Wodna pompa ciepła. Jak działa i kiedy jej montaż jest możliwy?

Wodna pompa ciepła. Jak działa i kiedy jej montaż jest możliwy?

Pompy ciepła energię niezbędną do ogrzania nieruchomości pobierają z różnych źródeł. Jednym z nich jest woda. Czy urządzenia wykorzystujące wspomniany rodzaj paliwa są jednak dobrym rozwiązaniem? Postanowiliśmy zweryfikować, jak działają wodne pompy ciepła, sprawdziliśmy kiedy ich montaż jest możliwy oraz odkryliśmy wady, oraz zalety tego rodzaju produktów.

Jak działa wodna pompa ciepła?

Wodna pompa ciepła to urządzenia stanowiące ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych pieców na paliwa stałe. Jak jednak funkcjonuje tego rodzaju urządzenie? Omawiana jednostka wykorzystuje do swojej pracy, jak wskazuje nazwa, wodę. To właśnie ona jest swego rodzaju paliwem, które umożliwia ogrzewanie budynku. Pompa pobiera bowiem wodę ze akwenu bądź specjalnie przygotowanych studni głębinowych. Następnie, poprzez wykorzystanie specjalnej technologii pobiera z niej ciepło, które przekazywane jest do obiektu. W ten sposób woda ulega schłodzeniu i jest odprowadzana do stawu, jeziora, rzeki lub drugiej studni. W ten sposób faza dobiega końca i obieg rozpoczyna się od początku. Warto jednak dodać, że urządzenie wyposażone jest w specjalne czujniki, które badają temperaturę pobieranej wody. W przypadku, gdy jest ona niższa niż zostało to zaprogramowane, uruchamia się specjalny podgrzewacz o wysokiej wydajności energetycznej. Jego rolą jest bowiem dogrzanie pobranej wody, co umożliwi zapewnienie ciepła w budynku nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach wody w akwenie lub studniach głębinowych.

Kiedy możliwy jest montaż wodnej pompy ciepła?

Wodna pompa ciepła

Wiele osób zastanawia się, kiedy możliwy jest montaż wodnej pompy ciepła? Choć może wydawać się to banalne, to do montażu wodnej pompy ciepła niezbędna jest… woda. I nie jest to niczym odkrywczym, choć w wielu przypadkach jej występowanie jest mocno problematyczne. Istnieją bowiem sytuacje, w których dostęp do wód gruntowych jest niemal niemożliwy, przez co wykopanie studni także staje się nierealne. W takim przypadku jedyną szansą na dostarczenie paliwa do jednostki jest bliskość akwenu. Niestety zdarzają się przypadki, że nawet wówczas montaż tego typu pompy ciepła może nie być dobrym pomysłem. Woda musi bowiem spełniać określone warunki. Silne zanieczyszczenia uniemożliwiają bowiem instalację jednostki, a niestety jakość wód w stawach, jeziorach czy rzekach często pozostawia wiele do życzenia. Warto również zaznaczyć, że zbiornik musi posiadać odpowiednią wielkość, aby znajdująca się w nim woda nie uległa całkowitemu zamarznięciu podczas zimowych mrozów. Podsumowując — montaż wodnej pompy ciepła możliwy jest wyłącznie wtedy, gdy w bezpośredniej okolicy budynku realne jest wykopanie studni głębinowych lub znajduje się w niej odpowiedniej wielkości zbiornik z dobrej jakości wodą.

Zalety i wady wodnej pompy ciepła

Wodna pompa ciepła. Jak działa i kiedy jej montaż jest możliwy?Wodna pompa ciepła, jak niemal każde urządzenie posiada zalety oraz wady. Na początku skupimy się na czynnikach, dla których warto zainwestować w tego rodzaju rozwiązanie. Przede wszystkim jest to ekologia. Produkt ten należy do odnawialnych źródeł energii, więc jego praca nie zatruwa środowiska, co jest niezwykle ważne. Oprócz tego urządzenie jest znacznie tańsze w eksploatacji od tradycyjnych pieców na paliwa stałe. Istotną zaletą jest również fakt, że wodna pompa ciepła jest bezobsługowa. Omawiając zalety tego typu źródeł ciepła, należy również zaznaczyć, że istnieje możliwość zdobycia dofinansowania na zakup i montaż jednostki. I na tym w zasadzie kończą się zalety wspomnianego urządzenia. Jakie są zatem jego wady? Ich lista jest niestety znacznie dłuższa. Przede wszystkim jest to cena wodnych pomp ciepła. Choć istnieją wspomniane wcześniej dofinansowania, to ich wysokość w większości przypadków jest w stanie pokryć zaledwie ułamek kosztów ponoszonych przez inwestora. Oprócz tego problem często stanowi również wspomniany wcześniej dostęp do wody o odpowiedniej jakości. Jeśli nie jest ona zbyt dobra, wówczas można zrezygnować z montażu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zanieczyszczeniu ulegnie ona po wykonaniu instalacji. W takim przypadku konieczne jest używanie odpowiednich filtrów, a także wprowadzenie do stawu roślin, które pomogą w oczyszczeniu zbiornika. Istotną wadą tego typu rozwiązania jest również korodowanie komponentów. Bezpośrednie działanie wody wpływa bowiem na występowanie ognisk rdzy na poszczególnych podzespołach. To przekłada się z kolei na sporą awaryjność wielu jednostek.

Alternatywa dla wodnych pomp ciepła

Ze względu na liczne wady, które są znacznie bardziej uciążliwe niż korzyści związane z montażem wodnej pompy ciepła, wielu Inwestorów nie decyduje się na montaż tego rodzaju produktu. Czym można je zatem zastąpić, aby również móc cieszyć się tanią eksploatacją źródła ciepła, a także, żeby było one bezobsługowe? W takim przypadku także warto rozważyć zakup pompy ciepła, ale w wersji powietrznej. W odróżnieniu od wodnego odpowiednika, urządzenie to wykorzystuje do swojego działania wspomniane powietrze, które pobierane jest przez jednostkę zewnętrzną. Dzięki temu nie jest konieczne posiadanie zbiorników wodnych lub studni głębinowych. Korzyści są niemal dokładnie takie same. Powietrzna pompa ciepła pozwala bowiem na ogrzanie budynku, dostarczenie ciepłej wody użytkowej, jest bezobsługowa i ekologiczna, a jej zakup i montaż może zostać objęty dofinansowaniem. Posiada ona jednak znacznie mniej zalety. Oprócz omawianego wcześniej braku konieczności dostępu do wody, urządzenie nie ulega korodowaniu, znacznie rzadziej konieczny jest jego serwis, a paliwo w postaci powietrza nie ulega zanieczyszczeniu, które uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli zatem jesteście zainteresowani zakupem powietrznej pompy ciepła do swojego domu, zapraszamy do kontaktu. W ofercie naszej firmy dostępne są nowoczesne urządzenia od czołowych producentów na świecie, które gwarantują niezawodności i wydajne działanie przez wiele lat.

Call Now Button