Magazyn energii do fotowoltaiki – najważniejsze informacje

magazyn energii do fotowoltaiki oze projekt

Wraz z gwałtownie rosnącą popularnością fotowoltaiki w Polsce coraz więcej osób rozważa również inwestycję w magazyn energii. Jak działa akumulator do instalacji fotowoltaicznej? Dowiedz się, ile kosztuje magazyn energii elektrycznej i czy warto go kupić!

SPIS TREŚCI:
 1. Jak działa magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?
 2. Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki?
 3. Magazyn energii elektrycznej – jak dobrać akumulator?
 4. Magazyn energii do fotowoltaiki – dlaczego warto go mieć?

Jak działa magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Magazyn energii umożliwia gromadzenie wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną prądu do wykorzystania go w dowolnym momencie. Fotowoltaika w Polsce w cieplejszym półroczu wytwarza nadwyżki energii elektrycznej, a instalacja bez magazynów zgodnie z systemem prosumenckim, jest podłączona do sieci energetycznej. Nadprodukcja wędruje wtedy do zakładu energetycznego, który przechowuje energię za nas. Możemy ją następnie odebrać – lecz tylko w ciągu jednego roku, a do tego nie w pełnej wysokości. W przypadku fotowoltaiki poniżej mocy 10 kWp będzie to 80%, a powyżej – aż 70%! Dzięki magazynom można wyeliminować ten problem i korzystać ze 100% wyprodukowanej wcześniej energii, której dotąd nie zużyliśmy

Akumulatory energii elektrycznej do fotowoltaiki działają na nieco podobnej zasadzie do powerbanków z tą różnicą, że ładujemy je prądem wyprodukowanym przez moduły fotowoltaiczne. Magazyny przechowują energię w formie substancji chemicznej. Kiedy chcemy skorzystać z takiej “rezerwy”, ponownie jest ona zmieniana  na energię elektryczną.

Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki?

Koszt zakupu magazynu energii elektrycznej do PV zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest tutaj moc baterii (podobnie, jak w przypadku pomp ciepła). Jednostki mocniejsze, przeznaczone do większych instalacji będą automatycznie droższe. Ważny jest także sposób podłączenia oraz montażu akumulatora. Na ostateczną cenę wpływ może mieć nawet wygląd czy kolor magazynu.

To, ile kosztuje magazyn energii zależy również od danego producenta. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze drogi model znanej marki będzie lepszy od mniej popularnego i tańszego odpowiednika. Obecnie najbardziej znanymi producentami magazynów energii są m.in. Fronius, LG, Tesla, Samsung, Kostal czy Sonnen. W naszej ofercie posiadamy inwertery tej pierwszej marki.

Na przestrzeni lat cena litowo-jonowych magazynów energii ulegała obniżeniu. Jeśli zdecydujemy się na dodatkową inwestycję w akumulator, musimy wyłożyć od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że tak duża przepaść cenowa wynika z wcześniej wspomnianego faktu, iż na koszt akumulatora ma wpływ wiele różnych czynników. Domowa instalacja fotowoltaiczna nie wymaga mocnej jednostki, dlatego nie musimy martwić się potrzebą wydawania bajońskich sum.

Magazyn energii elektrycznej – jak dobrać akumulator?

Przy wyborze akumulatora do fotowoltaiki należy zwrócić uwagę na kilka następujących czynników:

 • wykorzystane komponenty – różne modele magazynów mogą być zbudowane przy użyciu rozmaitych podzespołów,
 • rozwiązania technologiczne – na rynku istnieją dwa główne rodzaje magazynów do fotowoltaiki. Mowa tu o akumulatorach litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Te pierwsze są dużo lżejsze i bardziej wydajne niż pierwszy typ,
 • moc – w przypadku instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych poradzą sobie magazyny o mocy od 3 kW do 10 kW,
 • pojemność – bardziej pojemne akumulatory to więcej cykli ładowania i przyjęcie na jednym ładowaniu większej ilości energii elektrycznej,
 • cykle – pełnym cyklem nazywa się operację pełnego naładowania akumulatora i jego rozładowania. Magazyn energii w czasie trwania gwarancji powinien osiągnąć maksymalną liczbę cykli. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych jest to ok. 10.000 cykli ładowania,
 • miejsce montażu – każdy z typów magazynów musi spełnić określone wymagania, jeśli chodzi o ich instalację,
 • gwarancja – okres gwarancyjny może wynieść nawet 10 lat, często jednak oznacza to konieczność montażu i serwisowania przez instalatora z odpowiednimi certyfikatami.
  Jeśli uwzględnimy powyższe aspekty, magazyn energii zapewni wydajną pracę i stabilność. Nie wiesz, jaki akumulator będzie najlepszy? Nasi specjaliści z przyjemnością zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania.

Magazyn energii do fotowoltaiki – dlaczego warto go mieć?

Magazyny energii pozwalają nie tylko uchronić się przed przerwami w dostawie prądu, anomaliami pogodowymi czy wszelkiego rodzaju awariami sieci energetycznej. Kiedy gromadzimy nadwyżki prądu we własnym zakresie, nie musimy ich wysyłać do zakładu energetycznego. Tym sposobem nie musimy oddawać sprzedawcy 20% lub nawet 30% wartości produkcji. Ponadto ceny akumulatorów do fotowoltaiki spadają, co umożliwia instalacjom wspartymi tą technologią konkurowanie z kosztami prądu z sieci – co już ma miejsce w coraz większej liczbie krajów Europy.

Ze względu na gwałtowny rozwój i popularność fotowoltaiki w Polsce, magazyny energii są już teraz dostępne w ofercie OZE Projekt. Jeśli rozważasz inwestycję w samowystarczalną fotowoltaikę lub chcesz wprowadzić akumulator energii elektrycznej do już istniejącej instalacji, wypełnij formularz kontaktowy. Nie daj się rosnącym cenom prądu i zrób krok w stronę dużych oszczędności!

Call Now Button