Pompa ciepła do starego domu – garść przydatnych porad

Pompa ciepła stare budownictwo stary dom oze projekt

Pompa ciepła może efektywnie ogrzewać także stare budynki. Mimo tego trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, jak np. zadbanie o dobre ocieplenie domu, aby ograniczyć straty ciepła. Pompa ciepła do starego domu to także szansa na uzyskanie dotacji i skorzystanie z ulgi podatkowej.

SPIS TREŚCI:

  1. Montaż pompy ciepła do starej instalacji – czy to możliwe?
  2. Pompa ciepła do starego domu – dobra termoizolacja to podstawa!
  3. Jak zmniejszyć cenę za pompę ciepła do starego domu?

Czy montaż pompy ciepła do starej instalacji jest możliwy?

Pompa ciepła to dobry sposób na ogrzanie domu nie tylko w nowych budynkach. Istnieje możliwość podłączenia jej do już istniejącej instalacji, w myśl termomodernizacji starego domu. Niestety nie zawsze będzie to opłacalne, chociażby ze względu na zbyt dużą utratę ciepła na jednym m² dla niektórych budowli. Specyfika działania pompy ciepła jest odmienna od konwencjonalnych metod ogrzewania, takich jak np. kotły gazowe czy węglowe. Dlatego nawet zapewnienie teoretycznie dobrej izolacji danemu budynkowi niekiedy nie da zadowalających efektów. Pompa ciepła  nie będzie działała wydajnie i narazi nas na zbyt duże koszty eksploatacyjne. Jeśli więc rozważasz wymianę źródła ciepła na pompę ciepła w starym domu, konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego.

Z drugiej strony pompę ciepła do starego domu można zamontować nawet wtedy, gdy nie poprawiono w nim izolacji (pod warunkiem niskich strat ciepła). W takim wypadku instalacja ogrzewa budynek przez większą część okresu grzewczego. Gdy przychodzą większe mrozy, wykorzystywane jest inne źródło ciepła. Jest to jednak rozwiązanie kompromisowe. Lepiej będzie zmodernizować izolację budynku i tym samym mocno zmniejszyć stratę ciepła na m². Drugim sposobem jest wykorzystanie pompy ciepła do starego domu tylko to przygotowania c.w.u.. Wtedy jej sprawność może być równie wysoka, jak w przypadku nowych budynków. Oczywiście pompa do domu 150m2 będzie odznaczała się innymi właściwościami, niż urządzenie do dużo mniejszego mieszkania.

Pompa ciepła do starego domu potrzebuje dobrej termoizolacji

Dla pomp ciepła do starego domu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej termoizolacji, ponieważ w innym wypadku narażamy się na niskie współczynniki efektywności COP i SCOP. Co ciekawe, dużo trudniej jest ogrzać budynek o małej powierzchni ze złą izolacją, niż ten większy z dobrym ociepleniem. Jeśli straty ciepła na 1 m² są stosunkowo duże, to w zamian należy zapewnić emiterom ciepła (czyli np. kaloryferom) wysoką temperaturę lub zwiększyć ich powierzchnię.

Choć na rynku dostępne są pompy ciepła wysokotemperaturowe, to w przypadku niektórych starych kaloryferów nadal może to być za mało. Rozwiązaniem może tu być termomodernizacja w myśl wymiany grzejników na ogrzewanie podłogowe.

Zmniejszenie utraty energii cieplnej to bardzo ważny punkt montażu pompy ciepła do starego domu. Taki zabieg poprawi efektywność jej pracy. Przekłada się to na niskie koszty eksploatacji, a to przecież jedna z głównych zalet pomp ciepła. Oczywiście termomodernizacja może, oprócz docieplenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, obejmować izolację dachu lub stropu, wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem czy wymianę starych okien i drzwi. Do “wiekowych” budynków szczególnie polecane są powietrzne pompy ciepła. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na stosunkowo niski stopień skomplikowania jej montażu do istniejącej instalacji. Za takim rozwiązaniem przemawiają także niska awaryjność i zadowalająca kultura pracy urządzenia.

Jak obniżyć koszty inwestycji w pompę ciepła do starego domu?

Osoby, które planują inwestycję w pompę ciepła do starego domu, mogą skorzystać z programu rządowego “Czyste Powietrze”, organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z drugiej strony mieszkańcy Warszawy mają możliwość otrzymania dofinansowania w ramach “Zlikwiduj Kopciucha”. Do zamontowania pompy ciepła do starego domu zachęca także ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z inwestycją.

Interesuje Cię pompa ciepła w Warszawie? Zainteresuj się programem ’ Zlikwiduj kopciucha’!

Jeśli planujesz inwestycję w pompę ciepła, skontaktuj się z jednym z naszych przedstawicieli w Twoim regionie. Więcej przydatnych informacji na tematy związane z pompami ciepła, fotowoltaiką i odnawialnymi źródłami energii znajdziesz w Panelu Wiedzy.

Call Now Button