Metody montażu modułów PV w instalacjach fotowoltaicznych

Metody montażu fotowoltaika oze projekt

Moduły PV mogą być zamontowane zarówno na dachu budynku, jak i na pobliskim gruncie. Istnieją różne metody na montaż paneli fotowoltaicznych, np. z wykorzystaniem samonośnych systemów balastowych. Każda firma fotowoltaiczna powinna jak najlepiej dopasować dany rodzaj konstrukcji do warunków, jakimi dysponuje inwestor. Sprawdź wady i zalety najpopularniejszych metod montażu modułów PV.

SPIS TREŚCI:
  1. Fotowoltaika na dachu skośnym
  2. Sposoby montażu modułów PV na płaskich dachach
  3. Fotowoltaika na dachu a strefy brzegowe
  4. Instalacja fotowoltaiki na gruncie
  5. Jak montowane są moduły PV do wsporników?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

W przypadku dachów skośnych pokrytych dachówką stosuje się system mocowań oparty na hakach. Mogą one mieć różne kształty w zależności od jej typu (ceramiczna, karpiówka itd.). Montaż paneli PV na dachówce wymaga jednak więcej pracy i umiejętności od monterów. Z drugiej strony system haków dla tego pokrycia dachowego jest mało inwazyjny, co zmniejsza ryzyko występowania rozszczelnień.

Aby hak przymocowany do dachówki nie wywierał na nią zbyt dużego nacisku i posiadał odpowiednią elastyczność, należy zachować odpowiednie odstępy między powierzchnią dachu a mocowaniem. Mowa tu o tzw. odległości separacyjnej, której wartość powinna wynosić od 7 do 10 mm. Sytuacja komplikuje się nieco w przypadku dachówki karpiówki. Ze względu na konstrukcję tego pokrycia dachowego zachowanie odpowiednich odstępów nie jest możliwe. Stwarza to ryzyko pęknięcia, dlatego jednym z rozwiązań jest zamiana pojedynczej dachówki pod mocowaniem na metalową atrapę.

Jeśli chodzi o blachodachówkę, to do zamocowania konstrukcji wsporczej wystarczy zamontowanie jej do krokwi poprzez specjalne szpilki. Ponownie jednak problemem może być uszczelnienie i choć stosuje się uszczelki, nie zawsze to wystarczy. Dla zachowania odpowiedniej szczelności oraz zminimalizowania ryzyka korozji stosuje się zabezpieczenia antykorozyjne i masę bitumiczną. Warto zaznaczyć, że jeśli budynek pokryty jest blachą trapezową o grubości minimum 0,6 mm, to istnieje możliwość mocowania bezpośrednio do blachy z wykorzystaniem krótkich szyn.  Konstrukcja wsporcza może być także zamontowana do boków trapezu. Konieczne jest jednak zastosowanie podkładek uszczelniających. Jeśli blachodachówka posiada rąbki, moduły fotowoltaiczne montuje się przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów.

Metody montażu modułów fotowoltaicznych na dachu płaskim

Montaż modułów PV na dachach płaskich wymaga nieco bardziej skomplikowanych konstrukcji. Wyróżnia się trzy główne metody umieszczenia wsporników:

  • bezpośrednio do dachu – dolne części wsporników umocowane są do stropu śrubami, szpilkami lub wkrętami. Największym plusem jest w tym przypadku duża dowolność, jeśli chodzi o kąt montażu paneli fotowoltaicznych. Z drugiej strony zamontowanie wsporników wymaga sporo czasu, a dodatkowo należy szczególnie zadbać o zapewnienie szczelności dachu. Warto także wiedzieć, że w przypadku np. Jego wymiany konstrukcja musi zostać zdemontowana i założona ponownie;
  • poprzez systemy dociążane-balastowe – polegają na tym, że wsporniki, na których znajdują się moduły, są dociążane balastem. Montaż jest więc całkowicie bezinwazyjny. Trzeba tutaj jednak spełnić podstawowy warunek, jakim jest odpowiednia nośność dachu;
  • systemy samonośne – balast dociążeniowy układa się na obrzeżach wsporników. Konstrukcja charakteryzuje się aerodynamiczną budową oraz szybkością montażu, choć kąt nachylenia modułów może wynosić maksymalnie 15 stopni.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu a odstępy brzegowe

Aby instalacje fotowoltaiczne zostały poprawnie zamontowane, na dachu musi znaleźć się odpowiednio dużo miejsca. Poza kwestią rozmiaru paneli PV ważne jest także samo zachowanie odpowiednich odstępów między nimi i całości konstrukcji między brzegiem dachu. Dodatkowo należy pamiętać, iż moduły fotowoltaiczne nie mogą być zacieniane, dlatego powinny znajdować się jak najdalej od np. kominów czy elementów wentylacji. Oczywiście instalacja nie może zakrywać okien.

Jeśli chodzi o odstęp modułu od krawędzi dachu, to przy dużym kącie nachylenia, tj. 40-60 stopni najmniejsza dopuszczalna odległość modułu od rynny to od 25 do 35 cm. Niższe kąty nachylenia pozwalają na skrócenie dystansu np. 20-25 cm dla 15-40 stopni. Nie powinno się montować paneli równo z linią boczną pokrycia. Minimalna odległość to przynajmniej 20 cm.

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych w obszarach brzegowych trzeba zwrócić uwagę na zwiększone obciążenie wiatrem i siłę ssącą. Wtedy konieczne jest wzmocnienie konstrukcji w tych miejscach. Z tego względu większość instalacje montuje się zwykle poza obszarami brzegowymi.

Sposoby mocowania modułów PV na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne nie muszą być zamontowane tylko na dachach budynków, ale mogą być umieszczone także na gruncie. Pierwsza metoda polega na umocowaniu wsporników do gruntu poprzez wbijane lub wkręcane ocynkowane profile. Drugi sposób obejmuje zamocowanie instalacji do fundamentów – to dobre rozwiązanie w obszarach o niskiej nośności gruntu.

Tak jak w przypadku niektórych konstrukcji dachowych, te montowane na gruncie także mogą być dociążone betonowymi bloczkami. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dla większych konstrukcji stosuje się betonowe płyty lub jednolite fundamenty.

Montaż paneli fotowoltaicznych do wsporników

Moduły PV mogą posiadać bardzo wysoki stopień wytrzymałości na obciążenie śniegiem i wiatrem. Oprócz samych parametrów panelu fotowoltaicznego znaczenie ma tu sposób oraz miejsce jego mocowania do szyny. Klemy mocujące powinny znajdować się w strefie od 0,125 do 0,25 długości większego boku modułu. Niektórzy producenci dopuszczają montaż wzdłuż krótszego boku lub na końcach, jednak zmniejsza to wytrzymałość konstrukcji.

Co ciekawe, moduły fotowoltaiczne mogą być ustawiane zarówno pionowo, jak i poziomo. Należy przy tym pamiętać, że często niedozwolone jest odwracanie modułów puszkami połączeniowymi od dołu. Ułatwia to połączenie górnego rzędu, jednak kosztem możliwego dostania się wilgoci do puszki.

Call Now Button