Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

fotowoltaika gdańsk oze projekt

Cena instalacji fotowoltaicznej to jeden z podstawowych czynników, od którego zależy to czy potencjalny klient zdecyduje się na wykonanie inwestycji. Często pojawiają się jednak pytania: „Jaka instalacja do domu 120m2” itp. Czy na podstawie powierzchni domu można w odpowiedni sposób dobrać moc instalacji?

Wycena instalacji fotowoltaicznej

Wycena „zza biurka” nigdy nie zastąpi spotkania ze specjalistą. Jeśli chcesz poznać konkretny koszt instalacji fotowoltaicznej dopasowanej do swoich indywidualnych potrzeb, powinieneś umówić się z przedstawicielem firmy fotowoltaicznej. Dlaczego? Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze aby zbadał Twoje dotychczasowe, roczne zapotrzebowanie energetyczne. Podczas takiego spotkania będzie on mógł również poznać Twoje plany na przyszłość, wpływające na zapotrzebowanie energetyczne (chęć założenia pompy ciepła, zamontowanie grzejników elektrycznych, itd). Będzie to również doskonała okazja do oceny możliwości montażowych na dachu domu, innym budynku lub gruncie (usytuowanie względem stron świata, konstrukcja i kąt nachylenia dachu, rodzaj poszycia, lukarny, inne elementy konstrukcyjne, itd.). Na pracę instalacji wpływ mają również elementy otaczające budynek powodujące zacienie. Spotkanie ze specjalistą pozwoli przeprowadzić dokładne oględziny miejsca inwestycji i wybór odpowiedniej lokalizacji pod instalację na gruncie lub odpowiednią połać dachu. Na tej podstawie dobierany jest też sprzęt i technologia montażu.

Cena fotowoltaiki, a elementy instalacji

Do całkowitej ceny fotowoltaiki wlicza się wiele rozmaitych elementów. Najważniejszym z nich są jednak same moduły fotowoltaiczne, które obejmują prawie połowę wszystkich kosztów. Znaczenie pod względem finansowym ma także moc fotowoltaiki. Przy słabszych instalacjach ich udział procentowy w koszcie całkowitym będzie nieco niższy. Z kolei jeśli chodzi o inwerter, to im wyższa moc instalacji, tym niższy koszt falownika, który może pochłonąć od kilkunastu do nawet 25% całkowitej kwoty inwestycji.

utylizacja paneli fotowoltaicznychJeśli system ma działać na zasadzie fotowoltaiki na gruncie, to znaczną część wydatków obejmie system mocowań (dotyczy to także dachów płaskich). Za mocowania zapłacimy najmniej, jeśli posiadamy dach skośny. W przypadku montażu najtańszym rozwiązaniem jest instalacja na blachodachówce. Nieco więcej będzie kosztować zwykła dachówka.

Reszta składowych ceny fotowoltaiki to zabezpieczenia i trasy kablowe, transport oraz wykonanie danej usługi przez instalatora. Warto zaznaczyć, że paradoksalnie im mniejsza instalacja, tym wyższy jej jednostkowy koszt. Bardziej opłacalna jest więc inwestycja w mocniejsze systemy, np. te powyżej 5 kWp. Jeśli chodzi o kwestię podatku, to przy powierzchni budynku do 300 m2 obowiązuje 8% VAT. Większe domy to także wyższe opodatkowanie na poziomie 23% VAT.

Co z kosztem przyłączenia naszej mikroinstalacji? Według prawa energetycznego jest to bezpłatne, o ile instalacja ma nie więcej niż 40 kW mocy.

Koszty eksploatacji instalacji fotowoltaicznej

Sierpień w Oze Projekt

To, ile będzie kosztować eksploatacja instalacji, zależy w dużej mierze od jakości elementów, których używamy do pozyskiwania energii ze słońca. Znaczenie mają tu także parametry modułów PV. Należy wiedzieć, że panele fotowoltaiczne posiadają stosunkowo długie okresy gwarancyjne, które mogą wynieść nawet 10 lat (gwarancja na wady ukryte). W przypadku inwerterów można tu mówić o okresie gwarancji od 5 do 10 lat.

Dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi może być ubezpieczenie instalacji czy mycie paneli fotowoltaicznych. Warto jednak zaznaczyć, że moduły JA Solar dostępne w ofercie OZE Projekt posiadają funkcję samoczyszczącą, bez zamartwiania się o stan techniczny naszej instalacji.

 

Cena fotowoltaiki, a system rozliczania energii

Funkcjonujący w Polsce system opustu to system rozliczania energii w bilansach rocznych. Obowiązuje od 1 lipca 2016 i jest bardzo ważny z perspektywy inwestora. System polega na tym, że osoba posiadająca mikroinstalację fotowoltaiczną może odebrać część wyprodukowanej energii, która została wprowadzona “na przechowanie” do zakładu energetycznego. Inwestor może odebrać w ciągu roku:

  • 80% wyprodukowanej energii, jeśli posiada instalację o mocy do 10 kW,
  • 70% wyprodukowanej energii, jeśli posiada instalację o mocy powyżej 10 kW.

Co ważne, jeśli instalacja wyprodukuje więcej prądu niż potrzebuje wartość zapotrzebowania na energię, nie ma możliwości sprzedaży nadwyżki, której nie potrzebujemy. Przejmuje ją zakład energetyczny i nic nam za to nie płaci. Aby uniknąć takiej sytuacji, ważne jest dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej. Zbyt silny system będzie działał na szkodę inwestora, zamiast mu pomagać.

Umowa kompleksowa a fotowoltaika

Fotowoltaika ElblągTrzeba wiedzieć, że w przypadku rachunków za prąd, faktura podzielona jest na dwie części: sprzedaż energii oraz jej dystrybucję (czyli dostarczenie). Co ciekawe, zajmują się tym dwie różne firmy. Choć sprzedawcę energii można zmienić, to za dostarczenie prądu odpowiedzialny jest Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD), który powołuje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Ujednolicenie umowy i faktury umożliwia umowa kompleksowa. W jej ramach prosument opłaca fakturę, a sprzedawca energii dokonuje rozliczenia z OSD.

Aby prosument mógł rozliczać się na podstawie umowy kompleksowej, musi wybrać sprzedawcę, który z kolei ma podpisaną umowę z danym OSD. Dlatego przed inwestycją w fotowoltaikę powinniśmy sprawdzić, czy firma z którą mamy podpisaną “zwykłą” umowę spełnia te warunki. Być może konieczna będzie zmiana przedsiębiorstwa sprzedającego energię. Warto jednak wiedzieć, że istnieją firmy, które zawsze mają podpisaną umowę z OSD. Są to:

  • Tauron,
  • Enea,
  • Energa,
  • PGE,
  • RWE (Innogy).

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Jak się okazuje, trudno wskazać jest jednoznaczną cenę, którą trzeba zapłacić za instalację fotowoltaiczną. Jej koszt zależy od wielu czynników, takich jak miejsce inwestycji, moc instalacji czy zastosowane komponenty. Żeby zatem wskazać konkretną kwotę, jaką będziesz musiał zapłacić za instalację fotowoltaiczną konieczne jest spotkanie ze specjalistą. Możesz też skorzystać z przygotowanego przez nas kalkulatora fotowoltaicznego, dzięki któremu będziesz mógł oszacować wielkość swojej instalacji oraz oszczędności jakie dzięki niej wygenerujesz. Jeśli jesteś zainteresowany audytem naszego pracownika uzupełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Call Now Button