Podsumowanie rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych

mikroinstalacje fotowoltaika oze projekt

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV opracowało raport podsumowujący miniony rok. Jak wygląda rynek mikroinstalacji w Polsce? Ile tego typu instalacji zostało przyłączonych w 2019 roku? Jaka była ich łączna moc? Odpowiedź m.in. na te pytania znajdziecie w tym artykule.

Minione 12 miesięcy, to ogromny rozwój rynku mikroinstalacji w Polsce. W sumie, tego typu instalacji w naszym kraju powstało ponad 100 tysięcy. W minionym roku w Polsce przyłączono prawie 700 MWp mikroinstalacji. Jak to wygląda na tle poprzednich lat? Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres. Wynika z niego, że moc instalacji przyłączonych w 2019 roku jest ponad czterokrotnie większa, w porównaniu do roku 2018. Co ciekawe, w 2013 roku łączna moc mikroinstalacji wynosiła zaledwie 0,2 MWp.

mikroinstalacje w Polsce

Kto najczęściej decyduje się na fotowoltaikę?

105 953 — dokładnie tyle mikroinstalacji powstało w ubiegłym roku. Najwięcej klientów, którzy postanowili zainwestować w fotowoltaikę miało w ubiegłym roku PGE – 41732. Na drugim miejscu znalazł się Tauron, który ma 30 435 przyłączonych instalacji, a na trzecim Energa z 17 820 instalacjami.

Ile energii generują mikroinstalacje fotowoltaiczne?

Z raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV wynika, że mikroinstalacje są w stanie wygenerować blisko 968 GWh (stan na koniec 2019 roku). W zestawieniu z 2018 rokiem, to prawie trzykrotny wzrost i około dwudziestokrotny porównując z rokiem 2015.

 

Mikroinstalacje fotowoltaiczne, a wartość rynkowa

Z szacunków ekspertów wynika, że wartość rynku mikroinstalacji w Polsce na koniec 2019 roku wynosiła prawie 3 miliardy złotych. Żeby zrozumieć jak szybko rozwija się rynek, dane z 2019 roku warto zestawić z tymi z 2013 roku. Wtedy wartość rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych wynosiła zaledwie 1,4 miliona złotych.

 

Rynek instalacji fotowoltaicznych – podsumowanie

Rynek fotowoltaiczny rozwija się dynamicznie. Z roku na rok przybywa coraz więcej instalacji. Rośnie świadomość Polaków, czego efektem jest coraz więcej instalacji produkujących energię elektryczną dla gospodarstw domowych. I trudno się temu dziwić. Regularne podwyżki cen energii sprawiają, że szukamy oszczędności, a fotowoltaika pozwala nam się od tego uniezależnić. Na rozwój rynku spory wpływ mają też zapewne programy rządowe, pozwalające obniżyć koszt inwestycji. Ekologiczne rozwiązania coraz częściej promują również samorządy, które dopłacają nie tylko do fotowoltaiki, ale również do wymiany źródeł ciepła.

Statystyki wyraźnie wskazują, że w 2019 roku rynek fotowoltaiczny wyraźnie zdynamizował. Jaki będzie 2020? Czas pokaże!
Call Now Button