Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną dla domu? [w praktyce]

maj 4, 2018

 

Gotówka, kredyt, leasing, pożyczka? Jest wiele sposobów finansowania własnej instalacji fotowoltaicznej. Niewątpliwie jednym z najbardziej atrakcyjnych jest ten, związany z udziałem w programie „EWA plus” prowadzonym przez WFOŚiGW w Olsztynie.

Oddaliśmy kolejną instalację fotowoltaiczną realizowaną ze środków programu „EWA plus”. Tym razem zaufali nam Państwo Agnieszka i Robert z miejscowości Mątki, którzy chcieli, żeby ich rachunki za prąd były możliwie jak najniższe. Warto dodać, że program cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród osób posiadających domy wyposażone w energochłonne pompy ciepła.

Program „EWA plus”, prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, jest dedykowany właścicielom domów jednorodzinnych z województwa warmińsko-mazurskiego. Stanowi formę pożyczki o stałym, niskim oprocentowaniu (2,72% w skali roku). Wzięcie udziału w programie jest możliwe dzięki wniesieniu 10% wkładu własnego.
Czyli:
- wnosisz 10% wkładu własnego,
- WFOŚiGW w Olsztynie płaci za inwestycję,
- spłacasz wygodne, bezpieczne raty – ile chcesz i w jakiej kwocie chcesz

Krok po kroku

Podczas pierwszego, niezobowiązującego, a więc i bezpłatnego spotkania, opowiedzieliśmy Państwu Agnieszce i Robertowi o zaletach i możliwościach instalacji fotowoltaicznej. Przedstawiliśmy też opcje finansowania instalacji, w tym zasady programu „EWA plus”. Program okazał się dla nich na tyle ciekawy, że wstępnie ustaliliśmy wysokość i liczbę rat za wybudowanie instalacji.

Również bezpłatnie złożyliśmy w imieniu Pani Agnieszki i Pana Roberta wniosek o nabór do programu do WFOŚiGW w Olsztynie. Decyzja o przyjęciu wniosku została wydana w ciągu kilku dni. Po podpisaniu wiążącej umowy z WFOŚiGW, przyszedł czas na podpisanie umowy z OZE Projekt Fotowoltaika Paweł Zabielski.

Po wpłacie 10% wkładu własnego, zabraliśmy się za montaż instalacji fotowoltaicznej. Pozostałą kwotę potrzebną do sfinansowania inwestycji Państwo Agnieszka i Robert otrzymali na swoje konto od WFOŚiGW. Rozliczyli się z nami po wybudowaniu i uruchomieniu instalacji.

Teraz Pani Agnieszka i Pan Robert będą spłacać pożyczkę WFOŚiGW w dogodnych dla siebie ratach, co ważne terminowa spłata 90% należności spowoduje, że reszta płatności zostanie im umorzona.

liczba rat: 60 rat (5 lat)
wkład własny: 10%
montaż instalacji: 12 kwietnia
zakład energetyczny wymienia licznik na dwukierunkowy: już 19 kwietnia (od tego dnia instalacja produkuje dla Pani Agnieszki i Pana Roberta ich własny prąd!)
szczegóły techniczne: instalacja 3,3 Kwp, 12 modułów firmy Sharp, falownik 3-fazowy Fronius, konstrukcja montażowa firmy Corab.

Więcej o programie „EWA plus” przeczytasz tutaj >>>

Jak_sfinansowac_10b

Jak_sfinansowac_10c

 Jak_sfinansowac_10d