Pompy ciepła w Polsce – coraz większe zainteresowanie OZE

pompy ciepła oze projekt

Pompy ciepła to nie tylko czystość i komfort użytkowania. To również wachlarz innych korzyści, a jednym z największych profitów są spore oszczędności. Nie dziwi zatem fakt, że w naszym kraju, sprzedaż tego typu źródeł ciepła znacznie wzrosła.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła opublikowała raport dotyczący rynku pomp ciepła w minionym roku oraz perspektywy do roku 2030. Dokument zawiera między innymi dane sprzedażowe, z których wynika, że od dziewięciu lat sprzedaż pomp ciepła w Polsce stale rośnie. Jeszcze w 2010 roku liczba sprzedanych pomp ciepła wynosiła zaledwie nieco ponad siedem tysięcy sztuk. W roku ubiegłym było to już jednak ponad pięć razy więcej, a dokładnie 37250 sprzedanych sztuk. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem? Od lat prym wiodą pompy typu powietrze/woda oraz powietrze/woda tylko do ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) i w ubiegłym roku sprzedano ich odpowiednio 20300 sztuk oraz 10230 sztuk.

pompy ciepła

Z danych zawartych w raporcie PORT PC wynika, że łączna liczba pomp ciepła, która działa w polskich domach, wyniosła pod koniec 2019 r. 128 tys. Ich łączna moc grzewcza to około 2 GW.

Przyczyny wzrostu zainteresowania pompami ciepła

Ze statystyk wyraźnie widać, że Polacy chętnie wykorzystują różne rodzaje pompy ciepła do ogrzania domu czy przygotowania c.w.u. Z czego może to wynikać? PORT PC w swoim opracowaniu wskazuje kilka czynników. Jest to m.in.:

— możliwość efektywnej kosztowo współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

— wzrost świadomości ekologicznej Polaków

— wzrost zaufania do technologii wśród instalatorów i klientów oraz znaczący wzrost liczby firm instalacyjnych oferujących i montujących powietrzne pompy ciepła; 

— spadek cen urządzeń

— relatywnie niskie koszty inwestycji w pompę ciepła powietrze-woda oraz jej eksploatacji w niewielkich, energooszczędnych budynkach przy zapewnieniu wysokiego komfortu użytkowego(dodatkowo możliwość wykorzystania pompy ciepła do chłodzenia budynku)

Warto również zwrócić uwagę na programy rządowe, dzięki którym inwestorzy mogą uzyskać dotacje na zakup nowych źródeł ciepła. Zalicza się do nich właśnie pompa ciepła, więc koszt zakupu jednostki staje się znacznie niższy.

To nie koniec rozwoju na rynku pomp ciepła

Eksperci przygotowali również analizę sprzedaży pomp ciepła na kolejne lata. Są to dwa scenariusze – bazowy i optymistyczny. Pierwszy z nich zakłada, że w 2030 roku w naszym kraju pompy ciepła będą działały w nieco ponad milionie domów (1,09 mln). Wariant optymistycznie zakłada z kolei wynik niemal dwukrotnie wyższy (2,08 mln). Od czego będzie zależał ostateczny wynik? Uzależnione jest to m.in. od kampanii informacyjnych czy programu „Czyste Powietrze”.

Mamy swój wkład w ekologiczne źródła ciepła

Przypomnijmy, że OZE Projekt zajmuje się nie tylko instalacjami fotowoltaicznymi. W naszej ofercie mamy również właśnie pompy ciepła najlepszych światowych producentów (Daikin, Bosch). Ponadto jesteśmy członkami Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, której głównym celem jest zwiększenie jakości wykonywanych instalacji z pompami ciepła, rozpowszechnienie wiedzy na temat pomp ciepła oraz stworzenie warunków do szybkiego i harmonijnego rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu inwestycją, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści przygotują indywidualną ofertę dla każdego z Was.

Źródło: PORT PC

Call Now Button