Powietrzna pompa ciepła – w jaki sposób działa?

Powietrzna pompa ciepła działanie oze projekt

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu i wody

Powietrze jest nieograniczonym źródłem energii odnawialnej. Powietrzna pompa ciepła pozwala na wykorzystanie tej energii do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeżeli chcemy przestać używać kotła węglowego lub drzewnego, a posiadamy w domu centralne ogrzewanie wykorzystujące ogrzewanie podłogowe lub tradycyjne grzejniki – doskonałym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła.

Urządzenie to może także współpracować z istniejącymi już źródłami ciepła, dzięki czemu powstaje system hybrydowy. W jaki sposób jedno niewielkie urządzenie jest w stanie ogrzać cały dom i zapewnić dostęp do ciepłej wody przez cały rok, wykorzystując jedynie temperaturę powietrza z otoczenia i niedużą ilość energii elektrycznej, pozyskiwanej np. dzięki fotowoltaice?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła działa na zasadzie różnicy temperatur wynikających z zachodzących wewnątrz systemu urządzenia naturalnych procesów fizycznych. Ciepło powietrza z otoczenia podgrzewa znajdujący się w układzie przewodów specjalny czynnik chłodniczy, który paruje już w niewielkiej temperaturze. Ciecz ta zawsze ma temperaturę niższą od otoczenia, dzięki czemu może pobierać ciepło. Proces ten zachodzi nawet gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.

Podgrzany czynnik chłodniczy w postaci gazowej jest następnie sprężany przez sprężarkę, w wyniku czego jego temperatura jeszcze bardziej wzrasta. Gazowy czynnik chłodniczy może teraz oddać energię cieplną do instalacji grzewczej i zbiornika ciepłej wody. Następuje wówczas jego schłodzenie, skroplenie i odprowadzenie przez zawór rozprężny. Czynnik chłodniczy po zmniejszeniu temperatury i zmianie stanu skupienia może rozpocząć cykl od początku i znowu pobierać ciepło z otoczenia.

Call Now Button