Oszczędzanie prądu w święta – sprawdzone sposoby na wysokie zużycie energii

Oszczędzanie prądu Święta oze projekt

Okres Świąt Bożego Narodzenia to spotkania z najbliższymi, długie rozmowy przy świątecznym stole i…większe zużycie energii elektrycznej. Nic w tym dziwnego – masa przygotowań w kuchni, lampki choinkowe i stale włączony telewizor pochłaniają łapczywie prąd. Co zrobić, aby kolejna faktura nie przyprawiła nas o ból głowy? Sprawdź nasze pomysły na oszczędzanie prądu w święta!

Oszczędzanie prądu w święta – garść porad

Istnieje kilka metod na to, w jaki sposób oszczędzić energię elektryczną w okresie świątecznym. Na samym początku najlepiej jest zwrócić uwagę na wszelkie świecące ozdoby, które zwykle są energochłonne, a często włączamy je i nie myślimy o tym, że działają w zasadzie cały czas. Choć tworzą niesamowity świąteczny klimat, pochłaniają dużo energii elektrycznej. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zamiana oświetlenia na LED-owe i…wyłączanie lampek w ciągu dnia.

Często w bożonarodzeniowej gorączce zapominamy o tak przyziemnych sprawach, jak wyłączenie światła w pokoju w którym nie przebywamy lub tuż przed pójściem spać. Choć na pierwszy rzut oka taki drobiazg nie ma znaczenia, to przynosi zauważalne efekty w kontekście oszczędzania prądu, a w konsekwencji – niższych rachunków za prąd. Możesz także rozważyć podłączenie światła do wyłącznika czasowego. Wystarczy, że ustawisz preferowane godziny działania danego źródła światła, a lampki choinkowe czy oświetlenie w kuchni wyłączy się samo o określonej porze. Dobrą alternatywą dla elektrycznego oświetlenia jest to naturalne, którego źródłem mogą być np. świece zapachowe. W ten sposób nie tylko stworzysz wyjątkowo przytulną i ciepłą atmosferę ale też sprawisz, że w Twoim domu będzie unosić się zapach cynamonu, piernika czy pomarańczy.

W okresie świątecznym warto także pamiętać o ogrzewaniu. Jeśli posiadasz źródło ciepła zasilane elektrycznie, zmniejsz jego intensywność, gdy wychodzisz z domu lub przyjmujesz większą liczbę gości. Kiedy zależy Ci na znacznym obniżeniu wydatków za ogrzewanie (szczególnie zimą), możesz także rozważyć zakup pompy ciepła, która jest jednocześnie  tanim i ekologicznym źródłem energii odnawialnej.

Oszczędzanie prądu w święta – jak ograniczyć zużycie energii w kuchni?

Na Twój rachunek za okres świąteczny duży wpływ mają wszelkie sprzęty kuchenne. Nie trzeba od razu rezygnować z gotowania dla najbliższych. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Pierwsza z nich dotyczy piekarnika (jeśli oczywiście jest elektryczny) – jeżeli możesz, podgrzewaj lub przyrządzaj kilka potraw jednocześnie. Kluczem jest tu wykorzystanie jak najwięcej dostępnego miejsca. Wynika to z faktu, że elektryczny piekarnik potrzebuje tyle samo energii do nagrzania się zarówno wtedy gdy jest pusty, jak i wypełniony po brzegi.

W przypadku, gdy chcesz schłodzić przyrządzone potrawy to poczekaj, aż wystygną w temperaturze pokojowej. Dopiero po pewnym czasie włóż je do lodówki. Nagłe wzrosty temperatury wewnątrz tego urządzenia to dużo wyższe zużycie energii elektrycznej. Pamiętaj też, aby odsunąć zmywarkę od lodówki. Podczas mycia naczyń maszyna generuje ciepło, które z kolei niekorzystnie wpływa na działanie chłodziarki – musi wtedy pracować ciężej i pochłania więcej prądu.

Fotowoltaika – oszczędność prądu przez cały rok!

Nie musisz martwić się wysokimi rachunkami za prąd, jeśli zainwestujesz w fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię słoneczną i zasila Twój dom zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem energetycznym. W ten sposób możesz ograniczyć koszty energii elektrycznej nawet o 90% i opłacać tylko opłaty stałe – mowa tutaj o tysiącach złotych oszczędności na przestrzeni kilkudziesięciu lat pracy instalacji. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza, że od nowego roku znów wzrośnie koszt energii, między innymi za sprawą opłaty mocowej.

instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika zimą nie przestaje działać, choć produkcja prądu wtedy maleje. Nie jest to powód do niepokoju, ponieważ w miesiącach cieplejszych instalacja pozyskuje energię w nadmiarze. Ta nadwyżka jest wysyłana do zakładu energetycznego, którą możemy odebrać w ciągu 12 miesięcy – umożliwia to umowa kompleksowa i prosumencki system rozliczania energii. Tym sposobem niższa produkcja prądu przez moduły fotowoltaiczne zimą nie jest żadnym problemem. Możesz także dodatkowo zyskać dzięki programom dofinansowania czy uldze termomodernizacyjnej – pomożemy Ci w dopełnieniu formalności.

Miesiące zimowe to bardzo dobry czas na decyzję o montażu instalacji PV. Zanim moduły fotowoltaiczne zaczną pozyskiwać energię ze słońca, najpierw wszystkie komponenty muszą zostać do Ciebie dostarczone, a później zamontowane przez nasze ekipy monterskie. Gotowa instalacja następnie zostaje podłączona do sieci. Cały proces może potrwać kilka tygodni. Jeśli chcesz, aby uzysk energii w nowym roku był jak największy, instalacja powinna już być gotowa do działania w marcu.

Call Now Button