Rekordowy rok w polskiej fotowoltaice

mar 19, 2019

Magazyn Globenergia, zajmujący się tematyką odnawialnych źródeł energii, we współpracy ze Stowarzyszeniem Branży Fotowoltaicznej Polska PV, po raz kolejny opublikował kompletny raport na temat rozwoju fotowoltaiki w Polsce za 2018 rok. Na podstawie danych uzyskanych od polskich operatorów sieci energetycznej, wyliczono, że m.in.

- w 2018 roku przybyło więcej mikroinstalacji PV, niż było przyłączonych łącznie we wszystkich poprzednich latach; 
- w 2018 roku do sieci zostało przyłączonych ponad 27 000 nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 164 MWp;
- w Polsce działa już ponad 55 105 mikroinstalacji fotowoltaicznych (instalacja o mocy do 50 kWp).

Wykres: Przyrost liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych na przestrzeni lat 2010-2018. Opracowanie SBF POLSKA PV, GLOBEnrgia.

wykres-pv-2018

Autorzy raportu wskazują na zaskakującą dynamikę wzrostu fotowoltaiki. W 2018 roku, dziennie powstawało 75 mikroinstalacji. Natomiast w 2013 roku, instalowano jedną instalację na... 9 dni.

Podsumowując – rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych gwałtownie rośnie. "Zielona energia" weszła w fazę rozkwitu. Coraz więcej ludzi dostrzega wymierne korzyści z instalacji fotowoltaicznych – od oszczędności za prąd, przez zdrowe życie, po inwestycję mającą na celu podniesienie wartości nieruchomości. Zainteresowanie fotowoltaiką w kontekście podwyżek cen energii i coraz bardziej powszechnego budownictwa ekologicznego jest ogromne.

Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem dostępnym TUTAJ >>