Fotowoltaika – która taryfa prądu będzie najbardziej opłacalna?

Taryfa prądu fotowoltaika oze projekt

Odpowiednio dobrane komponenty fotowoltaiki i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna przyczyniają się do znacznego obniżenia  faktury za energię elektryczną. Warto jednak zaznaczyć, że na kwotę na rachunku za energię wpływ może mieć także grupa taryfowa prądu u naszego operatora. Kiedy wybrać G11, a w którym przypadku sprawdzi się G12? Jaka taryfa do fotowoltaiki będzie najlepsza?

Spis treści:

  1. Taryfa prądu do fotowoltaiki – co musisz wiedzieć o planach cenowych?
  2. Fotowoltaika – taryfa G11 do instalacji fotowoltaicznej
  3. Czy taryfa prądu G12 do fotowoltaiki ma sens?
  4. Zmiana taryfy prądu do fotowoltaiki

Taryfa prądu do fotowoltaiki – co musisz wiedzieć o planach cenowych?

Wybranie właściwej taryfy prądu do fotowoltaiki może być problematyczne. Wynika to z faktu, że znaczenie ma tu zarówno sposób rozliczenia prądu czy koszty taryfy, jak również profil zużycia kWh oraz to, ile energii produkuje nasza instalacja fotowoltaiczna.

Taryfy prądu to rodzaj planów cenowych, określających sprzedaż energii elektrycznej. Dana taryfa uzależniona jest m.in. od mocy umownej czy rodzaju odbiorcy. W przypadku gospodarstw domowych wyróżniamy dwie główne grupy – G11 oraz G12. Oczywiście wcześniej wspomniane taryfy mogą funkcjonować w odmianach, np. z niższą stawką w weekendy.

Fakturę za prąd można podzielić na opłaty stałe, które zawsze mają taką samą wartość oraz opłaty zmienne, zależne już od ilości zużytej przez nas energii elektrycznej. Taryfy jednostrefowe (G11) cena za kWh jest taka sama, bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. G12 natomiast posiada dwie różne stawki za prąd, gdzie w godzinach nocnych jest ona niższa.

Fotowoltaika pozwala więc na obniżenie rachunków za prąd, w rozumieniu opłat zmiennych. Prawidłowo zamontowana instalacja pozwala na zmniejszenie kosztów nawet o 90% i pokrycie zapotrzebowania na energię w taki sposób, aby zminimalizować (lub wyeliminować) zużycie prądu pochodzącego od zakładu energetycznego. Znaczenie ma też tu odpowiedni dobór mocy fotowoltaiki.

Fotowoltaika – taryfa G11 do instalacji fotowoltaicznej

G11 to najpopularniejszy plan cenowy dla gospodarstw domowych. Jako taryfa jednostrefowa, stawka za kWh jest taka sama, bez względu na porę dnia i dzień tygodnia. Jest szczególnie polecana dla konsumentów, których zużycie prądu jest mniej więcej takie samo na przestrzeni 24 godzin. To także najlepsze rozwiązanie dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną i rozliczających się z zakładem energetycznym w oparciu o system prosumencki.

G11 jest najbardziej polecana w przypadku instalacji fotowoltaicznych pokrywających całkowicie lub niemal w 100% nasze zapotrzebowanie na energię. W ten sposób pozbywamy się opłat zmiennych, ponieważ fotowoltaika wyprodukuje nasz własny prąd. Dodatkowo dla G11 opłaty stałe są często niższe, niż w innych planach cenowych.

Czy taryfa prądu G12 do fotowoltaiki ma sens?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, G12 to taryfa dwustrefowa. Najwięcej korzyści mogą z niej pozyskać osoby, których zużycie energii elektrycznej jest wyższe w porach nocnych, np. domy z samą tylko pompą ciepła. Posiadanie tego urządzenia do ogrzewania w komplecie z fotowoltaiką sprawia, że możemy wybrać G11 i oszczędzić więcej. Pompy ciepła do działania potrzebują energii elektrycznej, którą dostarczą moduły fotowoltaiczne.

G12 może sprawdzić się w przypadku fotowoltaiki, gdzie instalacja nie pokrywa w pełni zapotrzebowania na energię. W dzień prąd będą zapewniały pracujące panele, a w nocy sprzedawca energii elektrycznej (zakład energetyczny) po niskiej stawce za kWh.

Zmiana taryfy prądu do fotowoltaiki

Jeśli planujemy zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, a dana taryfa prądu nie będzie z nią dobrze “współpracować”, to możemy ją zmienić (raz na 12 miesięcy). Cały proces jest bezpłatny i prosty. Najczęściej wystarczy skontaktować się z naszą firmą energetyczną i zgłosić chęć zmiany taryfy np. z G12 na G11. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • na infolinii,
  • za pośrednictwem formularza elektronicznego (internet),
  • bezpośrednio w placówce dostawcy.

Ze względu na obecną sytuację najszybszym sposobem będzie zgłoszenie chęci zmiany taryfy przez internet.

Call Now Button