Jak działa gruntowa pompa ciepła i czy jest dobrym rozwiązaniem?

Gruntowa Pompa Ciepła OZE Projekt

Budowa domu lub wymiana starego źródła ciepła wiąże się z podjęciem decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania budynku. Na rynku istnieje wiele rodzajów ogrzewania, a wśród nich jest między innymi gruntowa pompa ciepła. Czy jest ona dobrym rozwiązaniem? W tym artykule przedstawimy jej wady i zalety, przedstawimy ceny tego rodzaju urządzeń, a także sprawdzimy, jak działa gruntowa pompa ciepła.

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła jest jednym z urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania budynków. Przy jej pomocy można dostarczyć ciepło do różnego rodzaju obiektów, w tym między innymi domów, hal magazynowych czy biurowców. Oprócz tego może ona również odpowiadać za przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Warto również podkreślić, że jest to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie. W odróżnieniu od kotłów na węgiel, pellet, olej czy ekogroszek, nie emituje ona do środowiska ogromnej ilości zanieczyszczeń, które mają niezwykle negatywny wpływ na środowisko.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Wiele osób zastanawia się, jak działa gruntowa pompa ciepła. Urządzenie to, jak sugeruje nazwa, pobiera energię z głębi ziemi i przetwarza ją na energię cieplną. Jak to jest możliwe? Dostarczenie ciepła odbywa się w głównej mierze przy pomocy kolektorów umieszczonych w głębi ziemi. Jest to specjalny system wężownic ulokowanych w pozycji pionowej lub poziomej, który wypełniony zostaje niezamarzającą cieczą będącą mieszaniną glikolu propylowego lub etylowego. Krążący w rurach płyn odbiera zatem ciepło spod powierzchni ziemi i dostarcza go przy wykorzystaniu wymiennika ciepła do pompy. Następnie, gdy jest on już schłodzony, ponownie wraca do wężownic, kolejny raz odbiera ciepło z gruntu, które znów dostarczane jest do pompy i taki cykl jest nieustannie powtarzany. Oczywiście do pompy podłączone są systemy grzewcze w postaci na przykład grzejników, które bezpośrednio rozprowadzają ciepło po całym budynku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do jednostki może zostać również przyłączony bojler, w którym magazynowana będzie ciepła woda użytkowa.

Zalety i wady gruntowych pomp ciepła

Znając zasady działania gruntowej pompy ciepła – można uznać, że jest to doskonałe urządzenie, które pozbawione zostało jakichkolwiek wad. Niestety nie do końca tak jest. Skupmy się jednak najpierw na zaletach, tego rodzaju urządzenia. Pierwszą i najważniejszą z nich jest ekologia. Urządzenie to nie powoduje bowiem emisji trujących substancji do środowiska, przez co poprawia się i tak nie najlepsza już w Polsce jakość powietrza. Ponadto atutem tego rodzaju rozwiązania jest również bezobsługowość produktu. Kolejną, a jednocześnie ostatnią zaletą tego systemu jest możliwość zdobycia dofinansowania na jego zakup z programu Czyste Powietrze.

Jakie są z kolei wady, tego rodzaju systemu? Tych jest niestety znacznie więcej, a kluczową jest koszt inwestycji, który oscyluje na poziomie nawet osiemdziesięciu tysięcy złotych (w przypadku domów o powierzchni ponad dwustu metrów kwadratowych, koszt może przekroczyć sumę nawet stu tysięcy złotych), co jest ogromną kwotą nawet w przypadku możliwości uzyskania dofinansowania. Cena gruntowej pompy ciepła nie jest jednak jedynym minusem tego rozwiązania. Kolejny negatywny czynnik to powierzchnia potrzebna do montażu urządzeń. Komponenty od gruntowej pompy ciepła ulokowane są w większości pod powierzchnią ziemi. W praktyce oznacza to nie tylko konieczność prowadzenia dużych wykopów w ogrodzie, ale również zapewnienie możliwości swobodnego przepływu powietrza. W związku z tym, nad kolektorami nie może zostać wybudowany nawet niewielki obiekt. Ten rodzaj źródła ciepła charakteryzuje się również wysoką awaryjnością. Problem ten dotyczy szczególnie produktów ze średniej i niskiej półki, w których jakość zamontowanych sprężarek pozostawia wiele do życzenia.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna, co lepiej wybrać?

Alternatywą dla pomp ciepła gruntowychjednostki powietrzne. Czy będą one lepszym rozwiązaniem? Wybór oczywiście zależy od preferencji inwestora, jednakże ten rodzaj urządzeń posiada znacznie więcej zalet. O jakich korzyściach mówimy? Różnica przede wszystkim dotyczy ceny produktu. Powietrzne pompy ciepła są bowiem znacznie tańsze w zakupie, a ich koszt często nie przekracza nawet czterdziestu tysięcy złotych. Warto dodać, że Klienci również mogą ubiegać się o dofinansowanie, które w tym przypadku znacznie potrafi obniżyć koszty związane z inwestycją. Kolejną zaletą jednostki powietrznej jest również sposób montażu. Nie wymaga on bowiem skomplikowanych prac i prowadzenia wykopów, gdyż „paliwem” dla wspomnianego źródła ciepła, jak wskazuje nazwa, jest powietrze. Tego rodzaju pompy ciepła, podobnie jak urządzenia gruntowe, również są przyjazne środowisku, dlatego osoby, którym zależy na kompromisie pomiędzy ekonomią, a ekologią, śmiało mogą wybrać tego rodzaju źródło ciepła. Podsumowując — wybór rodzaju pompy ciepła jest oczywiście indywidualną decyzją, ale znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się być wybór jednostki zasilanej powietrzem. Oferuje ona bowiem takie same możliwości, ale jest ona znacznie tańsza, a jej instalacja nie wymaga realizacji skomplikowanych prac.

Pompy ciepła z OZE Projekt

Jeśli jesteście zainteresowani montażem pompy ciepła w swoim domu, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy. Od wielu lat specjalizujemy się w montażu tego rodzaju źródeł ciepła, zarówno w nowo budowanych domach, jak i budynkach poddanych termomodernizacji. Jeśli chcecie poznać szczegóły, dotyczące proponowanych przez nas systemów, zapraszamy do kontaktu. Specjaliści, których zatrudniamy, chętnie przedstawią Wam szczegółowe informacje na temat pomp ciepła, a także zupełnie za darmo starannie dobiorą urządzenie dopasowane do Waszego obiektu. Dzięki temu jednostka będzie działała w pełni wydaje, a Wy będziecie mogli się cieszyć z całkowicie bezobsługowego źródła ciepła, dla którego kotłownia czy kominy są zupełnie zbędne.

Call Now Button