Utylizacja paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

utylizacja paneli fotowoltaicznych oze projekt

Potencjalni inwestorzy, jeszcze przed zakupem instalacji, zadają czasami pytania: jak wygląda utylizacja paneli fotowoltaicznych? Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Co zrobić z panelami fotowoltaicznymi po ich z zużyciu? W tym artykule przybliżymy Wam, jak to wszystko wygląda.

Panele fotowoltaiczne to jeden z podstawowych elementów całej instalacji. To dzięki nim najłatwiej jest również rozpoznać, że konkretny dom, przedsiębiorstwo czy gospodarstwo rolne zasilane jest przez własną elektrownię słoneczną. Jak jednak wygląda utylizacja paneli fotowoltaicznych, o którą pytają inwestorzy?

Bezpieczeństwo na minimum ćwierć wieku

Na wstępie należy zaznaczyć, że gwarancja na uzysk z modułu fotowoltaicznego wynosi 25 lat. Jeśli w tym czasie dojdzie do spadku sprawności panelu, usterka naprawiana jest na podstawie gwarancji. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ panele do utylizacji będzie trzeba oddać najwcześniej po tylu właśnie latach. Warto jednak zauważyć, że panele są niezwykle żywotne i ich wydajność jest znacznie dłuższa niż okres objęty gwarancją. Oznacza to, że nasza instalacja będzie produkowała prąd na niemal niezmiennym poziomie jeszcze w kolejnych latach.

Co z tą utylizacją?

Program Mój PrądCo jednak w momencie, gdy utylizacja paneli fotowoltaicznych będzie już koniecznością? W tym momencie warto pochylić się nad konstrukcją samego panelu. Moduł fotowoltaiczny zbudowany jest z krzemu, folii elektroizolacyjnej, szkła hartowanego chroniącego jego wnętrze przed uszkodzeniami oraz z aluminiowej ramy. I to właśnie ze względu na zastosowane komponenty, utylizacja paneli fotowoltaicznych jest albo bardzo tania albo całkowicie bezkosztowa. – Zakłady zajmujące się odbiorem odpadów chętnie zabierają panele fotowoltaiczne, ponieważ są one wyprodukowane z drogich surowców – wyjaśnia Mateusz Kostrubała, wiceprezes i jeden z założycieli OZE Projekt. I dodaje: – Jest to dla nich po prostu opłacalne.

Niektóre firmy zabierają panele za opłatą. Ile trzeba zapłacić za odbiór modułów? Koszty liczone są na podstawie wagi. Za kilogram paneli należy zapłacić około złotówki. W przypadku średniej wielkości instalacji na domu jednorodzinnym o mocy 5 kWp, koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych wyniesie niespełna 300 zł, a więc w wielu przypadkach będzie to kwota niższa od miesięcznego rachunku za energię elektryczną.

Zaufaj OZE Projekt

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła? Skontaktuj się z naszym specjalistą w swoim regionie lub odwiedź jeden z naszych salonów sprzedaży. Te znajdują się m.in. w Olsztynie przy ul. Lubelskiej 32 oraz w Iławie przy ul. Jana III Sobieskiego 37a. Do zobaczenia!

 
Call Now Button