Od czego zależy cena pompy ciepła?

Pompy ciepła cena oze projekt

Cena pompy ciepła zależy głównie od typu danego urządzenia. Z drugiej strony znaczenie ma tu także konstrukcja budynku, który ma być ogrzewany w oparciu o odnawialne źródła energii. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość obniżenia kwoty inwestycji, a także zastosowania dodatkowych rozwiązań, które znacznie zmniejszą koszty eksploatacyjne. Poznaj najważniejsze czynniki, które mają wpływ na koszt pompy ciepła.

SPIS TREŚCI:

  1. Koszt pomp ciepła a jej rodzaj
  2. Na koszt pompy wpływa także sam budynek
  3. Obniż cenę pompy ciepła dzięki dofinansowaniu
  4. Czy fotowoltaika zmniejsza koszt pompy ciepła?
  5. Pompa ciepła – czy się opłaca?

Cena pompy ciepła a jej rodzaj

Głównym czynnikiem mającym wpływ na koszt pompy ciepła jest jej rodzaj, a ściślej rzecz ujmując formę dolnego źródła, z którego system pozyskuje energię cieplną. Choć z jednej strony gruntowe pompy ciepła są nieco bardziej wydajne niż powietrzna pompa ciepła, to koszt takiej inwestycji może zniechęcić. Dlaczego? Przy „gruntówce” trzeba uwzględnić wykonanie odwiertów, co wiąże się dodatkowym wydatkiem w kwocie nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Z perspektywy ekonomicznej to właśnie wcześniej wspomniane powietrzne pompy ciepła są najbardziej opłacalne, pomimo niewiele niższego współczynnika efektywności. Tym samym tego typu systemy mogą jednocześnie być inwestycją, która zwróci się stosunkowo szybko i będzie wydajnym źródłem ciepła do naszego domu.

Konstrukcja i wielkość budynku a cena pompy

Kolejną ważną kwestią, która decyduje o cenie pompy ciepła jest budynek, który ma ona ogrzewać. Każde urządzenie tego typu musi posiadać odpowiednią moc, dobraną z uwzględnieniem konstrukcji i powierzchni budynku. Dla pompy ciepła dobra termoizolacja jest kluczowa, dlatego im większe straty ciepła na metr kwadratowy, tym będzie potrzebne urządzenie o wyższej mocy, które może dużo kosztować. Zarówno w rozumieniu ceny samego urządzenia, jak i późniejszych kosztów eksploatacyjnych. A ma to przecież znaczenie dla czasu zwrotu inwestycji w pompę ciepła.

Niestety, w przypadku pomp ciepła do starego domu niekiedy konieczne jest wliczenie dodatkowych kosztów związanych z modernizacją emitera ciepła, np. zastąpienia konwencjonalnych kaloryferów ogrzewaniem podłogowym. Dlatego przed podjęciem decyzji warto skontaktować się ze specjalistą OZE Projekt który określi, czy możliwe jest zamontowanie pompy ciepła do danego budynku bez wielu zmian konstrukcyjnych systemu ogrzewania. Czasem cena będzie po prostu zbyt wysoka.

Możesz obniżyć koszt dzięki dofinansowaniu

Istnieje sposób na zmniejszenie kosztów zakupu ekologicznego źródła ogrzewania, poprzez skorzystanie z dofinansowania na pompy ciepła. Mowa tu przede wszystkim o programie “Czyste Powietrze”, dzięki któremu można otrzymać nawet 37 000 zł dotacji! To jeden z największych i jednocześnie najpopularniejszych programów rządowych, który doczekał się drugiej edycji ze względu na duże zainteresowanie wnioskodawców. W OZE Projekt formalności związane z dostępnymi dotacjami (i ulgami) załatwimy za Ciebie!

Z drugiej strony mieszkańcy miasta Warszawa mogą skorzystać z programu “Zlikwiduj Kopciucha”, gdzie maksymalna kwota dofinansowania to nawet 30 000 zł. Jest jeszcze sporo czasu na uzyskanie dotacji, ponieważ program ten trwa do końca 2022 r.

Koszt pompy ciepła a fotowoltaika

Standardowa powietrzna pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej, aby mogła ogrzewać dany budynek. Kolejne podwyżki prądu (np. opłata mocowa) są coraz bliżej, dlatego jeśli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów związanych z zakupem pompy ciepła i jej eksploatacją, warto rozważyć także montaż instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki fotowoltaice możliwe staje się zmniejszenie opłat zależnych od liczby zużytych kWh, co przekłada się na tysiące złotych zaoszczędzonych z tytułu takiej inwestycji. Poprzez produkowanie własnego prądu siłą rzeczy płacimy mniej za rachunki, co wpływa również na cenę związaną z eksploatacją pompy ciepła.

Czy zakup pompy ciepła jest opłacalny?

Wykorzystywanie pomp ciepła do ogrzewania domu nie jest drogie. Trzeba jednak pamiętać o powyższych czynnikach, które zadecydują o tym, czy inwestycja będzie opłacalna. Jeśli myślisz o zakupie i montażu pompy ciepła, możesz skorzystać z kalkulatora pomp ciepła. Dzięki niemu sprawdzić, ile zaoszczędzisz po wymianie konwencjonalnego źródła ogrzewania na to bardziej przyjazne dla środowiska (i Twojego portfela).

Szczególnie wartym uwagi rozwiązaniem jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Sprawdź opinie inwestorów:

Call Now Button