Uzysk energii z fotowoltaiki – kiedy jest najwyższy?

fotowoltaika uzysk energii oze projekt

Fotowoltaika w Polsce ma sens i jest opłacalna, choć trzeba wiedzieć, w jaki sposób instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną na przestrzeni roku. Uzysk energii z fotowoltaiki nie jest równy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, jednak dzięki systemowi prosumenckiemu możliwe staje się bezproblemowe pokrycie zapotrzebowania danego budynku na prąd. Kiedy moduły fotowoltaiczne pracują najwydajniej? Dowiedz się, od czego zależy uzysk energii z fotowoltaiki i kiedy instalacja produkuje najwięcej!

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce – kiedy jest najwyższa?

Moduły fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej potrzebują promieniowania słonecznego (odpowiedniego nasłonecznienia), które dociera do paneli nawet w pochmurne i zimne dni. Z tego powodu instalacja będzie działać także w zimę, choć uzysk będzie wtedy mniejszy. Znaczna część całorocznej produkcji z pracującej instalacji przypada na cieplejsze miesiące. 80% wyprodukowanej w ciągu roku energii obejmuje okres od maja do września.  Najwyższa wydajność to miesiące czerwiec, lipiec oraz sierpień, gdzie instalacja pracuje nawet 11-12 godzin, od  świtu do zmierzchu.

Skąd w takim razie pokryć zapotrzebowanie na prąd w zimniejszym okresie? Po podłączeniu instalacji do sieci nadprodukcja wysyłana jest do zakładu energetycznego. 80% wyprodukowanej i przekazanej energii możemy „odebrać”, a mamy na to cały rok. Umożliwia to umowa kompleksowa, w myśl której inwestor staje się prosumentem. Warto wiedzieć, że wydajność modułów fotowoltaiki zmienia się także w ciągu dnia, choć nadal zależna jest od pór roku, co przedstawiają dane w tabeli poniżej.

Tabela 1 Czasy największej produkcji energii przez instalację PV z podziałem na pory roku

WIOSNA

LATO

JESIEŃ

ZIMA

13:00 (słonecznie) 16:00 (pochmurno)12:30 (słonecznie) 11:00 (pochmurno)10:00 (pochmurno i słonecznie)

11:30 (pochmurno i słonecznie)

Fotowoltaika – co ma wpływ na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej?

Największe znaczenie dla efektywności fotowoltaiki mają warunki pogodowe. Chodzi tu głównie o usłonecznienie oraz natężenie promieniowania słonecznego. Nie bez wpływu na wydajność pozostaje sam rodzaj paneli fotowoltaicznych, typ instalacji (fotowoltaika na gruncie lub na dachu) czy montaż modułów. Przez ten ostatni czynnik należy rozumieć kierunek, w którym skierowana jest instalacja oraz możliwe zjawisko zacienienia paneli fotowoltaicznych.

Jak już wcześniej wspomniano, ilość wyprodukowanego prądu zależy w bardzo dużej mierze od natężenia promieniowania słonecznego. W Polsce zasoby energii słonecznej na powierzchni horyzontalnej wynoszą od 950 do 1 100 kWh/m2 na rok. Przy optymalnym ustawieniu pod dobrym kątem na południe, ilość docierającej energii do instalacji waha się w granicach od 1 100 do 1 280 kWh/m2 na rok.  Jeśli montaż fotowoltaiki przeprowadzono zgodnie ze wskazaniami, mikroinstalacja wyprodukuje rocznie 1 000 kWh z tylko jednego kilowata mocy. W zależności od technologii danego modułu pozyskana energia może być nieco wyższa.

Choć z jednej strony duże natężenie promieniowania słonecznego wpływa korzystnie na produkcję, to nie można tego już powiedzieć o wysokiej temperaturze. Wzrost jej wartości zawsze oznacza spadek mocy, ponieważ atomy sieci krystalicznej w ogniwach drgają. Utrudnia to przepływ elektronów i skutkuje spadkiem napięcia. Tylko jak sprawdzić, czy wydajność instalacji mocno spadnie wraz ze wzrostem temperatury? Producenci modułów fotowoltaicznych podają temperaturowy współczynnik mocy – im jest niższy, tym mniejszy spadek mocy w upalne dni (choć paradoksalnie okres letni to czas najwyższej produkcji). Na uzysk wpływa także kąt nachylenia modułów – optimum to 30-40 stopni i do tego na południe. Każde odchylenie czy przesunięcie względem kierunków świata skutkuje spadkiem energii.

Produkcja prądu w ciągu roku na przykładzie instalacji inwestora

Jeśli chcesz mieć instalację fotowoltaiczną lub gdy posiadasz ją od niedawna to musisz wiedzieć, że nie będzie ona produkowała stałej ilości energii w ciągu roku. Nie warto jednak panikować, ponieważ prąd wyprodukowany przez moduły w lato i wiosnę „rozłoży się” na 12 miesięcy w taki sposób, aby pokryć zapotrzebowanie danego budynku na prąd w zimę, kiedy produkcja jest niższa. Tę sytuację najlepiej pokazać na przykładzie, dlatego na poniższych wykresach możesz sprawdzić dane dotyczące uzysku u jednego z naszych inwestorów, z podziałem na miesiące i kwartały.

Wykres 1 Produkcja energii z podziałem na kwartały

fotowoltaika - produkcja energii z podziałem na kwartały      

Wykres 2 Produkcja energii z podziałem na miesiące

fotowoltaika - produkcja energii z podziałem na miesiące
Call Now Button