Fotowoltaika zimą, czyli dobry okres na działanie by zaoszczędzić

fotowoltaika zimą oze projekt

Dzięki instalacji fotowoltaicznej, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo. Nasze rachunki za energię elektryczną mogą spaść o 90 proc., a koszt samej inwestycji, może być znacznie niższy. Jest to możliwe dzięki rządowym programom, takim jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Wiele osób zastanawia się jednak czy instalacja fotowoltaiczna odpowiednio będzie działała zimą. Odpowiadamy już na wstępnie — zima nie jest złym okresem dla fotowoltaiki.

Czy fotowoltaika zimą ma sens?

Branża fotowoltaiczna w Polsce dynamicznie się rozwija. Zainteresowanie „zieloną energią” rośnie z miesiąca na miesiąc. Z czego może to wynikać? Wpływ na to, bez wątpienia, mogą mieć zapowiadane podwyżki cen prądu, szeroka dostępność rozwiązań fotowoltaicznych i kierunki polityki energetycznej kraju. Rządzący podkreślali, że odnawialne źródła energii będą jednym z filarów polskiej energetyki. I są już tego pierwsze efekty. Mowa w tym przypadku o programach takich jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Pierwszy z nich, to pięć tysięcy nieopodatkowanego bonusu. Z programu „Czyste Powietrze”, możemy z kolei otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania.

Kiedy najlepiej zainteresować się inwestycją w tanią i naturalną energię?

Odpowiedź jest prosta. Już dzisiaj. A najlepiej, nawet wczoraj.

Praca instalacji fotowoltaicznej jest oceniana w skali roku – instalacje są wymiarowane na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, a idea net-meteringu opiera się na rozliczaniu nadwyżki wyprodukowanej energii w cyklu rocznym. Mamy więc 12 miesięcy, w trakcie których najwyższa produkcja energii z fotowoltaiki odbywa się od marca do września. To właśnie w tym okresie roku dni są najdłuższe, przez co produkowane jest najwięcej energii. Nadwyżka wyprodukowanej energii, będzie z kolei wykorzystywana w czasie mniejszych uzysków czyli w okresie od października do lutego.

Skąd zatem zima?

Trzeba pamiętać, że od podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę do uruchomienia instalacji mija nawet kilkanaście tygodni.

1. Jeśli zdecydujemy się na założenie instalacji, pierwszym etapem jest poszukiwanie solidnego wykonawcy. Takiego, który ma dobre referencje, może wskazać nam swoje przykładowe realizacje w najbliższej okolicy. Wybierając wykonawcę inwestycji powinniśmy zwrócić również uwagę m.in. na ekipy monterskie czy dodatkowe usługi oferowane przez firmę. Więcej na temat odpowiedniego wyboru wykonawcy, możecie przeczytać w tekście „Co warto wiedzieć inwestując w fotowoltaikę?„.

2. Po podpisaniu umowy wykonawca ma czas na zamówienie osprzętu lub dostarczenie go na miejsce inwestycji z własnych magazynów i wyznaczenie daty montażu. Termin założenia instalacji zależy od pogody i… obłożenia jakie mają ekipy monterskie. Od wczesnej wiosny czas oczekiwania na montaż wydłuża się. Spowodowane jest to tym, że wiele osób dopiero wtedy decyduje się na założenie instalacji, a co za tym idzie, ekipy monterskie mają znacznie więcej pracy.

3. Montaż instalacji tak naprawdę oznacza gotowość sprzętu do działania. Żebyśmy mogli produkować prąd i właściwie go rozliczać niezbędne jest przyłączenie mikroinstalacji do sieci przez zakład energetyczny. Oczekiwanie na decyzję zakładu i podpisanie aneksu do umowy kompleksowej może trwać kolejne tygodnie.

Dlatego jeśli rozważasz założenie instalacji fotowoltaicznej, pamiętaj, że jest to inwestycja wieloetapowa. Bierz również pod uwagę to, że w trakcie całego procesu będziesz miał wpływ tylko na pierwszą jego część. To moment, w którym zaczynasz działać na rzecz założenia instalacji. Terminów wykonawcy i zakładu energetycznego nie przyśpieszysz. Fotowoltaika zimą, może się zatem okazać doskonałym rozwiązaniem. Podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę już zimą daje pewność, że instalacja będzie gotowa do pracy na początku wiosny, a więc w okresie dużych uzysków. Dzięki temu już w pierwszym roku pracy, odpowiednio dobrana instalacja, wyprodukuje wystarczająco dużo energii, żeby prosument mógł korzystać z wiosennych i letnich nadwyżek już kolejnej zimy.

Jak instalacja fotowoltaiczna pracuje zimą?

Choć uzyski z instalacji fotowoltaicznej najwyższe są we wspomnianym wyżej okresie, nie oznacza to, że instalacja nie produkuje energii elektrycznej późną jesienią czy zimą. Oczywiście w listopadzie, grudniu czy styczniu pogoda w Polsce nie jest zwykle tak słoneczna jak na przykład w lipcu. Ponadto słońce wstaje znacznie później, a zachodzi zdecydowanie wcześniej. Mimo wszystko należy pamiętać, że moduły fotowoltaiczne pobierają energię z promieniowania słonecznego, a więc prąd produkowany jest również w pochmurne dni. Warto również odnotować, że instalacja działa jeszcze lepiej, przy niższych temperaturach. Słoneczne, zimowe dni, których przecież nie brakuje, są zatem okresem, w którym energia elektryczna produkowana jest na najwyższych obrotach i nieprawdą jest, że fotowoltaika zimą nie ma sensu.

Chcesz założyć własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami przechodzą do zakładki „kontakt” lub napisz do nas na Facebooku.

Call Now Button