie i transport sprzętu odpowiada jedna firma) i wyspecjalizowane w fotowoltaice ekipy monterskie (takie, które wykonały dziesiątki instalacji PV na tym samym, wysokim poziomie, a nie wynajmowane doraźnie).

BEZPIECZEŃSTWO

Monterzy są wizytówką firmy – przestrzegają zasad BHP, mają kaski, rękawice i ubrania ochronne, dbają o bezpieczeństwo, estetykę i jakość wykonania, zachowują czystość na miejscu instalacji. Co ważne, wykonują instalację zgodnie ze sztuką – chodzi nie tylko o montaż paneli, ale również fachowe wykonanie prac elektrycznych. Firma zakłada zabezpieczenia AC i DC oraz wykonuje uziemienie (które często bywa pomijane, a jest warunkiem utrzymania gwarancji producenta).

Formalności — gwarancje, dokumentacja przyłączeniowa, korespondencja z zakładem energetycznym, uzyskiwanie stosownych zgód od urzędów gmin. Przeszkoleni i doświadczeni pracownicy zatrudnieni w firmach wykonawczych, powinni załatwić za klienta wszystkie formalności związane z prawidłowym uruchomieniem i przyłączeniem instalacji fotowotaicznej do sieci. Zaoszczędzając klientowi nerwów i… kilkunastu godzin stania w kolejkach.

DOŚWIADCZENIE

Kiedy mamy pewność, że firma wykonawcza solidnie zajmie się naszą instalacją? Gdy ma za sobą co najmniej kilkadziesiąt skutecznie zrealizowanych inwestycjiFirma powinna zaprezentować Ci referencje i opinie klientów oraz udostępnić kontakty do klientów z Twojej okolicy (jeśli ci wyrazili na to zgodę). Wszystko po to, żebyś sam mógł zasięgnąć języka i skontaktować się z inwestorami, którzy przeszli już przez wszystkie etapy współpracy z firmą.

OPIEKA

Zrealizowanie instalacji wiąże się z szeregiem bardzo ważnych elementów: wyliczeniem zapotrzebowania energetycznego, dopasowaniem odpowiednich komponentów, zaprojektowaniem i wykonaniem montażu. To także formalności: przyłączenie do sieci, uruchomienie i gwarancje.

Jako inwestor powinieneś mieć pewność, że nad Twoją inwestycją czuwa sztab ludzi, którzy są do Twojej dyspozycji na każdym etapie realizacji inwestycji, a także później. Również w zakresie monitorowania pracy już działającej instalacji.

CENA

Czy zaproponowana przez instalatora cena jest adekwatna do poziomu i zakresu oferowanych usług? Czy cena wpisana do umowy jest wartością ostateczną, która nie wzrośnie, nawet przy nieoczekiwanych, dodatkowych wydatkach po stronie instalatora?

Każda z powyższych kwestii jest istotna i warta rozważenia przy wyborze dobrej firmy instalatorskiej. Szczególnie, że instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją, mającą służyć nam przez długie lata.

Call Now Button