Czy fotowoltaika zimą ma sens?

fotowoltaika zimą oze projekt

Poczuliście pierwszy zimowy chłód? Zima to czas, w którym przejmujemy się działaniem paneli fotowoltaicznych. Czy fotowoltaika zimą działa? Czy wyprodukuje odpowiednią ilość energii? A co z panelami, kiedy spadnie śnieg? Jeżeli jest to prąd ze słońca, to czy warto inwestować w fotowoltaikę zimą?

Wydajność fotowoltaiki w ciągu roku – czy będzie działać w zimę?

Panele fotowoltaiczne pracują wydajniej gdy są chłodne. Moduły wraz ze wzrostem temperatury działają mniej efektywne niż w niższych temperaturach. Nie oznacza to jednak, że w miesiącach zimowych wyprodukujemy więcej energii. Chociaż pochłanianie promieni słonecznych jest bardziej wydajne, najważniejsza jest długość dnia, która w okresie letnim sięga nawet 16 godzin na dobę. Zimą uzyski są o wiele niższe, ponieważ dni są nawet dwukrotnie krótsze. Warto zapamiętać, że fotowoltaika potrzebuje światła, nie upalnych dni. Zjawisko fotowoltaiczne zachodzi nawet gdy niebo jest zachmurzone, a światło rozproszone. Tak więc, niskie temperatury mają pozytywny wpływ na pracę modułów, a zima szkodzi produkcji energii słonecznej tylko wtedy, gdy panele pokryte są śniegiem.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych zimą

Gładka powierzchnia paneli fotowoltaicznych oraz kąt nachylenia sprawia, że przeważnie śnieg zsuwa się sam. Minimalne ilości śniegu nie będą miały dużego wpływu na produkcję energii. W przypadku długich opadów i zalegającego śniegu najprawdopodobniej osunie się on z pierwszymi promieniami słońca.

Jeżeli jednak śnieg długo utrzymuje się na panelach, można spróbować użyć grabi dachowych, aby bezpiecznie usunąć zgromadzony śnieg. Warto pamiętać, że osuwający się śnieg doskonale zmywa zabrudzenia pozostawiając panele błyszczące i gotowe do wytwarzania energii.

Rachunek za prąd – zimowy znaczy wyższy?

Instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana jest do pracy w skali pełnego roku, uwzględniając zasady działania systemu prosumenckiego. Dzięki temu energia wyprodukowana w okresie najwyższych uzysków zostaje zmagazynowana w sieci energetycznej i następnie jest odbierana w okresie jesienno-zimowym. To, czy zajdzie potrzeba pobrania dodatkowej, płatnej energii elektrycznej z sieci energetycznej, zależy od ilości zgromadzonych przez naszą instalację nadwyżek.

Jeżeli prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna została uruchomiona przed okresem najwyższych uzysków (np. w lutym lub marcu), zgromadzone nadwyżki energii powinny być wystarczające, żeby pokryć zapotrzebowanie energetyczne przez okres najniższych uzysków (grudzień-styczeń).

Okres zimowy to najlepszy moment na podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę?

Czas od podpisania umowy do uruchomienia instalacji fotowoltaicznej to proces wieloetapowy i może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Jest to okres potrzebny na skompletowanie sprzętu, montaż, przyłączenie do sieci, wymianę licznika oraz dodanie aneksu do umowy przez zakład energetyczny.

Podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę w tym okresie pozwoli na uruchomienie instalacji na początku wiosny, czyli w miesiącach dużych uzysków. Jest to także najlepszy moment na rozpoczęcie rocznego cyklu pracy, ponieważ w okresie wiosenno-letnim wyprodukowane zostaną nadwyżki, które przygotują nas na okres jesienno-zimowy i pokryją zapotrzebowanie energetyczne bez dokupowania dodatkowego, płatnego prądu z zakładu energetycznej.

Call Now Button