Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Ile prądu zużywa klimatyzacja

Klimatyzacja jest wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem, które pozwala chłodzić wnętrza budynku nawet w wyjątkowo upalne dni. Oprócz tego może ona również służyć do dogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym. W tym artykule sprawdzimy, ile prądu zużywa klimatyzacja i podpowiemy Wam, w jaki sposób może ona działać całkowicie bezkosztowo.

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Potencjalni inwestorzy zainteresowani montażem klimatyzacji często obawiają się wysokich rachunków za energię elektryczną spowodowanych pracą urządzenia. Czy faktyczne zużycie prądu wywołane przez instrument chłodzący jest aż tak duże? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wynika to bowiem z wielu czynników mających wpływ na pracę klimatyzatora. Wszystko uzależnione jest bowiem od mocy jednostki, która dobierana jest na podstawie wielkości pomieszczenia, a także tego, jak długo w ciągu doby pracuje urządzenie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykonać symulacji, dzięki której dowiemy się, jakie jest średnie zużycie prądu przez klimatyzator.

Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani schłodzeniem temperatury w salonie o wielkości 35 metrów kwadratowych. Do tego rodzaju pomieszczania konieczny będzie montaż urządzenia o mocy chłodniczej 3,5 kW. Wynika to z faktu, że na każde 10 metrów kwadratowych potrzebny jest 1 kW mocy chłodniczej. Należy jednak pamiętać, że moc chłodnicza jest czymś innymi, niż moc urządzenia, a ta jest średnio trzykrotnie niższa. Możemy zatem przyjąć, że moc klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW oscyluje na poziomie ok. 1,15 kW. Ze względu na to, że nasza firma instaluje wyłącznie produkty najlepszych marek, zwykle nie pracują one z pełną mocą, dlatego faktyczne zużycie jest mniejsze i możemy przyjąć, że oscyluje ono na poziomie około 0,6 kWh.

Ile trzeba zapłacić za pracę klimatyzacji?

Skoro już wiemy, ile prądu zużywa klimatyzacja w mieszkaniu, w prosty sposób możemy przeliczyć, jaki będzie koszt jej działania. Żeby to zrobić, ponownie musimy przyjąć pewne założenie. Tym razem będzie ono dotyczyło czasu pracy urządzenia. Przyjmijmy więc, że małżeństwo od poniedziałku do piątku wraca z pracy o godz. 16:00 i tylko wówczas uruchamia klimatyzację na półtorej godziny, w celu schłodzenia salonu. Proste wyliczenia pozwalają nam zatem ustalić, że średnio urządzenie będzie pracowało przez 30 godzin w miesiącu. Aby zatem policzyć koszt pracy klimatyzacji, należy pomnożyć 0,6 kW (na podstawie wcześniejszych wyliczeń) przez liczbę godzin, podczas których pracuje sprzęt i koszt za 1 KWh w posiadanej taryfie. Na podstawie wyliczenia 0,6 kW * 30 h = 18 kWh dowiadujemy się zatem, że klimatyzator zużywa miesięcznie 18 kWh. Teraz w prosty sposób dokładnie możemy wyliczyć koszt jego całkowitej pracy. Załóżmy zatem, że cena 1 kWh wynosi 0,77 zł, a zatem 18 * 0,77 zł = 13,86 zł. Z prostych rachunków dowiedzieliśmy się, że 20 godzin pracy klimatyzatora w miesiącu kosztowało rodzinę niespełna 14 zł. Kwota ta jest zatem niższa, od na przykład jednego biletu do kina, a komfort życia w mieszkaniu jest znacznie większy.

Czy klimatyzacja może działać za darmo?

Co ciekawe, urządzenie chłodnicze może działać całkowicie za darmo, choć średnie zużycie prądu przez klimatyzator nie uleganie zmianie. W jaki sposób jest to możliwe? Wszystko dzięki instalacji fotowoltaicznej, która może odpowiadać za dostarczanie energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego. Własna elektrownia słoneczna, dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, produkuje bowiem energię elektryczną, która zużywana jest przez urządzenia domowe podłączone do sieci elektrycznej. Wśród nich może być właśnie klimatyzator, który dzięki fotowoltaice, będzie działał całkowicie bezkosztowo. Warto dodać, że montaż modułów wiąże się z czerpaniem energii nie tylko podczas słonecznych dni. Jeśli właściciele tego rodzaju rozwiązania są prosumentami, ich cała nadprodukcja trafia do sieci energetycznej, a prąd może zostać odebrany na przykład w nocy. Dzięki temu klimatyzator może przyjemnie schładzać pomieszczenia, nie powodując przy tym wzrostu kwot na rachunkach za energię elektryczną.

Dlaczego warto posiadać klimatyzację?

Montaż klimatyzatora w mieszkaniu wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim poprawia on komfort codziennego życia. Dzięki niemu można bowiem w ciągu zaledwie kilku minut skutecznie obniżyć temperaturę panującą w mieszkaniu, niezależnie od tego, jak gorąco jest na zewnątrz. Chłodzenie pomieszczeń nie jest jednak wyłączną zaletą tego rodzaju rozwiązań. Zatem dlaczego jeszcze warto posiadać klimatyzację? Przede wszystkim dlatego, że może ona również pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła. Jest to przydatne szczególnie w mieszkaniach, biurach i budynkach użyteczności publicznej podczas chłodnych dni poza sezonem grzewczym. Warto również zaznaczyć, że klimatyzacja pozwala również na podniesienie wartości nieruchomości. Jeśli zatem panujecie sprzedaż mieszkania lub jego wynajęcie, dzięki klimatyzatorowi możecie zarobić dodatkową gotówkę.

Klimatyzacja w ofercie OZE Projekt

W przypadku zainteresowania montażem klimatyzacji, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego przedsiębiorstwa. Dlaczego warto skorzystać z oferty właśnie naszej firmy? Przede wszystkim ze względu na jakość dostarczanych produktów. Proponowane przez nas urządzenia pochodzą bowiem od czołowych producentów na świecie, co ma wyraźny wpływ nie tylko na ich wydajność, ale również niższe zużycie prądu, o którym mówiliśmy. Ponadto dysponujemy wyspecjalizowaną kadrą, która błyskawicznie przeprowadzi Was przez cały proces związany z inwestycją. Zapewniamy, że załatwienie wszelkich formalności, podobnie jak sam proces montażu, przebiegnie szybko, a dzięki temu błyskawicznie będziecie mogli cieszyć się z możliwości, jakie dają oferowane przez nas Klimatyzatory. Jeśli zatem chcecie poprawić komfort życia swój oraz bliskich, skontaktujcie się z nami i umówicie się na bezpłatne spotkanie z naszym specjalistą, który dobierze rozwiązania skrojone do Waszych potrzeb.

Call Now Button