Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej – na czym polega?

panele fotowoltaiczne przyłączanie do sieci oze projekt

Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci to szereg procedur, które mogą się różnić w zależności od firmy, z którą inwestor podpisał umowę kompleksową. Podłączenie fotowoltaiki jest podstawowym warunkiem rozliczania się z zakładem energetycznym w oparciu o system prosumencki. Sprawdź, jak wygląda ten proces w PGE, Innogy czy Enerdze!

Spis treści:
  1. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
  2. Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci w PGE
  3. Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci w Energa
  4. Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci w Innogy
  5. Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci w Enea

Co trzeba zrobić, aby przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?

Warunkiem podłączenia naszej instalacji jest zgłoszenie jej do zakładu energetycznego. Często wiąże się to z koniecznością skompletowania szeregu dokumentów. Na szczęście większość wykonawców, także firma OZE Projekt, sama przygotowuje niezbędną dokumentację, taką jak m.in. certyfikaty komponentów czy kartę informacyjną inwertera i modułów PV. Oznacza to, że nie musimy martwić się o to, że załatwianie formalności spoczywa na naszych barkach – to my zgłaszamy instalację!

Poniżej przedstawiamy, na czym polega przyłączenie fotowoltaiki do sieci u takich firm energetycznych, jak Energa, Innogy, PGE, Enea.

Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci w PGE

Bez znaczenia czy zamontowaliśmy fotowoltaikę na dachu lub gruncie, po podpisaniu protokołu odbioru końcowego wysyłamy zgłoszenie podłączenia instalacji do sieci. Następnie PGE zajmie się weryfikacją dokumentacji (m.in. sprawdzi, czy jest kompletna). Na koniec wysyła do inwestora pisemne potwierdzenie otrzymania zgłoszenia wraz z informacją o terminie przyłączenia instalacji.

Zakład energetyczny wymieni licznik i zostawi zaświadczenie potwierdzające podłączenie fotowoltaiki do sieci. Należy udać się z nim do oddziału PGE, aby podpisać umowę kompleksową, która umożliwi rozliczanie się za energię z fotowoltaiki na zasadzie systemu prosumenckiego. Pamiętaj, aby przekazać nam nowy numer umowy kompleksowej.

Ostatnim krokiem podłączenia instalacji w PGE jest wymiana licznika na dwukierunkowy i własnoręczne uruchomienie przydomowej elektrowni – nasi monterzy podpowiedzą, jak to zrobić.

Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci w Energa

Po montażu modułów PV przez OZE Projekt, podpisywany jest protokół odbioru końcowego. Następnie nasze biuro wysyła w imieniu inwestora zgłoszenie przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci. Po przyjęciu dokumentów Energa wymienia licznik. Warto zaznaczyć, że choć zwykle zakład energetyczny powiadamia o terminie wymiany, może to się stać również podczas naszej nieobecności.

Monterzy wysłani przez Energę mogą wymienić stary licznik na nowy, dwukierunkowy lub jeśli takowy posiadamy, nakleić na niego naklejkę. Wtedy też trzeba podpisać protokół aktualizacji czytnika. W przypadku wymiany licznika na nowy wystarczy samodzielne uruchomienie instalacji fotowoltaicznej. Jak to zrobić? To bardzo proste:

  • podejdź do falownika,
  • w jednej z dwóch mniejszych skrzynek (rozdzielni) obok inwertera, znajduje się bezpiecznik, podnieś zamieszczone tam przełączniki,
  • przesuń mały element znajdujący się pod samym inwerterem.
 

Nasi monterzy z pewnością przypomną, w jaki sposób uruchomić instalację fotowoltaiczną. A co dalej? Wystarczy poczekać na zaświadczenie potwierdzające przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej oraz aneks do umowy kompleksowej (pocztą tradycyjną lub mailem). Pamiętaj, aby wysłać nam skan certyfikatu na adres przylaczenia@ozeprojekt.pl lub oryginał na adres pocztowy.

Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci w Innogy

Po opłaceniu fotowoltaiki i zamontowaniu komponentów zostanie podpisany protokół odbioru końcowego. OZE Projekt w imieniu inwestora wyśle zgłoszenie przyłączenia instalacji do Innogy. Następnie zakład energetyczny wymieni licznik na dwukierunkowy. Jeśli posiadamy już tego rodzaju licznik, pracownicy Innogy przeprogramują go. Na zakończenie wizyty inwestor otrzymuje zaświadczenie, z którym należy udać się do zakładu energetycznego. Na miejscu zostanie podpisany aneks do umowy kompleksowej.

Po fizycznej wymianie licznika możesz samodzielnie uruchomić instalację. Wystarczy, że zbliżysz się do miejsca zawieszenia inwertera i podniesiesz zamieszczone w bezpieczniku przełączniki. Znajdziesz go w jednej z dwóch mniejszych skrzynek (rozdzielni). Na koniec pamiętaj, aby przesunąć mały element znajdujący się pod falownikiem.

Podłączenie fotowoltaiki do sieci w Enea

Gdy już zamontujemy fotowoltaikę dla Twojego domu, wyślemy zgłoszenie przyłączenia jej do sieci. Po zaakceptowaniu dokumentów Enea dostarcza inwestorowi zaświadczenie potwierdzające podłączenie fotowoltaiki. Wystarczy udać się z nim do placówki tej firmy energetycznej i podpisać umowę kompleksową dla prosumenta.

Następnie Enea wyśle swoich monterów, którzy wymienią licznik na dwukierunkowy lub (jeśli już takowy posiadamy) nakleją na niego naklejkę. Wtedy trzeba będzie też podpisać protokół aktualizacji licznika. W przypadku fizycznej wymiany urządzenia na końcu wystarczy uruchomić samodzielnie instalację w taki sam sposób, jak opisano to dla przyłączenia instalacji do sieci w Innogy.

Call Now Button