Standard WT 2021: Nowe domy tylko z OZE Projekt

fotowoltaika standard WT oze projekt

Domy budowane w 2021 roku mają charakteryzować się mniejszym zużyciem energii oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wynika to z wymogów WT 2021 (warunki techniczne – przyp.), a przypomnijmy, że w przypadku niespełnienia norm, nie otrzymamy zgody na budowę. Jesteś w trakcie planowania inwestycji? Warto zapoznać się ze szczegółami, żeby nie spotkała Cię niemiła niespodzianka.

Odnawialne źródła energii a wymogi WT 2021

Ze względu na WT 2021 od przyszłego roku wszystkie nowo powstałe domy, będą musiały spełnić standard niemal zeroenergetyczny. Co to oznacza? Budynki przy wykorzystaniu np. odpowiedniej izolacji czy odnawialnych źródeł energii, będą miały znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną. Wymaga tego ustawa o odnawialnych źródłach energii, a także ustawy o charakterystyce i efektywności energetycznej. Jeśli wskazane normy nie zostaną zachowane, nie otrzymamy pozwolenia na budowę.

Odnawialne źródła energii są niezbędne do spełnienia wymagań WT 2021. Jak wykorzystać zatem OZE, żeby wszystkie wytyczne zostały zrealizowane? Oto dwa przykładowe warianty:

Wariant 1: Pompa ciepła powietrzna + ogrzewanie podłogowe + wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła

To jedno z najtańszych rozwiązań grzewczych jeśli chodzi o eksploatację. Ponadto jest ono w pełni ekologiczne oraz daje możliwość całościowego zaspokojenia potrzeb grzewczych budynku.

Wariant 2: Pompa ciepła powietrzna + ogrzewanie podłogowe + wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła + fotowoltaika

To kolejne z rozwiązań charakteryzujące się niskimi kosztami eksploatacji. Ponadto jest ono bardzo wygodne w użytkowaniu. Decydując się na ten wariant, w budynku nie muszą znajdować się kominy czy kotłownia. Rozwiązanie to pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Co po WT 2021?

Według analityków standardy, które niebawem zaczną obowiązywać, będą ewoluowały. Co to oznacza? Wszystko wskazuje na to, że zmierzamy do budownictwa zeroenergetycznego. Wówczas, nowe budynki nie będą potrzebowały energii pierwotnej. Jak to możliwe? Będą one wykorzystywały wyłącznie odnawialne źródła energii.

Planując zatem budowę domu, warto zatem już teraz skupić się na możliwościach jakie daje nam m.in. fotowoltaika czy pompy ciepła. Na powyższych przykładach widać, że to ekologiczne i komfortowe rozwiązania. W dłuższej perspektywie oznaczają również znaczną oszczędność, dzięki niskim kosztom eksploatacji.

Jak możemy Ci pomóc?

OZE Projekt to firma, która na rynku fotowoltaiki i pomp ciepła jest już obecna od kilku lat. Realizowaliśmy inwestycje zarówno w nowo powstałych domach, jak i tych, które zostały wybudowane kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Jeśli zamierzasz wybudować nowy dom i chcesz, żeby opierał się on na odnawialnych źródłach energii, spełniając tym samym standardy WT 2021, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści podpowiedzą Ci jaką instalację fotowoltaiczną wybrać, a także jaka pompa ciepła będzie odpowiednia do ogrzania budynku i zaopatrzenia go w ciepłą wodę użytkową (c.w.u.).

Call Now Button