To dobry czas dla fotowoltaiki w Polsce

Instalacje fotowoltaiczne technologia oze projekt

Fotowoltaika w Polsce stale zyskuje na popularności. Świadczy o tym m.in. raport przygotowany przez magazyn GLOBEnergia o rynku fotowoltaiki w 2018 roku. Przedstawiamy jego wyniki. Ile instalacji fotowoltaicznych już działa?

Raport o rynku fotowoltaiki w Polsce 2018

Magazyn Globenergia, zajmujący się tematyką odnawialnych źródeł energii, we współpracy ze Stowarzyszeniem Branży Fotowoltaicznej Polska PV, po raz kolejny opublikował kompletny raport na temat rozwoju fotowoltaiki w Polsce za 2018 rok. Na podstawie danych uzyskanych od polskich operatorów sieci energetycznej, wyliczono, że m.in.:

  • w 2018 roku przybyło więcej mikroinstalacji PV, niż było przyłączonych łącznie we wszystkich poprzednich latach;
  • w 2018 roku do sieci zostało przyłączonych ponad 27 000 nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 164 MWp;
  • w Polsce działa już ponad 55 105 mikroinstalacji fotowoltaicznych (instalacja o mocy do 50 kWp).

Wykres: Przyrost liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych na przestrzeni lat 2010-2018. Opracowanie SBF POLSKA PV, GLOBEnrgia.

wykres-pv-2018

Autorzy raportu wskazują na zaskakującą dynamikę wzrostu fotowoltaiki. W 2018 roku, dziennie powstawało 75 mikroinstalacji. Natomiast w 2013 roku, instalowano jedną instalację na… 9 dni.

Coraz więcej instalacji fotowoltaicznych

Podsumowując – rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych gwałtownie rośnie. „Zielona energia” weszła w fazę rozkwitu. Coraz więcej ludzi dostrzega wymierne korzyści z instalacji fotowoltaicznych – od oszczędności za prąd, przez zdrowe życie, po inwestycję mającą na celu podniesienie wartości nieruchomości. Zainteresowanie fotowoltaiką w kontekście podwyżek cen energii i coraz bardziej powszechnego budownictwa ekologicznego jest ogromne.

Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem dostępnym TUTAJ >>

Call Now Button