Opłata mocowa: rachunki będą większe!

Opłata mocowa rachunki oze projekt

Z wyższymi rachunkami i drożejącymi kosztami życia zderzył się każdy z nas. Niestety nie mamy dobrych informacji, bo czekają nas kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o rachunki za energię elektryczną, które od stycznia mają pójść w górę. Powód? Doliczenie opłaty mocowej.

Nowa opłata mocowa, która będzie doliczana do rachunku za energię elektryczną została wprowadzona na podstawie uchwały z 2017 roku. W życie wejdzie ona jednak dopiero od początku przyszłego roku. Co się dokładnie zmieni? Jeśli chodzi o koszt samej energii elektrycznej, to nie ulegnie on zmianie. Jednak jak wiadomo, na rachunek składa się wiele czynników. To między innymi opłata handlowa czy stawka jakościowa. Tak też będzie właśnie z opłatą mocową.

Ile wyniesie opłata mocowa?

opłata mocowaOdpowiedzi na to pytanie szuka niemal każdy. Choć dotychczas nie pojawiły się oficjalne informacje, to są już wstępne prognozy ekspertów. Te nie są niestety optymistyczne. Opłata mocowa ma podnieść rachunki za energię elektryczną nawet o 10 proc. w skali miesiąca. W praktyce oznacza to, że co roku konsument płaciłby niemalże jeden dodatkowy rachunek rocznie. Czym jest sama opłata mocowa? Dodatkowa składowa rachunku ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Mowa w tym przypadku o uniknięciu blackoutów, a więc niewydajności sieci energetycznej.

Fotowoltaika i magazyn energii lekarstwem na opłatę mocową

Według analiz ekspertów, na wprowadzeniu nowej opłaty najbardziej skorzystają elektrownie. Opłata mocowa będzie w zasadzie oznaczała dla nich dodatkowe źródło dochodu. Grupą, która nic nie straci, a w niektórych przypadkach nawet zyska, są właściciele gospodarstw domowych i firm oraz rolnicy, którzy zainwestowali w instalację fotowotlaiczną i magazyn energii. Dlaczego? Bo według informacji, które pojawiają się w mediach, podmioty posiadające instalacje pokrywające sto procent ich zapotrzebowania oraz przesyłające nadprodukowaną energię do magazynu energii, a nie sieci energetycznej, nie poniosą kosztów opłaty mocowej. Dodatkowo, z wyliczeń ekspertów wynika, że po wprowadzeniu opłaty, zwrot po inwestycji w fotowoltaikę nastąpi średnio o rok szybciej niż miało to miejsce dotychczas.

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła? Dołącz do OZE Projekt tak jak Dorota Szelągowska i tysiące innych rodzin. Skontaktuj się z oddziałem OZE Projekt w swojej okolicy. Telefon >>> znajdziesz tutaj

 

Prześlij nam swój numer telefonu, odezwiemy się do Ciebie i przedstawimy najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego domu.

Call Now Button

DZIĘKUJEMY ZA SKORZYSTANIE Z FORMULARZA!
W NAJBLIŻSZYM CZASIE SKONTAKTUJEMY SIĘ Z PAŃSTWEM