Fotowoltaika zimą – czyli dobry okres na działanie by zaoszczędzić

sty 8, 2019

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę, zima jest odpowiednim czasem na działanie. Dlaczego?

Branża fotowoltaiczna w Polsce dynamicznie się rozwija. Zainteresowanie „zieloną energią” jest spowodowane zapowiadanymi podwyżkami cen prądu, szeroką dostępnością rozwiązań fotowoltaicznych i kierunkiem polityki energetycznej kraju. Rządzący podkreślają, że odnawialne źródła energii będą jednym z filarów polskiej energetyki.

Pytanie: kiedy najlepiej zainteresować się inwestycją w tanią i naturalną energię?

Odpowiedź jest prosta. Już dzisiaj. A nawet wczoraj.

Praca instalacji fotowoltaicznej jest oceniana w skali roku – instalacje są wymiarowane na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, a idea net-meteringu opiera się na rozliczaniu nadwyżki wyprodukowanej energii w cyklu rocznym. Mamy więc 12 miesięcy, w trakcie których najwyższa produkcja energii z fotowoltaiki odbywa się od marca do września.

Skąd zatem zima?

Trzeba pamiętać, że od podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę do uruchomienia instalacji mija do kilkunastu tygodni.

 

Proces-new (1)

1. Pierwszym etapem jest poszukiwanie solidnego wykonawcy, który ma dobre referencje, może wskazać nam swoje przykładowe realizacje w najbliższej okolicy.
2. Po podpisaniu umowy wykonawca ma czas na zamówienie osprzętu i wyznaczenie daty montażu. Termin założenia instalacji zależy od pogody i... obłożenia jakie mają ekipy monterskie. Od wczesnej wiosny czas oczekiwania na montaż wydłuża się.
3. Montaż instalacji tak naprawdę oznacza gotowość sprzętu do działania. Żebyśmy mogli produkować prąd i właściwie go rozliczać niezbędne jest przyłączenie mikroinstalacji do sieci przez zakład energetyczny. Oczekiwanie na decyzję zakładu i podpisanie aneksu do umowy kompleksowej może trwać kolejne tygodnie.

Dlatego jeśli rozważasz założenie instalacji fotowoltaicznej, pamiętaj, że jest to inwestycja wieloetapowa. Bierz również pod uwagę to, że w trakcie całego procesu będziesz miał wpływ tylko na pierwszą jego część - moment, w którym zaczynasz działać na rzecz założenia instalacji. Terminów wykonawcy i zakładu energetycznego nie przyśpieszysz.
Podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę już zimą daje pewność, że instalacja będzie gotowa do pracy na początku wiosny, a więc w okresie dużych uzysków.