Podwyżki cen energii elektrycznej stają się faktem

podwyżki cen energii oze projekt

Podwyżki cen energii są niemal co roku. Nie inaczej jest tym razem. Od 2021 roku rachunki za prąd będą jeszcze wyższe. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy sprzedażowe PGE, Enei oraz Tauronowi – oznacza to kolejne podwyżki cen prądu.

Podwyżki cen energii wraz z nowymi taryfami

O podwyżkach cen energii elektrycznej wynikających z nowych taryf informowaliśmy już kilka tygodni temu. 10 grudnia otrzymaliśmy jednak oficjalne potwierdzenie wcześniejszych zapowiedzi. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki właśnie podpisał nowe stawki na sprzedaż energii. Kto w przyszłym roku zapłaci zatem więcej?

Chodzi o odbiorców w gospodarstwach domowych, bo to właśnie ich taryf dotyczyły zmiany. O ile wyższe będą opłaty za energię elektryczną w przyszłym roku? Kwota na rachunku otrzymanym z zakładu energetycznego będzie wyższa o 3,5% w przypadku klientów Enei oraz, a o 3,55% więcej zapłacą osoby, których operator to Tauron. Podwyżki najbardziej odczują portfele klientów PGE. Polska Grupa Energetyczna podniosła bowiem stawki aż o 3,6%.

Wprowadzenie opłaty mocowej a podwyżka cen prądu

Nowe taryfy zaproponowane przez dostawców energii i zaakceptowane przez prezesa URE to nie jedyny powód podwyżki cen prądu. Od przyszłego roku za energię elektryczną zapłacimy więcej, ponieważ dodatkowo wprowadzona zostaje opłata mocowa. Niestety nie należy ona do najniższych, bo ma wynosić 10% miesięcznie. W praktyce oznacza to zatem, że od przyszłego roku konsument zapłaci w każdym miesiącu rachunek wyższy o ponad 13%! W skali roku będzie to więc suma przewyższająca jeden rachunek.

Jak zabezpieczyć się przed podwyżkami cen prądu?

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć się przed podwyżkami cen energii spowodowanymi nowymi stawkami taryfowymi oraz wprowadzeniem opłaty mocowej? Najlepszym sposobem jest założenie własnej elektrowni. Inwestycja w fotowoltaikę sprawi, że Twój rachunek będzie niższy nawet o 90%. Jak to możliwe? Jeśli chodzi o opłatę mocową, to nie będzie ona dotyczyła tych prosumentów, których instalacje fotowoltaiczne są w stanie pokryć ich zużycie energii w stu procentach. W przypadku nowych stawek taryfowych, to ich nie powinieneś się w ogóle obawiać. Inwestując w fotowoltaikę, Twój rachunek będzie składał się jedynie z opłat stałych. Opłaty zmienne spadają bowiem do zera.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją we własną elektrownie skontaktuj się z przedstawicielem OZE Projekt w swoim regionie.

Call Now Button