Fotowoltaika: czy się opłaca?

wrz 24, 2018

Tym razem bierzemy pod lupę naszą instalację fotowoltaiczną założoną na domu jednorodzinnym. Sprawdzimy jak instalacja zachowywała się w poszczególnych miesiącach, na jakim poziomie kształtowała się produkcja prądu oraz jakie miała przełożenie na rachunki za energię. Zapytajmy wprost: fotowoltaika - czy się opłaca?

W grudniu 2017 roku, mieliśmy przyjemność zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 4,125 kWp (15 paneli SHARP ND RB 275 polikrystaliczne, inwerter: SOFAR SOLAR 4,4 KTL-X) na dachu domu jednorodzinnego w gminie Węgorzewo.
Cel? Maksymalnie obniżyć rachunki za prąd.
Wyzwanie? Zapewnić naturalny, tani prąd dla rodziny, korzystającej z wielu „pożeraczy” energii m.in.: lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki, komputera, ładowarki do telefonów, światła, itd.
Montażu dokonaliśmy 22.12.2017 roku. Na początku stycznia 2018 roku, po naszym wniosku, zakład energetyczny PGE założył klientom bezpłatnie nowy licznik. Od tego czasu instalacja fotowoltaiczna zaczęła produkować prąd.

WYKRES 1, rzut z aplikacji Solarman – produkcja prądu w okresie 5 stycznia - 25 września 2018 r.
Klimki aplikacja Solarman

Powyższy wykres pokazuje, ile energii wyprodukowała instalacja w poszczególnych miesiącach. Jak widać od stycznia do września, instalacja wyprodukowała 3 910  kWh prądu! Przy czym należy podkreślić, że styczeń i wrzesień są miesiącami niepełnymi (instalacja nie działała od początku stycznia; wrzesień wciąż trwa).
Kiedy spotykaliśmy się z inwestorami w grudniu ubiegłego roku, prognozowaliśmy roczny uzysk na poziomie 4100 kWh rocznie. Jak widać przez niecałe 9 miesięcy swojej aktywności, instalacja wypracowała już 95% rocznej produkcji prądu! Oznacza to, że instalacja zdała egzamin. I wyprodukuje więcej niż to, co zakładała pierwotna prognoza.

Produkcja zimą?

Instalacja fotowoltaiczna działa cały rok. Także zimą. Co zrozumiałe, ze względu na krótsze dni produkuje wtedy mniej prądu, ale nie ma to żadnego wpływu na całościowe zapotrzebowanie energetyczne. Wiosną, latem i częściowo jesienią występuje nadprodukcja prądu. Nasze zapasy prądu są dla „przechowywane” przez zakład energetyczny. Ze zgromadzonych rezerw możemy bezpłatnie skorzystać zimą (dzieje się to automatycznie, dzięki zamontowanemu w domu licznikowi dwukierunkowemu). Produkcja energii zimą, choć mniejsza niż w innych miesiącach, nie wpływa w żaden sposób na bezpieczeństwo energetyczne rodziny. Bilans roczny wychodzi na plus, a inwestorzy, niezależnie od aury i miesiąca, swobodnie używają wytworzonej przez siebie energii.

Rachunki za prąd

Przyjrzyjmy się rachunkom za prąd. Zakład energetyczny PGE wysłał inwestorom pierwszy rachunek po pół roku pracy instalacji - za okres od 5.01.2018 do 30.06.2018 roku. Na nowy rachunek składały się głównie opłaty obowiązkowe, narzucane każdemu z nas przez zakład energetyczny.
[Ważne! W Polsce działa kilka zakładów energetycznych. Każdy z nich ma inny okres rozliczeń z klientami. Niektóre zakłady wysyłają rachunki co 6 miesięcy, inne co 2 miesiące, itd. Z tego względu warto porównywać roczne wydatki na energię elektryczną].
Rachunek za sześć miesięcy wyniósł 187,30 zł brutto! Średnio 31,22 zł brutto za miesiąc. W czerwcu zeszłego roku, w okresie, w którym inwestorzy nie posiadali jeszcze instalacji fotowoltaicznej, ich rachunki za prąd wynosiły średnio 1500-1600 zł brutto za pół roku (ok. 3100 zł brutto za rok).

Rachunek za okres 5.01.2018-30.06.2018

Korzyści z fotowoltaiki
1. Pieniądze
Bez instalacji koszt prądu dla rodziny z Węgorzewa wynosił średnio:
- rocznie: 3100 zł
- w okresie 25 lat (przy uwzględnieniu corocznych, faktycznych podwyżek cen prądu): 113 024 zł

Z instalacją koszt rachunku od zakładu energetycznego (składających się głównie z opłat abonamentowych, niemożliwych do uniknięcia) dla rodziny z Węgorzewa wynosi teraz średnio:
- rocznie: 374,64 zł
- w okresie 25 lat: 9 366 zł

Oszczędność w okresie 25 lat, po odliczeniu kosztów instalacji i rachunków z opłatą abonamentową, wyniesie w tym przypadku – 81 358 zł!
Czyli równowartość kilku wycieczek dookoła świata lub koszt kupna dużej działki budowlanej z dostępem jeziora!
Wróćmy do pytania ze wstępu - czy fotowoltaika się opłaca? Tak.


[Ważne: Odnosimy się do okresu 25 lat, czyli do czasu gwarancji na uzysk prądu, którą otrzymują nasze instalacje. Kolejne lata pracy instalacji, przynoszą kolejne korzyści.]

2. Łączenie nowych technologii
W naszych domach pojawia się coraz więcej urządzeń pochłaniających prąd. Są to nie tylko sprzęty RTV i AGD, ale również grzejniki elektryczne czy pompy ciepła. Fotowoltaika bardzo dobrze działa w duecie z innymi technologiami usprawniającymi pracę domów czy gospodarstw. Dzięki niej możemy otrzymać naturalny, tani prąd, zasilający inne urządzenia bez żadnych ograniczeń i obaw o rachunki. 

3. Zdrowie i środowisko naturalne
Warto zwrócić uwagę na wpływ instalacji na środowisko. Gdyby zakład energetyczny miał wytworzyć prąd potrzebny naszym inwestorom, musiałby wyemitować do atmosfery 3,78 ton CO2 rocznie. Dzięki instalacji w powietrzu znalazło się nie tylko znacząco mniej CO2, ale również dwutlenku siarki, tlenku azotu i innych pyłów powstających w procesach spalania paliw wykorzystywanych w produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Sposób finansowania
Inwestorzy z gminy Węgorzewo zdecydowali się sfinansować instalację fotowoltaiczną gotówką.

Mogli również skorzystać z oferty naszej firmy i rozłożyć koszt instalacji na części (spłata w dowolnej liczbie niskich rat). Przy takim rozwiązaniu klienci nie wydają na inwestycję nowych, dodatkowych pieniędzy. Dlaczego?
Od dnia, w którym rozpocznie działać instalacja, rachunki od zakładu energetycznego są niższe nawet do -90%. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pokrywają wysokość raty za instalację. Jest to możliwe, ponieważ ustalamy wysokość rat tak, żeby nie przekraczały dotychczasowych wydatków klienta na rachunki za prąd. W ten sposób domowy budżet w ogóle nie odczuwa kosztów inwestycji. Klienci po prostu przesuwają środki z puli „na prąd” do puli „czasowa spłata instalacji”.
Po pewnym czasie, gdy jesteśmy już rozliczeni, klienci cieszą z maksymalnie niskich rachunków. Pieniądze, które od tego czasu co miesiąc zyskują,  mogą przeznaczyć na spełnianie większych i mniejszych marzeń.

Podsumowanie
Dobrze dobrana i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić zapotrzebowanie na prąd dla domu i gospodarstwa. Odpowiednio zwymiarowana instalacja potrafi zapewnić inwestorom maksymalnie darmowy i naturalny prąd przez cały rok, niezależnie od pogody w danym dniu, tygodniu czy miesiącu. Po uruchomieniu inwestycji, rachunki za prąd są niższe do -90%, pozwalając tym samym zyskać w przeciągu 25 lat nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem, zapraszamy do kontaktu, poprzez formularz na dole strony.

 

Instalacja grudzień 2017

Instalacja czerwiec 2018

Instalacja z góry