Kim będzie nowy prosument? Zasady rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku

Kim będzie nowy prosument? Zasady rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku

Nowym system rozliczania prosumentów będzie dotyczył inwestorów, których liczniki zostaną wymienione po 31 grudnia 2021 roku. Jak w praktyce będą wyglądały zmiany i o czym muszą wiedzieć osoby, które zdecydują się na montaż własnej elektrowni słonecznej? Tego wszystkiego dowiesz się z przeprowadzonej analizy.

Nowy system rozliczania produkowanej przez instalację fotowoltaiczną energii, będzie dotyczył prosumentów, których liczniki będą wymienione po 1 stycznia 2022 roku. Zostanie on jednak wprowadzony w życie dopiero w drugiej połowie roku, bo 30 czerwca 2022. Co to właściwie oznacza? Właściciele elektrowni słonecznych stracą możliwość korzystnego rozliczenia w formie opustów. W zamian za to niewykorzystana energia elektryczna będzie sprzedawana do zakładu energetycznego. W przypadku deficytu prądu, będzie on z kolei odkupowany.

Koszt sprzedaży i zakupu energii

O kwotach jakiego rzędu mówimy w przypadku zakupu i sprzedaży energii elektrycznej w przypadku prosumentów? Regulować mają to oczywiście odpowiednie zapisy prawne. Zakładają one, że wytwórca będzie odsprzedawał energię za kwotę ustaloną w danym miesiącu na podstawie średnich cen rynkowych. Jeśli chodzi o zakup energii od zakładu energetycznego to w tym przypadku będzie to kwota dokładnie taka sama, jaką płaci każdy inny nabywca.

Który system rozliczeń jest korzystniejszy?

Wielu potencjalnych klientów zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznej zastanawia się, która forma rozliczenia będzie dla nich bardziej korzystna. Czy jest to tradycyjny system opustów czy ten, który już wkrótce będzie obligatoryjnie nakładany na inwestorów. Trudno jest jednak to jednoznacznie określi, ponieważ wszystko zależy od kwot, za które będzie nabywana i odsprzedawana energia. Ciekawej analizy na ten temat dokonał niedawno prowadzący kanał „Panele Fotowoltaiczne” w serwisie YouTube. Kalkulacja została przeprowadzona z uwzględnieniem cen energii z dnia 18 października 2021 roku. Jaki był efekt wyliczeń? Przy sprzedaży energii w cenie 0,58 zł/kwh oraz jej zakupie w kwocie 0,65 zł/kwh upust wyniósłby 11%, a więc o 9% więcej niż obecnie. Szczegóły dostępne są na załączonym poniżej filmie. Należy jednak dodać, że w przypadku nowego systemu, rozrachunek z zakładem energetycznym nie zawsze musi być tak korzystny dla inwestora.

Postaw na OZE Projekt

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy. Gwarantujemy realizację zadania na najwyższym poziomie przy wykorzystaniu sprzętu najlepszych światowych producentów. Zadzwoń do nas i umów się na bezpłatne spotkanie ze specjalistą w dogodnym dla siebie terminie. Podczas niego wyliczymy Twoje zapotrzebowanie, przygotujemy projekt inwestycji oraz przedstawimy szczegółową wycenę. Zapraszamy do kontaktu!

Call Now Button