Co zrobić ze śniegiem na modułach fotowoltaicznych?

śnieg na panelach oze projekt

Wraz z pierwszymi opadami białego puchu wśród użytkowników fotowoltaiki pojawiają się wątpliwości związane z efektywnością instalacji, a dokładniej problemem, jakim jest śnieg na panelach fotowoltaicznych. Czy zasypane moduły przestaną wtedy produkować energię elektryczną? Jak duże jest ryzyko, że nasza instalacja ulegnie zniszczeniu? Sprawdź, co trzeba zrobić, kiedy śnieg zasypie panele.

Śnieg na panelach fotowoltaicznych – jak wpływa na pracę instalacji?

Czy śnieg na modułach ma wpływ na efektywność instalacji, z której korzystamy? Wszystko zależy od pokrywy białego puchu, która powstała na skutek opadów atmosferycznych. Jeśli na panele spadnie śnieg, promieniowanie słoneczne, które jest zamieniane na energię elektryczną, dociera do modułów tylko częściowo. Instalacja nadal będzie produkować prąd, choć w znacznie mniejszych ilościach w porównaniu do lepszych warunków atmosferycznych. Nie ma jednak powodów do paniki, ponieważ producenci modułów przygotowali swoje produkty na potrzeby fotowoltaiki zimą.

Przy nagromadzeniu śniegu na modułach zaczyna się on zsuwać, czego skutkiem jest odcinanie przez diody bypass poszczególnych części panelu. Pewna ilość energii, która dociera do instalacji zamieniana jest na ciepło, dlatego pokrywa śnieżna zaczyna szybciej się zsuwać (zajmie to jeszcze mniej czasu, jeśli moduły zainstalowane są pod dużym kątem).

Ale co z uzyskiem energii w tym czasie? W Polsce nawet intensywne opady atmosferyczne zimą nie mają dużego wpływu na ilość wyprodukowanego prądu w ciągu roku, ponieważ nawet 70-80% całkowitej rocznej produkcji przypada na okres od kwietnia do września.

Śnieg na panelach fotowoltaicznych pomaga w czyszczeniu modułów

O dziwo obecność pokrywy śnieżnej dobrze wpływa na stan techniczny instalacji, ponieważ usuwa zanieczyszczenia z powierzchni modułów. Osuwający się z paneli śnieg „zabiera” ze sobą wszelkie zanieczyszczenia.

Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się, czy myć panele fotowoltaiczne, szczególnie wczesną wiosną. Zimowe opady myją moduły, a dodatkowo samoczyszcząca się powłoka dostępnych w naszej ofercie modułów JA Solar nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Co zrobić, jeśli śnieg zasypał instalację?

W przypadku, gdy na naszej instalacji pojawi się śnieg, zwykle nie musimy reagować. Wystarczy poczekać, aż pokrywa śnieżna zsunie się po powierzchni modułów. Odrębną kwestią w przypadku fotowoltaiki na dachu jest są jednak instalacje umieszczone na płaskim poszyciu. W takiej sytuacji samoistne oczyszczenie się instalacji może być utrudnione.  Śnieg prędzej czy później stopnieje, jednak zajmie to więcej czasu niż w przypadku instalacji z modułami zainstalowanymi pod stosunkowo dużym kątem.

Odśnieżanie własnej instalacji jest jak najbardziej możliwe, ale trzeba wiedzieć jak to robić, aby nie uszkodzić powłoki paneli fotowoltaicznych. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie, ryzykujemy porysowaniem komponentów.

Call Now Button