Rekordowe koszty uprawnień do emisji CO2 – zapłacimy za to wszyscy!

Koszty uprawnień emisji CO2 oze projekt

Podwyżki cen energii dotykają nas coraz boleśniej. Kolejne faktury, które trzeba opłacić wysysają pieniądze z portfela, a przecież mogłyby zostać przeznaczone na przyjemniejsze wydatki. Niestety, nic nie zapowiada, że będzie taniej. Wręcz przeciwnie.

Polska węglem stoi

Koszty uprawnień do emisji CO2 to jeden ze składników wpływających na ceny prądu w Polsce. W naszym kraju prawie 80% prądu pochodzi z elektrowni węglowych i gazowych, co oznacza tylko jedno – ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery, za który musimy zapłacić wszyscy. Między innymi pod postacią coraz wyższych rachunków za energię.

Jak to wygląda w liczbach?

Koszty uprawnień do emisji CO2 szybują i właśnie dochodzą do 50 euro za tonę! W porównaniu do ubiegłego roku to ponad 115% wzrost. Patrząc na bliższą perspektywę również nie wygląda to dobrze. Tylko w lutym tego roku cena ta była o 12 euro niższa, a już wtedy eksperci okrzyknęli ją rekordową kwotą. Niestety, nic nie zapowiada, że ten trend będzie się zmieniał.

Pożegnanie z węglem i gazem

Receptą na wysokie koszta uprawnień do emisji CO2 jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które na zawsze mogą uniezależnić konsumentów od zakładów energetycznych i horrendalnych rachunków za prąd. Dodatkowym atutem jest również zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, z czego ostatecznie skorzysta każdy. Instalacja fotowoltaiczna już teraz może zacząć pracować na Twoje przyszłe rachunki odczuwalnie je obniżając. W jaki sposób? 1 kWp instalacji może zredukować emisję CO2 o niemal tonę rocznie. Oznacza to oszczędność dla budżetu na poziomie 230 złotych netto rocznie. Zakładając, że średnia instalacja dla domu jednorodzinnego waha się między 5 a 10 kWp daje to oszczędność rzędu 500-1000 zł!

Zrób więcej

Idąc o krok dalej warto pochylić się nad innymi ekologicznymi rozwiązaniami. Inwestycja w pompę ciepła, czyli najtańsze ogrzewanie, pozwali zlikwidować domowe źródło zanieczyszczenia powietrza. Technologia, ta choć korzysta z prądu, to w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną może pracować zupełnie za darmo. Przy dobrze ocieplonym domu i zminimalizowaniu start ciepła, na przykład dzięki zastosowaniu piany PUR, możemy żyć ekologicznie, zdrowo i właściwie uniezależnić się od ciągłych podwyżek cen prądu stawiając na najtańsze ogrzewanie.

Call Now Button