Rodzaje klimatyzacji

Rodzaje klimatyzacji

Klimatyzacja to urządzenie, które przydatne okazuje się przede wszystkim w upalne, letnie dni. Dzięki niemu można bowiem w skuteczny sposób wyraźnie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu produktu. Zapraszamy do naszego zestawienia, w którym przedstawimy różne rodzaje klimatyzacji.

Rodzaje klimatyzatorów do chłodzenia wnętrz

Choć główną funkcją każdego klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczeń, warto przed zakupem wyselekcjonować odpowiedni model. Istnieje bowiem wiele rodzajów klimatyzatorów. Różnią się one od siebie między innymi budową, parametrami czy sposobem montażu. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, w tym przypadku wyszczególnić możemy klimatyzatory typu:

 • split,
 • multisplit,
 • monoblok

Dla wielu Klientów niezwykle istotny jest jednak często sposób montażu jednostki wewnętrznej. Przy wyborze odpowiedniego produktu możliwy jest bowiem taki sposób jej instalacji, który sprawi, że urządzenie będzie niemal niedostrzegalne. Jakie konkretnie rodzaje klimatyzatorów możemy zatem wyszczególnić, biorąc pod uwagę omawiane kryterium? Na rynku dostępne są następujące urządzenia:

 • przypodłogowe,
 • ścienne,
 • ścienno-przysufitowe,
 • kasetonowe,
 • kanałowe.

Warto zaznaczyć, że w większości przypadków rodzaj klimatyzacji, który wybierzecie, nie będzie miał wpływu na sposób jej działania. Różnice polegają bowiem między innymi na wspomnianym wcześniej sposobie montażu jednostki wewnętrznej, a także tego, ile z nich może zostać zintegrowanych z częścią zewnętrzną zestawu.

Systemy klimatyzacji typu split, multisplit i monoblok

Jak już wspomnieliśmy, jeden z podstawowych podziałów klimatyzatorów dotyczy sposobu ich budowy. Wyszczególnić możemy między innymi jednostki typu monoblok. Są one jednak coraz rzadziej spotykanym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim ze słabej wydajności tego typu systemu. Podobnie, jak w przypadku innego rodzaju jednostek, w monobloku umieszczony został skraplacz, sprężarka, parownik oraz reszta niezbędnych komponentów. W odróżnieniu od pozostałych modeli, urządzenie to w charakterystyczny sposób odprowadza ciepłe powietrze. W tym przypadku wydalane jest ono kanałem wentylacyjnym lub specjalnym przewodem, który umieszcza się w otworze okiennym. Jak już zaznaczyliśmy, jest to mało wydajny system, dlatego znacznie większą popularnością cieszą się tradycyjne urządzenia typu split oraz multispli. Na czym polega ich działanie? W obydwu przypadkach jest ono bliźniaczo podobne. Cały system klimatyzacji składa się bowiem z dwóch jednostek — zewnętrznej oraz wewnętrznej. Są one połączone ze sobą linią chłodniczą wykonaną z miedzianych rur. To właśnie przez nie przepływa czynnik chłodniczy, który poprzez zastosowanie specjalistycznych technologii pozwala na schłodzenie pomieszczeń. W tym przypadku, jak łatwo można się domyślić, ciepłe powietrze odprowadzane jest przez jednostkę zewnętrzną. Jaka jest zatem różnica w urządzeniach typu split i multisplit? Polega ona na liczbie urządzeń wewnętrznych, które można podłączyć do części znajdującej się na zewnątrz obiektu. Pierwsze z wymienionych rozwiązań pozwala bowiem na zintegrowanie wyłącznie z jednej jednostki wewnętrznej, a drugie z ich większą liczbą.

Rodzaje klimatyzacji

Podział klimatyzacji ze względu na sposób montażu

Skoro już wiemy, jak dzielą się klimatyzacje ze względu na swoją budowę, teraz możemy skupić się na gradacji związanej ze sposobem ich montażu. W tym przypadku podział dotyczy wyłącznie jednostek wewnętrznych. Jakie rodzaje klimatyzatorów domowych możemy wyszczególnić? Zaliczamy do nich:

 • klimatyzatory przypodłogowe: jak wskazuje nazwa, jest to urządzenie, które instalowane jest przy podłodze. Swoją budową przypomina ono grzejnik elektryczny. Dużą zaletą tego rodzaju jednostki jest jej kompaktowość, która sprawia, że można ją zamontować w niemal dowolnym miejscu;

 • klimatyzatory ścienne: to jedne z najczęściej spotykanych rozwiązań jeśli chodzi o jednostki wewnętrzne klimatyzacji. Cała aparatura zamknięta jest bowiem w kasecie o niewielkich rozmiarach. Dzięki temu nie rzuca się ona w oczy, a do tego umożliwia wydajne chłodzenie pomieszczeń;

 • klimatyzatory ścienno-sufitowe: konstrukcja tych urządzeń łączy ze sobą rozwiązania jednostek ściennych i przypodłogowych. Montowane są one jednak, jak wskazuje nazwa, w miejscach łączeń ścian i sufitu. Produkty te instalowane są przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach;

 • klimatyzatory kasetonowe: są one jednymi z najbardziej praktycznych rozwiązań. Ich montaż nie zajmuje bowiem miejsca wewnątrz pomieszczeń. Niemal cała konstrukcja klimatyzatora umieszczona jest bowiem w stropie. Ogromną zaletą tego typu jednostek jest możliwość regulacji nawiewu nawet w czterech płaszczyznach, co pozwala na równomierne rozprowadzenie zimnego powietrza;

 • klimatyzatory kanałowe: jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej. W tym przypadku zimne powietrze rozprowadzane jest poprzez system kanałów umieszczonych w stropie, a zimne powietrze nawiewane jest do poszczególnych pomieszczeń poprzez specjalnie wyprowadzone kratki.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj klimatyzatora domowego?

Znając dokładne różnice w poszczególnych rodzajach klimatyzatorów, odpowiedni wybór tego typu sprzętu powinien być znacznie prostszy. W celu wyselekcjonowania odpowiedniego modelu warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pomieszczeń chcemy schłodzić. W przypadku, gdy jest ono tylko jedno, wówczas warto postawić na sprzęt typu split. Jeśli jednak chcemy schłodzić na przykład każdą sypialnię to w takim przypadku odpowiednim wyborem będzie multisplit. Klienci, którzy postanowią zamontować klimatyzację, muszą również zdecydować się na odpowiednią jednostkę wewnętrzną. W tym przypadku należy kierować się przede wszystkim dostępnością wolnej przestrzeni, która umożliwi instalację, estetyką czy komfortem. Rozwiązaniem oferującym najwięcej zalet jest klimatyzator kasetonowy. Wiele osób decyduje się jednak także na montaż urządzeń przypodłogowych, umożliwiających rozprowadzenie ciepła na niskim pułapie. Wybór zależy zatem niemal wyłącznie od upodobań Inwestora.

Call Now Button