Fotowoltaika – czym jest optymalizator mocy?

Optymalizator mocy oze projekt

Optymalizator mocy to bardzo przydatne urządzenie wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych. Z jednej strony wpływa pozytywnie na wydajność całego systemu, a z drugiej umożliwia łatwy monitoring oddzielnie każdego z modułów PV. W jaki sposób działa optymalizator mocy?

SPIS TREŚCI:
 1. Optymalizatory mocy – co to takiego?
 2. Jak działa optymalizator mocy?
 3. Optymalizatory mocy a napięcie
 4. Optymalizacja mocy instalacji w oparciu o technologię Solar Edge

Co to jest optymalizator mocy?

Optymalizator mocy to urządzenie montowane w panelach fotowoltaicznych lub puszkach połączeniowych modułów. Ich zadaniem jest sprawienie, aby każdy z modułów PV pracował w punkcie mocy maksymalnej. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna działa bardziej wydajnie, co przekłada się na wyższe uzyski energii.

Najwięcej korzyści płynących z zastosowania optymalizatorów mocy można zauważyć w przypadku niedopasowania prądowo-napięciowego w panelach fotowoltaicznych. Może ono wynikać zarówno ze zjawiska zacienienia modułów PV, jak i innych czynników, np.:

 • określonej tolerancji parametrów prądowo-napięciowych u danego producenta,
 • nierównomiernego starzenia się ogniw w panelu fotowoltaicznym,
 • punktowego zabrudzenia ogniw,
 • nagrzewania się modułów i ogniw w module w sposób nierównomierny,
 • załamania promieni słonecznych na krawędzi chmury, refleksów świetlnych,
 • uszkodzenia diod obejściowych lub ogniw w module PV.

W jaki sposób działają optymalizatory mocy?

Optymalizatory mocy “wyszukują” punkt mocy maksymalnej w danym module. Urządzenie to obciąża panel fotowoltaiczny w optymalny sposób – taki, który zapewni największą możliwą moc niezależnie od pracy pozostałych elementów instalacji. Aby lepiej zrozumieć zasadę działania optymalizatorów mocy, posłużmy się sytuacją, gdy na jednym z paneli w danej instalacji dojdzie do zacienienia.

Jeśli fragment modułu będzie zacieniony, spadnie jego wydajność. W przypadku instalacji szeregowej spadek generowanego prądu wpłynie na pracę całego szeregu lub zacieniony panel zostanie odłączony za sprawą diody bypass. Mocniejsze moduły dostosują swój prąd do najsłabszego panelu w szeregu. Z optymalizatorem mocy zacieniony moduł nie jest wyłączany, a zamiast tego urządzenie to wyszukuje najbardziej optymalny punkt mocy dla danej jednostki oraz uniemożliwia, aby najsłabszy moduł w szeregu nie działał niekorzystnie na lepiej pracujące w danych warunkach elementy instalacji. Choć w przypadku zacienienia moc nominalna będzie niższa, nie będą to wartości duże (kilka procent).

Optymalizator mocy a napięcie

Niektóre optymalizatory mocy posiadają zaprogramowane napięcie wyjściowe z modułu, bez względu na natężenie promieniowania słonecznego czy temperaturę. Takie rozwiązanie pozwala na montowanie dłuższych łańcuchów modułów PV, nawet o 30%. Dzięki temu koszty okablowania spadają, a dodatkowo dłuższy string skutkuje wyższym napięciem. A im wyższe napięcie, tym lepsza praca instalacji i ograniczenie strat na przewodach.

Warto także zaznaczyć, że dzięki optymalizatorów mocy możliwe jest ustawienie stałego niezmiennego napięcia dla danego łańcucha paneli fotowoltaicznych. Skutkuje to tym, że jedyną zmienną wartością dla inwerterów jest poziom prądu. Optymalizator mocy wtedy jest w stanie obliczyć, jaki prąd może dostarczyć dany moduł fotowoltaiczny, aby napięcie wyjściowe było stałe.

Optymalizatory mocy i technologia Solar Edge

Obecność optymalizatorów mocy umożliwia monitorowanie pracy każdego modułu. Oznacza to łatwe śledzenie pracy każdego modułu fotowoltaicznego z osobna, a także uzysku energii. Co ważne, optymalizator mocy to także szybsza diagnostyka w przypadku gorszej pracy instalacji.

W  technologii Solar Edge dostępnej w naszej ofercie, do monitoringu wykorzystywane są kable zasilające z modułów. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga dodatkowego przewodu komunikacyjnego, a w dodatku jest mniej awaryjne niż komunikacja bezprzewodowa.

Sprawdź najważniejsze cechy optymalizatorów mocy Solar Edge:

 • eliminacja niedopasowania na poziomie panelu PV,
 • monitoring pracy instalacji w technologii TLC,
 • możliwość montażu modułów pod różnym kątem i azymutami,
 • możliwość montażu dłuższych stringów,
 • współpraca z dowolnym inwerterem,
 • funkcja bezpieczeństwa SE Failsafe.
Call Now Button