Gdzie najlepiej zamontować agregat pompy ciepła?

Pompa ciepła montaż oze projekt

Pompa ciepła to tania i efektywna forma ogrzewania budynków, pod warunkiem odpowiedniego montażu instalacji. Umiejscowienie systemu wynika głównie z zaleceń technicznych. Do tego należy uwzględnić inne czynniki, np. zapewnienie dobrego dostępu w razie awarii czy nasz własny komfort. Gdzie można zamontować agregat pompy ciepła i jak to zrobić poprawnie?

SPIS TREŚCI:
  1. Głośność systemu a lokalizacja powietrznej pompy ciepła
  2. Pompa ciepła – miejsce instalacji zależy od warunków technicznych
  3. Praca pomp ciepła a montaż agregatu
  4. Gdzie zamontować agregat? Zapewnij łatwy dostęp

Lokalizacja pompy ciepła powietrze-woda a głośność

Zgodnie z polskimi przepisami, na granicy posesji poziom ciśnienia akustycznego nie powinien przekraczać 40 dB(A) w nocy oraz 50 dB(A) w dzień. Niekiedy przy konstrukcjach typu SPLIT jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła może generować wyższe wartości. Dlatego urządzenie to powinno być zamontowane w odpowiedniej odległości od granicy działki. Dla przykładu: jeśli pompa zewnętrzna generuje ciśnienie o wartości 60 dB(A), to musi być oddalona 4 m od granicy posesji – pod warunkiem, że jednostka jest umiejscowiona z dala od ścian budynku.

Gdy pompa ustawiona jest tuż przy ścianie domu, dystans automatycznie musi być zwiększony do 6 m. Jeszcze większą odległość należy zachować w przypadku instalacji zamontowanej na zewnętrznym narożniku domu – 8 m. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są już pompy ciepła, które odznaczają się bardzo cichą kulturą pracy.

Umiejscowienie powietrznej pompy ciepła a warunki techniczne

Aby pompa ciepła mogła działać efektywnie, w jej montażu należy uwzględnić warunki techniczne danego modelu. Chodzi tu przede wszystkim o czynniki takie jak długość instalacji chłodniczej oraz umiejscowienie agregatu względem stron świata. 

To, jaką długość powinna mieć instalacja chłodnicza, zależy od danego typu pompy ciepła. Nie ma więc możliwości ustalenia jednej, konkretnej wartości, która będzie uniwersalna i sprawdzi się w każdej instalacji. Tutaj z pomocą mogą przyjść dane techniczne pompy, gdzie spadki mocy będące wynikiem wydłużenia instalacji powinny być uwzględnione. Niekiedy są one na tyle małe, że nie zachodzi konieczność skracania jej na siłę (przykładem niech będą tu modele Daikin), choć z drugiej strony na rynku dostępne są urządzenia, gdzie utrata mocy to wartości rzędu nawet kilkudziesięciu procent!

W jakim kierunku umieścić pompę ciepła? Na pierwszy rzut oka bardziej korzystne jest umieszczenie urządzenia na południowej stronie domu. Po części to prawda, jednak należy zwrócić uwagę na ograniczenia temperaturowe pracy pomp, co ma znaczenie chociażby w kontekście przygotowania c.w.u.. Latem, gdy dni są ciepłe, a temperatura zewnętrzna (zarejestrowana przez czujnik) przekroczy 35℃, woda może być podgrzewana tylko w trybie grzałki. Za włączenie tego trybu odpowiedzialny jest wcześniej wspomniany czujnik temperatury umieszczony bezpośrednio na agregacie (z tyłu). Wyjściem z tej sytuacji jest zainstalowanie dodatkowego czujnika, który będzie mierzył rzeczywistą temperaturę panującą na zewnątrz (najlepiej umiejscowić go w cieniu, w dodatku po północnej stronie). W ten sposób możemy uniknąć blokady pracy jednostki zewnętrznej.

Specyfika pracy pompy a  montaż agregatu

Ze względu na to, że w trybie ogrzewania w wyniku pracy pompy ciepła skrapla się woda, urządzenie powinno być umiejscowione od 30 do 50 cm nad ziemią. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy w niskich temperaturach woda zamieni się w lód, a nagromadzony materiał uszkodzi pompę. Taki dystans nad podłożem uchroni także urządzenie przed opadami śniegu i w efekcie, zablokowaniem wentylatora (przy bardzo dużych opadach należy koniecznie odśnieżyć okolice agregatu). Aby pompa ciepła była zamontowana na odpowiedniej wysokości, używa się dedykowanych stelaży. 

Może jednak pojawić się pytanie – dlaczego nie zamontować pompy np. 2 metry nad ziemią? To możliwe, choć wymaga dużo więcej pracy i wpływa na wyższy koszt pompy ciepła. Wtedy pod jednostką zewnętrzną należy zainstalować tacę ociekową, i wyłożyć ją kablem grzewczym, który z kolei zostanie poprowadzony do kanalizacji wewnątrz budynku. W przeciwnym razie skraplająca się woda w niskich temperaturach najpierw rozpryśnie się po ścianach budynku (ze względu na wiatr), a następnie zamarznie, uszkadzając elewację. 

Montaż agregatu pompy ciepła a dostęp do instalacji

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna być zamontowana zgodnie z powyższymi zasadami. Warto także pamiętać o jeszcze jednej rzeczy, mianowicie serwisowaniu pompy ciepła. Choć urządzenia te są bezobsługowe, a ich awaryjność jest stosunkowo niska, to lepiej dmuchać na zimne i zapewnić (nie tylko sobie) łatwy dostęp do instalacji. Według zaleceń serwis pompy należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, aby zachować jej jak najwyższą efektywność (a niekiedy to warunek utrzymania okresu gwarancji). Utrudnione “dojście” do agregatu może przecież przyczynić się do wzrostu kosztu przeprowadzanego serwisu. 

 
Call Now Button