Fotowoltaika w Polsce – czy się opłaca?

fotowoltaika w Polsce oze projekt

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak fotowoltaika w ogóle działa i czy w Polsce, w której mamy mało słonecznych dni, można czerpać prąd właśnie tą metodą? Postaramy się rozjaśnić tę kwestię.

Fotowoltaika w Polsce działa i to  bardzo dobrze. Jak? To nie jest żadna magia czy czary. To technologia, dzięki której możemy mieć niemal darmowy prąd. Produkowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest możliwe dzięki zjawisku nazywanym efektem fotowoltaicznym. Fotowoltaika, jako odnawialne źródło energii, produkując prąd w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko. Na czym polega zasada działania paneli fotowoltaicznych? Ogniwa fotowoltaiczne, z których złożone są panele, zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. W tym celu foton (czyli minimalna jednostka światła) pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. To tylko tyle, i aż tyle by w naszych gniazdkach pojawił się prąd. Do tego potrzeba jeszcze inwertera. Urządzenie to przekształca prąd stały, który powstał z energii słonecznej w prąd zmienny, o parametrach elektrycznych zgodnych z parametrami normalnej sieci. 

W Polsce ta sztuka udaje się z powodzeniem. Systemy fotowoltaiczne z roku na rok są popularniejsze na domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych czy firmach. W Polsce działa to dokładnie tak samo jak w Niemczech czy w Skandynawii, gdzie fotowoltaika jest bardzo popularna. Co prawda w naszym kraju mamy dużo mniej słonecznych dni, niż na przykład w gorącej Italii. Dobrze dobrana instalacja pozwala jednak korzystać z dobrodziejstwa efektu fotowoltaicznego przez okrągły rok, gdzie znaczenie mają m.in. parametry panelu fotowoltaicznego.

Jeśli więc komuś przyjdzie do głowy pytanie, jak fotowoltaika działa w praktyce, wystarczy rozejrzeć się w miejscu swojego zamieszkania. Z pewnością zobaczymy, że kolejne instalacje powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu, a co za tym idzie nie biorą się z niczego, bo są skuteczne. Co ważne Polacy zaczynają również dostrzegać to, że dzięki instalacji fotowoltaicznej wpływa się pozytywnie na środowisko, a przyszłe pokolenia będą żyć na zdrowszej planecie. Jeśli ty również jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła, skontaktuj się z oddziałem w swoim regionie.

Call Now Button