Panele fotowoltaiczne: Co musisz wiedzieć?

moduły fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne, to jedne z głównych elementów instalacji. To właśnie dzięki nim, możliwa jest produkcja energii ze słońca. Dla wielu osób kluczowy jest ich wygląd, bo w zasadzie to jedyna, widoczna z zewnątrz budynku część instalacji. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, jak są one zbudowane? Jakie są rodzaje paneli i jakie jest ich zastosowanie? Wszystkie te informacje znajdziecie w niniejszym poradniku.

Panele fotowoltaiczne: działanie i budowa

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do budowy paneli fotowoltaicznych jest krzem. To właśnie dzięki jego właściwościom i zjawiskom fizycznym zachodzącym dzięki niemu, możliwe jest pozyskiwanie energii ze słońca. W jaki sposób? Panele fotowoltaiczne zbudowane są z dwóch warstw oraz z warstwy granicznej. Dzięki odpowiedniemu domieszkowaniu warstw, tworzy się pole elektryczne. Poprzez światło padające na ogniwo, uwalniają się elektrony, które następnie przemieszczają się. I to właśnie w ten sposób powstaje napięcie elektryczne.  Zamknięcie obwodu powoduje przepływanie prądu stałego. Żeby zmienić go na prąd zmienny, czyli taki, który wykorzystujemy przez domowy sprzęt elektryczny, niezbędne jest podłączenie modułów do falownika.

Panele fotowoltaiczne: rodzaje

Choć stałym elementem budowy paneli zawsze jest krzem, to wyróżniamy dwa rodzaje modułów. Pierwszym z nich są moduły monokrystaliczne, a drugim polikrystaliczne. Jeśli chodzi o różnice pomiędzy nimi, to występują one głównie w budowie. Choć nie tylko, bo panele można rozróżnić również poprzez ich wygląd. Zasadnicza różnica polega na budowie obydwu rodzajów paneli. Moduły monokrystaliczne  zbudowane są z monokryształu krzemu, natomiast polikrystaliczne z polikryształu. Cechą charakterystyczną „polikryształów” jest ich idealnie kwadratowa budowa oraz jasny kolor. Moduły monokrystaliczne wyróżniają się z kolei zaokrąglonymi rogami ogniw. Ponadto kolor tego typu paneli jest znacznie ciemniejszy.

Kolejna różnica to moc pojedynczych paneli. Moduły polikrystaliczne są zazwyczaj mniejszej mocy niż monokrystaliczne, a co za tym idzie, instalacja będzie zajmowała większą powierzchnię dachu lub gruntu. Różnica widoczna jest również w ich sprawności. Moduły monokrystaliczne są zazwyczaj wyższej jakości. Ponadto mają one nie tylko wyższą moc i sprawność, ale są również znacznie odporniejsze na wyższe temperatury.

Panele fotowoltaiczne

Które panele fotowoltaiczne wybrać?

Wiele osób zastanawia się zapewne nad tym, jaki rodzaj paneli wybrać. Jakość oraz wytrzymałość modułów wyraźnie przemawia za „monokryształami”. Nie powinna zatem dziwić ich nieznacznie wyższa cena. Czy warto zatem nieco dołożyć i zainwestować w droższe, monokrystaliczne moduły? A może lepszym rozwiązaniem byłyby panele polikrystaliczne? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź. Jeszcze do niedawna, lepszym wyjściem dla inwestorów, którzy mieli ograniczony budżet z pewnością była instalacja oparta na panelach polikrystalicznych. Obecnie, gdy ceny paneli nie różnią się znacznie od siebie, wybór modułów monokrystalicznych wydaje się być optymalnym rozwiązaniem.

Chcesz założyć własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami przechodzą do zakładki „kontakt” lub napisz do nas na Facebooku.