Fotowoltaika dla domu w budowie

lis 27, 2018


Jak dobrać fotowoltaikę dla domu, który jest w trakcie budowy? Czy na etapie, w którym nasze wymarzone “cztery kąty” nie mają jeszcze dachu można planować instalację fotowoltaiczną? O czym należy pamiętać?

Rośnie grupa klientów, zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach, które istnieją na razie... jedynie w projektach architektonicznych.
Inwestorzy zaczęli dostrzegać, że budynki, w całym okresie swojej żywotności, mogą na nich pracować.
Domy przestały być “skarbonkami”, do których się dokłada, a stały się “sprzymierzeńcami”, mogącymi przynosić swoim domownikom wymierne korzyści.
Klient, już na etapie wyboru projektu domu, myśli o tym, aby był on komfortowy, ekologiczny, a przede wszystkim ekonomiczny. Instalacja fotowoltaiczna, pozwalająca pozyskać naturalną i maksymalnie tanią energię, bardzo dobrze wpisuje się w ten model.

O czym pamiętać wybierając projekt domu lub będąc w trakcie budowy?

- usytuowanie budynku względem stron świata - ekspozycja największej połaci dachu na stronę południową (sytuacja idealna - instalacja dobrze działa również na połaci wschód-zachód),
- usytuowanie budynku na działce - dach domu, powinien być jak najmniej zacieniony przez drzewa, słupy, inne domy, itd.
- konstrukcja dachu – jednospadowa, dwuspadowa lub dach płaski, konstrukcja powinna zawierać jak najmniej elementów typu okna dachowe, załamania, “jaskółki”, kominy, kominy wentylacyjne, etc.
- miejsce na falownik - w bliskim sąsiedztwie rozdzielnicy prądu zostawmy miejsce na wpięcie falownika i bezpieczników (miejsce nie wystawione na ekspozycję słońca, najlepiej pod dachem, z odstępem umożliwiającym urządzeniu wentylację - przed i pod falownikiem),
- okablowanie – poprośmy elektroinstalatorów o pozostawienie w ścianach peszli o średnicy ok. 28 mm wraz z pilotem (drucikiem), umożliwiającym w przyszłości poprowadzenie przez nie przewodów do instalacji PV. Peszle powinny biec od dachu do rozdzielnicy prądu i od rozdzielnicy w stronę przyszłej lokalizacji falownika.
- instalacja na gruncie - jeśli instalacja ma leżeć na gruncie, lecz nie wiemy gdzie, odłóżmy w czasie aranżację ogrodu. Poprowadzenie kabli wymaga poprowadzenia wykopu przez działkę. Jeśli wiemy w jakim miejscu dokładnie ma być umiejscowiona instalacja, możemy doprowadzić do niej pod ziemią arot z pilotem, przez który w przyszłości przebiegną przewody instalacji fotowoltaicznej. Na tak przygotowanym gruncie, możemy bez obaw projektować ogród.

Jaka moc?

Jednym z kryteriów doboru mocy instalacji fotowoltaicznej jest zapotrzebowanie na prąd. W przypadku montażu instalacji na budynkach już stojących, brane jest pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej. W sytuacji, w której planujemy montaż na domu, który nie ma wyliczonego rocznego zużycia, musimy przyjąć średnią moc.

Doradca energetyczny z firmy, której chcemy powierzyć dobór i montaż instalacji, powinien być w stanie oszacować moc instalacji wystarczającą na nasze bieżące i przyszłe potrzeby. Jego analiza musi być oparta o wywiad dotyczący m.in. poziomu termoizolacji budynku, urządzeń jakie planujemy kupić (RTV, AGD, grzejniki elektryczne, bojlery, pompa ciepła, itd.) i ich klasy energetycznej, liczby domowników, specjalnych wydatków energetycznych.

Fachowa porada

Budowa domu jest olbrzymim przedsięwzięciem. Kosztuje mnóstwo pieniędzy i wymaga od nas podejmowania szybkich decyzji na tematy, co do których nie mamy specjalistycznej wiedzy.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani kwestią przygotowania domu do założenia instalacji fotowoltaicznej, służmy pomocą.